Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dłonie w świetle słońca

Ochrona bioróżnorodności to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim konieczność, jeśli chcemy zapewnić sobie i przyszłym pokoleniom życie w zdrowym i zrównoważonym środowisku. Coraz większe zanieczyszczenie, urbanizacja oraz działalność człowieka stwarzają poważne zagrożenia dla różnorodności biologicznej naszego kraju. Dlatego pojawiły się inicjatywy wspierające ochronę bioróżnorodności, takie jak Punkt dla Przyrody.

Rybitwy

Fot. MFiPR

Cel i misja Punktu dla Przyrody

Punkt dla Przyrody to centrum wsparcia beneficjenta Funduszy Europejskich, który powstał w odpowiedzi na narastającą degradację środowiska naturalnego. Punkt prowadzony jest przy Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ). Jego celem jest wspieranie działań na rzecz zachowania różnorodności biologicznej w Polsce poprzez dostarczanie rzetelnych informacji i profesjonalnego wsparcia eksperckiego. Wsparcie Punktu skierowane jest przede wszystkim do beneficjentów i potencjalnych beneficjentów programów: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, ŚrodowiskoFundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oraz dla 16 programów regionalnych. 

Punkt jest nie tylko źródłem informacji, ale także miejscem, gdzie eksperci udzielają fachowego wsparcia w planowaniu i realizacji projektów unijnych służących ochronie przyrody. Misją Punktu jest także edukacja społeczeństwa w zakresie różnorodności biologicznej oraz promowanie działań na jej rzecz. W tym celu Punkt udostępnia publikacje o ochronie przyrody oraz dba o uwzględnienie odpowiedniego elementu edukacyjnego w projektach wspieranych z Funduszy Europejskich.

Grupa ludzi rozmawia w lesie

Fot. Mustafa - Adobe Stock

Dla kogo jest Punkt dla Przyrody? 

To miejsce, które służy nie tylko beneficjentom i potencjalnym beneficjentom Funduszy Europejskich. Odbiorcami usług Punktu są organizacje pozarządowe, instytucje naukowe, samorządy, przedsiębiorstwa, rolnicy i inne podmioty zaangażowane w ochronę przyrody w takich miejscach jak parki narodowe i krajobrazowe i rezerwaty. Z usług placówki mogą również skorzystać instytucje odpowiedzialne za ochronę przyrody i za koordynację sieci Natura 2000 w Polsce. Dzięki temu, że wsparcie jest dostępne dla szerokiego grona interesariuszy, szanse na skuteczniejsze podejmowanie działań na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń są dużo większe.

Różnorodność biologiczna i jej znaczenie

Bioróżnorodność, czyli różnorodność gatunkowa i ekosystemów, stanowi niezwykle cenny skarb naszej planety. Jest to nie tylko piękno natury, które zachwyca nas bujnością kształtów, barw i form, ale przede wszystkim fundament życia na Ziemi. Bogactwo gatunków roślin, zwierząt i mikroorganizmów oraz różnorodność ekosystemów zapewniają stabilność ekologiczną, która jest niezbędna dla utrzymania równowagi życia na naszej planecie. Ochronę gatunków roślin, zwierząt i siedlisk przyrodniczych wspiera także program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Nabory wniosków na projekty z tego zakresu prowadzone są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który koordynuje również działania prowadzone na rzecz budowy zielonej i niebieskiej infrastruktury, czyli m.in. powstawania korytarzy ekologicznych, przejść dla zwierząt, czy też „odbetonowania” terenów miejskich. 

Każdy gatunek pełni swoją unikalną rolę w ekosystemie, tworząc złożone sieci zależności i interakcji. Ochrona różnorodności biologicznej ma ogromne znaczenie nie tylko dla zachowania piękna przyrody, ale także dla zapewnienia stabilności ekologicznej, dostępności surowców naturalnych oraz zapewnienia zdrowia i dobrobytu ludzi. Rośliny stanowią źródło leków i surowców naturalnych, zwierzęta zapewniają pokarm i surowce, a ekosystemy regulują klimat, zapewniając nam czyste powietrze, wodę i glebę.

Ryś w lesie

Fot. MFiPR

Dlatego ochrona różnorodności biologicznej powinna być priorytetem dla społeczeństwa i decydentów politycznych na całym świecie. Wsparcie inicjatyw takich jak Punkt dla Przyrody i inicjatyw, które promują świadomość ekologiczną, edukację społeczeństwa oraz podejmowanie konkretnych działań na rzecz ochrony przyrody, jest kluczowe dla przyszłości naszej planety. Edukacja w zakresie ochrony przyrody jest również elementem programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty służące poprawie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat ochrony przyrody i różnorodności biologicznej oraz wpływu zanieczyszczeń na ludzi i naszą planetę. Nabór na wnioski, dedykowany edukacji w zakresie ochrony przyrody, został już uruchomiony i potrwa do 26 kwietnia.

Wsparcie dostępne w Punkcie dla Przyrody 

Punkt dla Przyrody oferuje różnorodne formy wsparcia, dostosowane do potrzeb beneficjentów. Zainteresowani mogą otrzymać pomoc podczas spotkań informacyjnych, szkoleń i warsztatów, wsparcia eksperckiego czy też wizyt studyjnych. Pracownicy punktu doradzą w znalezieniu odpowiedniego dofinansowania z Funduszy Europejskich. Można też zgłaszać do nich pytania, jak przygotować wniosek o dofinansowanie z Funduszy Europejskich i jak usunąć przeszkody w realizacji ochrony przyrody.

Co można uzyskać w Punkcie dla Przyrody: 

  1. Doradztwo: Jeśli masz pomysł na działanie z zakresu ochrony przyrody, eksperci Punktu wskażą program, z którego można sfinansować jego realizację. Pomogą także w zaplanowaniu projektu i wypełnieniu wniosku o dofinansowanie, co przyspieszy proces uzyskania wsparcia dla przedsięwzięcia.
  2. Wsparcie eksperckie: Punkt dla Przyrody oferuje konsultacje dotyczące Funduszy Europejskich, zarówno w kwestiach technicznych, jak i przyrodniczych. Informacje możesz uzyskać w czasie rzeczywistym i korespondencyjnie. Można przeprowadzić także audyt w miejscu projektu przed jego realizacją, który określi zasadność i prawidłowość planowanych prac. Pozwoli to uniknąć nieprawidłowości w przyszłości.
  3. Szkolenia i warsztaty: Punkt dla Przyrody zaprasza na bezpłatne szkolenia, jeśli dopiero planujesz aplikowanie o środki z Funduszy Europejskich oraz jeśli już z nich korzystasz. Tematyka szkoleń obejmuje m.in.: aplikowanie o środki UE, zamówienia publiczne, procedury ochrony środowiska, prawo budowlane, rozliczanie projektów, trwałość i zamykanie projektów oraz szczególne wytyczne, takie jak dostępność dla osób z niepełnosprawnościami czy RODO. Można wziąć udział w wizytach studyjnych i wymianie najlepszych praktyk.

Czahary - ścieżka dydaktyczna nad bagnami

Fot. MFiPR

Wszystkie usługi świadczone przez Punkt dla Przyrody są bezpłatne. Działalność tego ośrodka finansowana jest z programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich oraz budżetu państwa.  

Inicjatywy takie jak Punkt dla Przyrody są niezbędne w dbaniu o ochronę środowiska naturalnego. Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych do korzystania z tego wsparcia oraz do aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz ochrony przyrody. Poprzez zaangażowanie w pracę organizacji społecznych, samorządów lokalnych czy pracodawców, ze wsparciem Punktu i środków unijnych jesteśmy o krok bliżej do stworzenia zrównoważonego i chronionego środowiska naturalnego, które będzie służyć nie tylko obecnym, ale także przyszłym pokoleniom. To od naszej wspólnej odpowiedzialności i zaangażowania zależy stan naszego środowiska naturalnego oraz przyszłość naszej planety.