Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego – XI Komitet Monitorujący

Aktualny poziom realizacji programu, stan prac nad zmianą programu FERS w związku ze wsparciem edukacji formalnej dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz przyjęcie kryteriów wyboru dla projektu obejmującego to wsparcie – to główne punkty obrad posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Spotkanie odbyło się w dniach 2 i 3 października 2024 roku w Warszawie.

W sali konferencyjnej grupa osób siedzi przy stołach.

Do połowy września 2024 roku ogłosiliśmy 146 naborów na ponad 13 mld złotych, co odpowiada blisko 63 proc. pieniędzy dostępnych w programie. Wsparcie otrzymało ponad 10 tysięcy uczestników, w tym osoby bierne zawodowo i pracujące. To dowód na to, że program jest dobrze realizowany i przynosi konkretne korzyści grupom, które tego najbardziej potrzebują.

Kontynuujemy prace nad przeglądem śródokresowym programu Funduszy Europejskich na rzecz Rozwoju Społecznego. Proces ten, zapoczątkowany w maju, obejmuje analizę wdrażanych działań oraz spotkania z przedstawicielami społecznymi Komitetu Monitorującego. Celem przeglądu jest ocena dotychczasowych działań oraz wprowadzenie ewentualnych korekt, aby jeszcze skuteczniej realizować założenia programu.

Obecnie trwa szczegółowa analiza zgłoszonych propozycji zmian, która obejmuje m.in. ocenę wartości dodanej, wydolność instytucji oraz dotychczasowe doświadczenia z wdrażania FERS. Równolegle pracujemy nad zmianami programu FERS dotyczącymi wsparcia uczniów z Ukrainy, które mają zostać wprowadzone przed zakończeniem przeglądu.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 to 20,9 mld zł, które zostaną przeznaczone rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Wsparcie w programie realizowane jest na rzecz m.in.:

  • zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, 
  • zapewnienia opieki nad dziećmi,
  •  podnoszenia jakości edukacji,
  • szkolnictwa wyższego i rozwoju kompetencji,
  • wsparcia instytucji pomocy i integracji społecznej,
  •  wspomagania rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz systemu ochrony zdrowia.