Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Co łączy rybkę danio z badaniami nad nowymi lekami? I jaki jest w tym udział KPO?

Potrzebujemy ośrodków naukowych, które „bez kompleksu” prowadzą badania na światowym poziomie i we współpracy z międzynarodowymi badaczami. I takie miejsca już są! A jednym z nich jest Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który pracuje m.in. nad przełomowymi metodami leczenia. Pomagają mu w tym … rybki danio, ale też prekursorski sprzęt zakupiony ze środków KPO oraz Fundusze Europejskie, o czym przekonała się minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Na zdjęciu minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami medycznymi, w tym nowotworów, chorób zakaźnych i rzadkich. W swojej pracy naukowcy wykorzystują niekonwencjonalne metody badania jak rybki danio, które dzięki swej unikalnej budowie komórkowej, bardzo zbliżonej do człowieka, są idealnym materiałem do analizy.

MIBMiK jest też w posiadaniu najnowocześniejszego modelu mikroskopu elektronowego, jednego z trzech takich w Europie. Na zakup nowoczesnego sprzętu naukowo-badawczego ośrodek otrzymał dofinansowanie ze środków z KPO.

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie otrzymał także wsparcie w wysokości 36 mln zł ze środków konkursu Teaming w ramach unijnego programu Horyzont Europa.

Chodzi o projekt Platforma RNA i biologii komórki dla badań i innowacji w medycynie (RACE-PRIME). Dzięki temu w Instytucie prowadzone są badania nad strategiami terapeutycznymi oraz zaawansowanymi modelami chorób rzadkich, które mogą otworzyć drogę do spersonalizowanych terapii.

MAB Teaming - nowy nabór od 17 marca

Od 17 marca br. organizacje badawcze, które chcą rozwijać swoje projekty we współpracy z zagranicznymi naukowcami mogą uczestniczyć w nowym naborze MAB Teaming z programu Horyzont Europa. Prowadzi go Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), a działania Międzynarodowych Agend Badawczych (MAB) są finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Więcej o konkursie.

Spotkanie w MIBMiK z minister K. Pełczyńską-Nałęcz było okazją do rozmowy o wsparciu dla ośrodków naukowych z Funduszy Europejskich. W spotkaniu udział wzięli dyrektor Instytutu prof. Marta Miączyńska oraz prof. Maciej Wojtkowski, przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także liderzy jednostek badawczych.

Są to to laureaci programu Teaming of Excellence (realizowanego w ramach Horyzontu Europa) z Międzynarodowego Centrum Badań Oka pracujący nad bezpieczniejszą i skuteczniejszą chirurgią oka i terapii chorób oczu oraz z Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA2, którzy prowadzą badania nad wykorzystaniem fal terahercowych.