Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przedsiębiorcy z regionalnej części Mazowieckiego nie są wykluczeni z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027

W programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przewidzieliśmy dla przedsiębiorców 500 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. We wszystkich naborach wniosków o dofinansowanie, które cyklicznie będziemy organizować do 2029 r., mogą wziąć udział przedsiębiorcy ze wszystkich 6 regionów objętych programem, w tym i z Mazowieckiego regionalnego.

Fepw cover

W związku z doniesieniami medialnymi na temat rzekomego wykluczenia przedsiębiorców z województwa mazowieckiego ze wsparcia programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, które pojawiły się po posiedzeniu Komitetu Monitorującego program w dniu 25.01.2023, tytułem sprostowania informujemy, że nikt nie wyklucza województwa mazowieckiego ze wsparcia programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Programem Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej objęta jest tylko część województwa mazowieckiego, bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów, czyli region statystyczny Mazowiecki regionalny. Wszystkie działania FEPW (w sumie 2,65 mld EUR z EFRR) są dostępne do podmiotów z regionu Mazowiecki regionalny, na takich samych zasadach jak dla podmiotów z pozostałych 5 województw Polski Wschodniej. 

Dla przedsiębiorców w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przeznaczymy w sumie 500 mln EUR. Nabory będą organizowane cyklicznie, do 2029 r. Więcej informacji będzie można już wkrótce pozyskać na stronie programu www.fepw.gov.pl, lub bezpośrednio w Instytucji Pośredniczącej – PARP, która będzie organizowała konkursy. 

W pierwszej połowie roku planujemy ogłoszenie naborów dla przedsiębiorców na inwestycje w innowacje wzornicze, wdrożenie rozwiązań gospodarki cyrkularnej (o obiegu zamkniętym), a w trzecim kwartale – na inwestycje w automatyzację i robotyzację (Przemysł 4.0). We wszystkich tych naborach mogą wziąć udział przedsiębiorcy z Mazowieckiego regionalnego.

Działanie 1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów FEPW (budżet: 100 mln EUR), jest kontynuacją wsparcia, które realizujemy z dużym sukcesem od perspektywy UE 2014-2020. Zapoczątkowaliśmy je bowiem jeszcze w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia 2014-2020, który dobiega końca w 2023 r.

Podobnie jak w POPW 2014-2020, działanie 1.1. FEPW jest dwuetapowe:

  • W pierwszym etapie, w ramach Platform Startowych (ośrodki innowacji współpracujące z partnerami z ekosystemu wsparcia start-upów, np. akademikami, laboratoriami, praktykami biznesu), poczatkujący przedsiębiorcy opracowują swój model biznesowy. Służy temu unikalny dla Platform startowych PW program inkubacji innowacyjnych start-upów. Co istotne dla sprawy – takiego standardu wsparcia początkujących, innowacyjnych przedsiębiorców nie wdrożyły żadne inne polskie województwa.
  • W drugim etapie – najlepsze modele biznesowe otrzymują szansę na dotację – na dalszy rozwój start-upu i pierwszą sprzedaż. Na realizację projektu w tym etapie start-upy mają ok. 12 miesięcy.

W POPW 2014-2020 jest jeszcze ostatnia grupa, które skończą inkubację w 2023 r. (etap I), ale w związku z zakończeniem programu (możliwość ponoszenia wydatków tylko do 31.12.2023 r.), nie miałyby szansy na uczestnictwo w etapie II – na dotację na rozwój i pierwszą sprzedaż. Dlatego właśnie dla nich postanowiono przeznaczyć pierwszy nabór w FEPW z budżetem 60 mln PLN, co stanowi ok. 10% alokacji działania. Co warte podkreślenia, wśród tej grupy są także osoby z Mazowsza i będą mogły one wziąć udział w przygotowywanym naborze o dotację na rozwój działalności.

***

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kontynuacja wsparcia dla wschodnich województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, oraz – po raz pierwszy – mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów), aby przyspieszyć ich rozwój. Z Programu dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes, adaptację miast do zmian klimatu, rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, ochronę bioróżnorodności, rozwój inteligentnych sieci dystrybucji energii, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej oraz rozwój zrównoważonej turystyki. Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 wyniesie 12 miliardów 428 milionów złotych (2,65 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).