Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Na Konwencie Marszałków Województw RP - jak samorządy mogą wykorzystać środki z KPO

Możliwości wsparcia samorządów oraz społeczności lokalnych z Krajowego Planu Odbudowy oraz funduszy europejskich były jednym z głównych tematów posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Przelewicach w woj. zachodniopomorskim. W spotkaniu uczestniczyła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Na zdjęciu uczestnicy spotkania m. in. minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

"Są trzy kluczowe sprawy, które obecnie prowadzimy i które mają  bezpośredni wpływ na  rozwój województw. Pierwsza to prace dotyczące średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 r. połączone ze strategicznym myśleniem o funduszach europejskich. Druga to inwestowanie środków europejskich, w tym z Krajowego Planu Odbudowy, który dopiero kilka miesięcy temu został odblokowany. Trzeci obszar naszych działań dotyczy nowego instrumentu finansowego, jakim jest Społeczny Fundusz Klimatyczny. Jesteśmy już na etapie tworzenia społecznego planu klimatycznego".

 – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP w Przelewicach w województwie zachodniopomorskim.

Trwają nabory z KPO dla samorządów

Jednym z najważniejszych wątków, jaki został poruszony na spotkaniu marszałków województw z całej Polski, były aktualne i potencjalne możliwości ubiegania się przez jednostki samorządu terytorialnego o dofinansowanie projektów z KPO.

"KPO to nowy instrument finansowy nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich państw członkowskich UE. Dlatego dużo mówimy o tym, jak można sięgać po te środki. W KPO - w przeciwieństwie do funduszy strukturalnych - nie ma puli przeznaczonej do zarządzania na poziomie urzędów marszałkowskich. Są tam jednak znaczne środki, których beneficjentami mogą być samorządy oraz społeczności lokalne".

 – podkreśliła  minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Obecnie samorządy mogą uczestniczyć w siedmiu naborach z KPO - czterech z części dotacyjnej oraz trzech z części pożyczkowej. Pięć kolejnych naborów zostanie ogłoszonych w kolejnych dniach i tygodniach, w tym długo wyczekiwany nabór wniosków dotyczący szpitali powiatowych i opieki długoterminowej, który rozpocznie się 18 września".

 – poinformowała szefowa MFiPR. 

W ramach części dotacyjnej KPO aktualne nabory dotyczą: 

  • planowania przestrzennego, 
  • opieki nad dziećmi do lat 3, 
  • efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. 

Natomiast w części pożyczkowej KPO nabory dotyczą: 

  • rekultywacji wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych, 
  • zielonej transformacji miast,
  • energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. 

1 lipca br. województwo zachodniopomorskie objęło prezydencję w Konwencie Marszałków Województw RP.