Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wypełniania obowiązków informacyjnych i promocyjnych w projektach dofinansowanych z Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
I. Oznaczanie
1. Jak należy oznaczać projekt dofinansowany w ramach dwóch perspektyw finansowych (2014-2020 i 2021-2027)?
2. Czy w ramach wydatków pośrednich kontrakty, z tytułu których wydatki (w całości lub części) będą księgowane jako pośrednie, powinny być stosownie oznaczane?
3. Oznakowanie dokumentów projektowych, takich jak dokumenty doradcze, listy obecności na spotkaniach indywidualnych i grupowych, programy szkoleń, umowy z osobami prowadzącymi wsparcie. Czy powyższe dokumenty powinny być oznaczone wersją pełnokolorową znaku Funduszy Europejskich, znaku barw RP i znaku Unii Europejskiej, czy mogą być również oznaczone achromatycznym zestawieniem znaków (bez znaku barw RP)?
4. Czy w przypadku wypożyczania wyposażenia zabudowy stoisk od firmy organizującej targi, jest konieczność oklejania każdego elementu wyposażenia naklejkami z informacją o dofinansowaniu, jeśli jest to koszt kwalifikowany?
5. Czy oklejenia wymagają małe ekspozytory na biżuterię?
6. W Podręczniku na stronie 15 - dla oznakowania projektów finansowanych zarówno z KPO, jak i FE (FEnIKS) widnieje poniższy zapis, że ciąg znaków powinien być uzupełniony napisem „Dofinansowane przez Unię Europejską – NextGenerationEU”, jednak w udostępnionych na stronie Funduszy Europejskich zestawieniach znaków wspólnych dla KPO i FE nie ma takiej wersji ciągu znaków co powoduje wątpliwości u nas i wśród beneficjentów, które oznakowanie jest prawidłowe (z Podręcznika czy z zestawienia znaków na stronie).
II. Tablice i plakaty
1. W projekcie beneficjent realizuje wydatki na wynagrodzenia pracowników, ale jest też w tym projekcie ryczałt, w którym pojawiają się wydatki na komputery i inne sprzęty (we wnioskach o płatność jest to jedna pozycja – ryczałt). Czy w takim wypadku u beneficjenta powinna zostać umieszczona tablica informująca o tym projekcie?
2. Projekt realizowany jest w partnerstwie wspólnie z 5 innymi gminami. Jaki szablon tablicy informacyjnej i/ lub plakatu powinni stosować wszyscy partnerzy projektu? Czy mogą na nich wpisać swoją nazwę?
3. Czy osoby/ podmioty korzystające za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy (PUP) z różnych form wsparcia w ramach EFS+, np. w postaci stażu/ szkolenia indywidualnego/ dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej/ dofinansowania na doposażenie stanowiska pracy/ innych form wsparcia, powinny zamieszczać plakat informacyjny o realizowanym przez PUP projekcie w miejscu jego realizacji? Czy może obowiązek taki spoczywa tylko na beneficjencie projektu?
4. Jako beneficjent jesteśmy zobowiązani do umieszczenia plakatu w miejscu realizacji projektu. Realnie projekt będzie realizowany przez dotacjobiorcę i w jego siedzibie. Zatem umieścimy plakat informacyjny i chcemy także, żeby dotacjobiorca oznaczył miejsca realizacji projektu i zamierzamy go do tego zobowiązać w umowie. Czy dotacjobiorca powinien wywiesić plakat z informacją że beneficjent realizuje projekt, czy też, wywiesić tylko informację o projekcie dotacyjnym realizowanym w ramach większego projektu? Tutaj mogłyby być dane naszego projektu.
5. Czy na plakacie można nie wpisywać kwoty dofinansowania z Unii Europejskiej lub zamiast kwoty dofinansowania z Unii Europejskiej podać całkowitą wartość projektu?
6. Czy na plakatach, wieszanych przez partnerów, powinna być nazwa beneficjenta/ partnera głównego i kwota całego projektu? Czy może być nazwa partnera i kwota tylko części projektu partnera? Często projekty partnerskie są wielomilionowe a część realizowana przez partnera jest dużo mniejsza i wskazywanie na plakacie u partnera kwoty całego projektu jest mylące.
7. Czy plakat powinien znaleźć się u podmiotów, które realizują oferowane w danym projekcie formy wsparcia, np. są organizatorem szkolenia, stażu lub korzystają z doposażenia stanowiska pracy? Czy miejsce faktycznej organizacji danej formy wsparcia przez niejako podwykonawcę beneficjenta - podmiotu spoza katalogu adresatów podręcznika - należy uznać za miejsce realizacji projektu konieczne do oznaczenia plakatem?
8. Czy banki kredytujące zawierające umowy z ostatecznymi odbiorcami, również muszą realizować obowiązek umieszczenia tablicy u siebie w siedzibie), jeśli chcą wpisać ten obowiązek do umowy pomiędzy nimi a OO?
9. Czy beneficjent w projekcie wspieranym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności którego całkowity koszt nie przekracza 500 tys. euro może zamiast plakatu umieścić tablicę informacyjną, czy mimo to ma obowiązek zrobić też plakat?
10. Czy realizując kilka różnych projektów, możemy zrobić zbiorczą tablicę informacyjną: „Tu realizujemy projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich”, czy każdy projekt powinien mieć oddzielną?
11. Czy tablica informacyjna może być umieszczona na wyświetlaczu elektronicznym np. telewizorze (42 cale) przy wejściu głównym?
12. Jak oznakowywać projekty rozproszone, składające się np. z 50 lokalizacji (odbetonowanie)? Jakiej wielkości tablice zastosować? Czy oznakowywać wszystkie lokalizacje?
13. Jakie oznakowanie stosować dla projektów „niewidocznych” po realizacji? Np. sieć kanalizacyjna.
14. Jakie oznakowanie stosować dla zadań liniowych obejmujących realizację sieci kanalizacji sanitarnej o niewielkich długościach? Np. w Projekcie będzie 37 zadań (kontraktów), czy oznaczałoby to zamontowanie 74 tablic? Zadania będą realizowane na terenie trzech aglomeracji – czy może wystarczyłyby zainstalować po 2 tablice informacyjno-pamiątkowe na granicy każdej z aglomeracji?
15. Jak wybrać kluczowe miejsce dla projektu prowadzonego w kilku lokalizacjach?
16. Czy wskazane w Księdze Tożsamości Wizualnej marki Fundusze Europejskie 2021-2027 wielkości fontów mogą być nieznacznie zmieniane? Mamy beneficjenta, w przypadku którego nazwa projektu (spełniająca wymóg liczby znaków poniżej 150) oraz jego nazwa nie mieści się na plakacie w wyznaczonym miejscu (3 linijkach), chyba, że zmniejszy się wielkość fontu poniżej wymaganych 30 pkt.
17. Projekt strategiczny (20 mln zł) w partnerstwie z ponad 10 podmiotami, w którym głównym działaniem jest sieciowanie, konsultacje z zakresu B+R ma również zakup sprzętu badawczego (o wartości powyżej 1 mln zł) i powinien ustawić tablicę. Zakupiony sprzęt będzie „pracował” w jednym miejscu – siedzibie beneficjenta, partnerzy mają tylko działania nieinwestycyjne. Czy partnerzy projektu również muszą ustawiać tablice u siebie?
18. Tablice informacyjne umieszcza się, gdy projekt obejmuje prace budowlane, działania w zakresie infrastruktury, inwestycje rzeczowe lub zakup sprzętu oraz jest wspierany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (...) i jego całkowity koszt przekracza 100 tys. euro. Co w sytuacji, jeżeli projekt przekracza 100 tys. euro, ale nie obejmują prac budowlanych, działań w zakresie infrastruktury, inwestycji rzeczowych lub zakupu sprzętu czy mimo wszystko obowiązuje Beneficjenta obowiązek umieszczenia tablicy informacyjnej? Jeżeli, tak to jakiej wielkości powinna być tablica: czy 80/40 cm, 120/60 cm, 240/120 cm?
19. Wzór tablicy informacyjnej. Co zrobić w przypadku, gdy nazwa beneficjenta jest na tyle długa, że nie mieści się w dwóch wierszach?
20. Czy na plakacie obligatoryjne jest wpisanie nazwy beneficjenta w oddzielnym wierszu, a realizuje projekt [tytuł projektu] pod nazwą beneficjenta w oddzielnych wierszach?
21. Czy na plakacie można obok nazwy beneficjenta (w jednym wierszu) wpisać realizuje projekt [tytuł projektu] tak aby cały wymagany tekst zmieścił się w trzech wierszach i we wskazanym polu?
22. Czy jeśli tytuł projektu w plakacie wychodzi pod pole z flagą UE to czy jest to nieprawidłowe i Beneficjent powinien w związku z tym skrócić tytuł projektu?
III. Strona internetowa i media społecznościowe
1. Czy beneficjent musi umieszczać opis projektu zarówno na stronie internetowej, jak i w mediach społecznościowych, skoro w rozporządzeniu ogólnym jest wskazane, że na stronie lub na profilu w mediach społecznościowych? Czy jest określony sposób publikowania treści w mediach społecznościowych?
2. Czy każdy post powinien zawierać oznakowanie i elementy z szablonów – motyw przewodni ? Co z postami zawierającymi jedynie zdjęcia lub filmy – jak np. niżej - czy wystarczy wtedy dodanie odpowiednich hasztagów?
3. Czy partnerzy projektu zobowiązani są do zakładania kont w mediach społecznościowych?
IV. Pomniejszenia
1. Obowiązek zorganizowania wydarzenia lub działania informacyjno-promocyjnego. Czy wielkość pomniejszenia kwoty dofinansowania w przypadku jego niezrealizowania dotyczy wszystkich Beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z EFS+ bez względu na kwotę dofinansowania projektu?
2. Czy wykaz pomniejszenia wartości dofinansowania projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych beneficjentów FE dotyczy wszystkich Beneficjentów realizujących projekty współfinansowane z EFS+?