Polska Wschodnia to region wyjątkowy pod wieloma względami, o ogromnym i wciąż niewykorzystanym potencjale, oferujący duże możliwości rozwoju działalności turystycznej. To tu można znaleźć miejsca, których nie odwiedzają tłumy turystów – dziką przyrodę, malownicze jeziora, rzeki i lasy, a także zabytki o unikalnej wartości kulturowej i historycznej. Region ten wyróżnia się także różnorodnością tradycji oraz wielokulturowym dziedzictwem, które przyciąga turystów poszukujących autentycznych doświadczeń.
Koniec roku to dobry moment na planowanie i podejmowanie decyzji o dodatkowych inwestycjach w branży turystycznej. Firmy przygotowują swoje oferty nie tylko na najbliższy czas – okres świąteczny i zimowe ferie, ale myślą też o kolejnym sezonie letnim. Właśnie teraz nadarza się wyjątkowa okazja, by wzmocnić swoją działalność turystyczną lub rozpocząć nowy biznes w tej branży, dzięki atrakcyjnym pożyczkom na turystykę z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Dlaczego warto skorzystać?
Pożyczki na rozwój turystyki oferowane z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja krajowego instrumentu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Środki z poprzedniej edycji trafiły do ponad 1 tys. przedsiębiorców, którzy dzięki temu rozwinęli swoją działalność turystyczną w makroregionie. Przykładem jest firma Kamienny Ogród Holiday Park z Mikołajek, która oferuje turystom luksusowe domki na wynajem. Firma weszła na rynek i rozwinęła swoją działalność właśnie dzięki Pożyczce na rozwój turystyki. Uzyskane środki umożliwiły sfinansowanie inwestycji w postaci sześciu nowych, kompletnie wyposażonych domków wraz z niezbędną infrastrukturą.
Fot. Kamienny Ogród Holiday Park z Mikołajek
"Bez Pożyczki na rozwój turystyki nie udałoby się tego wszystkiego sfinansować. Nasze oszczędności pozwalały nam na realizację jedynie małej części naszych planów" – podkreśla Pani Iwona Mazurkiewicz, współwłaścicielka firmy.
Tym, co skłoniło właścicieli do skorzystania z pożyczki, były przede wszystkim preferencyjne warunki, na jakich była udzielana:
"Mamy z mężem wcześniejsze doświadczenie biznesowe i od strony ekonomicznej oferta pożyczki od razu wyglądała dla nas bardzo dobrze. Zaproponowano nam kilkukrotnie niższe oprocentowanie i co istotne – bez żadnych dodatkowych opłat".
Dzięki uzyskanemu wsparciu firma Kamienny Ogród Holiday Park stanowi obecnie stały i widoczny element mazurskiego rynku turystycznego:
"Pożyczka na rozwój turystyki pozwoliła nam wejść na rynek i zbudować rozpoznawalną markę. Doceniamy także zaufanie, jakim nas obdarzono, ponieważ nasza firma była start-upem bez wcześniejszej historii. Nieoceniona była także elastyczność w trakcie pandemii, gdy w odpowiedzi na trudności, jakie się pojawiły, błyskawicznie umożliwiono nam przesunięcie terminów spłaty pożyczki. Zdecydowanie polecamy innym firmom ten instrument!" – podkreśla Pani Iwona Mazurkiewicz.
Jezioro Solińskie jesienią. Fot. LukaszB – Adobe Stock
Czym są pożyczki na rozwój turystyki?
Obecnie źródłem wsparcia są Fundusze Europejskie. Oferta pożyczek skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora turystyki oraz branż z nią powiązanych tak, aby jak najlepiej mogły odpowiadać na potrzeby turystów. Na wsparcie finansowe inwestycji mogą liczyć tylko firmy działające na terenie Polski Wschodniej, czyli województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz regionalnej części mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Firmy mogą uzyskać nawet do 1 mln zł, przy maksymalnym 7-letnim okresie spłaty. Co ważne, harmonogram spłaty może zostać dostosowany do sezonowego charakteru branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na oprocentowanie korzystniejsze niż rynkowe (obecnie 2% w skali roku), które pozostaje niezmienne przez cały okres, przy jednoczesnym braku dodatkowych kosztów, takich jak opłaty i prowizje za udzielenie i obsługę pożyczki.
Na jeszcze lepsze warunki przy spłacie pożyczek mogą liczyć firmy młode, działające na rynku nie dłużej niż trzy lata oraz te, które planują inwestycje komplementarne do samorządowych produktów turystycznych objętych wsparciem w ramach działania 5.1. Zrównoważona turystyka w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Takie firmy mogą liczyć na o połowę niższe oprocentowanie – w wysokości 1% w skali roku.
Firmy, które chcą skorzystać ze wsparcia, powinny zgłosić się do jednego z Partnerów Finansujących działających w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim lub mazowieckim.
Lista Partnerów Finansujących dostępna jest na stronie BGK.
Uzyskane z pożyczki środki można przeznaczyć m.in. na budowę, rozbudowę lub modernizację obiektów noclegowych, restauracji, ośrodków sportowo-rekreacyjnych, atrakcji turystycznych, wytwórstwo ekologicznych produktów regionalnych, jak również na zakup sprzętu i technologii niezbędnych do świadczenia nowoczesnych usług turystycznych.
Nie przegap szansy
Preferencyjne Pożyczki na rozwój turystyki z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to realne wsparcie finansowe dla tych przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w turystykę i jednocześnie przyczynić się do rozwoju i promocji pięknego makroregionu Polski Wschodniej. Atrakcyjne warunki oraz szerokie możliwości inwestycyjne sprawiają, że warto skorzystać z tej formy finansowania.
Zainwestuj, przyciągaj turystów i rozwijaj swoją firmę – Polska Wschodnia czeka na Twoje pomysły!