Kto może złożyć zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP?
Jeśli jesteś uczestnikiem projektu, ostatecznym odbiorcą lub beneficjentem, możesz zgłosić podejrzenie niezgodności z KPP.
Jednocześnie każdy – w tym również organizacje pozarządowe działające na rzecz dostępności lub równego traktowania – będzie mógł poinformować dany podmiot (beneficjenta lub instytucję, która wdraża fundusze europejskie) o zauważonych problemach, nieprawidłowościach czy błędach w stosowaniu zapisów KPP.
Czego może dotyczyć zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP?
Może dotyczyć wszelkich działań, które instytucje lub beneficjenci realizują w projekcie. Może dotyczyć również projektów własnych, które realizują instytucje zaangażowane w programach. Zgłoszenia mogą odnosić się także do innych działań instytucji, np. do dokumentów, procedur lub wytycznych.
Gdzie możesz składać zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP na niestosowanie KPP w programach UE?
Gdzie zgłosić skargę na niestosowanie KPP
Możesz zgłosić się do Rzecznika Praw Obywatelskich lub dochodzić swoich praw przed sądem.
Zgłoszenie do RPO możesz wysłać przez Internet lub pisemnie.
Aby to zrobić, zapoznaj się z informacjami na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPP możesz zgłosić do instytucji w programach unijnych.
Jak zgłosić podejrzenie niezgodności z KPP
Możesz to zrobić pisemnie lub w innej formie (np. elektronicznie, przez telefon) – jeśli masz szczególne potrzeby komunikacyjne.
Jeśli chcesz się upewnić, gdzie zgłosić podejrzenie niezgodności z KPP, skontaktuj się z Koordynatorem ds. KPP w Instytucji Zarządzającej programem.
Szczegółowe informacje o zgłoszeniach dotyczących naruszenia praw i wolności określonych w KPP znajdziesz w rozdziale VII Samooceny spełnienia warunku Stosowanie Karty praw podstawowych (PDF 589 KB)