Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Sięgnij po wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej

W czasach, gdy rynek komercyjny nie zawsze zaspakaja potrzeby społeczności lokalnych, z pomocą przychodzi ekonomia społeczna. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oferuje dla tego sektora wyjątkowo atrakcyjne pożyczki – nie tylko tanie, ale i częściowo umarzane.

Program Wsparcia Podmiotów Ekonomii Społecznej prowadzony przez BGK pozwala na uzyskanie pożyczki z oprocentowaniem nawet do 0,25 proc. zarówno dla podmiotów, które rozpoczynają swoją działalność, jak i dla tych bardziej doświadczonych.

Podmioty ekonomii społecznej (PES) mogą skorzystać z dwóch typów pożyczek:

  • Pożyczka na start – dla organizacji działających krócej niż 12 miesięcy, można otrzymać do 100 tys. zł
  • Pożyczka na rozwój – dla organizacji działających dłużej niż rok. Oprocentowanie tej pożyczki możne stopniowo się obniżać  – jest uzależnione od liczby powstających miejsc pracy  w ramach przedsięwzięcia finansowego ze środków pożyczki. Łączna kwota finansowania może sięgnąć 1 mln zł.

Co ważne, 25% kapitału pożyczki może zostać umorzona, np. w przypadku utworzenie miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności lub osób z zaburzeniami psychicznymi, przeznaczenia jej na realizację przedsięwzięć obejmujących oferowanie usług lub produktów związanych z zapewnianiem dostępności, lub oferowanie usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej.

O wsparcie BGK mogą ubiegać się spółdzielnie socjalne, zakłady aktywizacji zawodowej, organizacje pozarządowe centra integracji społecznej, a także kluby sportowe, podmioty kościelne czy spółki non profit. Wszystkie te podmioty łączy jedno: prowadzenie działalności z misją społeczną.

Na co mogą przeznaczyć środki? Lista celów jest szeroka: od zakupu sprzętu, poprzez finansowanie nowych usług i produktów, aż po inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne i techniczne. Pożyczki udzielane są w ramach realizowanego przez BGK projektu „Europejskie instrumenty zwrotne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej” finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Więcej informacji o pożyczkach