Od początku pandemii koronawirusa w internecie aż roi się od informacji na temat nowej choroby. Niestety część z nich do tzw. fake newsy czyli fałszywe informacje. Powodują one, że jest liczne grono koronasceptyków i przeciwników szczepień.
Zdaniem ekspertów najczęstszą przyczyną powielania tego typu informacji jest elementarny brak wiedzy. Koronawirus i pandemia to zjawisko zupełnie nowe, z którym ludzkość współcześnie nie miała do czynienia. Dlatego łatwo szerzyć informacje, które są tylko częściowo prawdziwe. Działa to dokładnie na tej samej zasadzie co zabawa w głuchy telefon. Dodatkowo w erze internetu i mediów społecznościowych fake newsy łatwo się powiela i zyskują duży zasięg.
Co najczęściej się powtarza?
Najczęściej fałszywe informacje dotyczą braku szkodliwości koronawirusa. Niektórzy w ogóle negują istnienie choroby, a szczepionki uważają za szkodliwe. To oczywiście kłamstwa, które łatwo zweryfikować poprzez naukowe dane. Takie właśnie dane dostarcza platforma wlkp.covidhub.pl - encyklopedia wiedzy na temat szczepień i pandemii na bieżąco uzupełniana przez ekspertów. Inicjatywa poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN otrzymała wsparcie unijne w wysokości 2,4 mln zł.
Klik, klik i po fake newsie
W jednym miejscu i za pomocą kilku kliknięć można sprawdzić dane dotyczące rozwoju choroby w naszym najbliższym sąsiedztwie. I może to zrobić każdy, bo platforma jest całkowicie bezpłatna. Strona stawia na interaktywność - znajdziemy tu wiele wykresów, map, danych, ale również listę najczęściej powtarzających się pytań - a co najważniejsze - podane są tam rzetelne odpowiedzi. Dodatkowo twórcy przygotowali scenariusze lekcji dla uczniów i nauczycieli.
Co jeszcze robimy?
Ceny paliw ostatnio wręcz szaleją, a to wpływa na transport czy energetykę. Ale Wielkopolska ma już alternatywę - to wodór. Nasz region jest pionierem jeśli chodzi o tego typu technologię, która już jest dobrze rozwinięta w krajach Europy Zachodniej. W przyszłości w naszym województwie pojazdy zasilane wodorem mają mieć spory udział w transporcie zbiorowym. To nie tylko autobusy, ale również pociągi, które nie będą emitować spalin i zanieczyszczeń. Tego typu rozwiązanie wpisuje się idealnie w strategię Europejskiego Zielonego Ładu. Już za kilka lat być może całkowicie zapomnimy o problemie smogu i zmian klimatycznych.Więcej na temat walki z fałszywymi informacjami oraz technologii wodorowej - a więc inicjatywach wspieranych z puli unijnej Wielkopolskiego Programu Regionalnego na lata 2014-2020 - w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 55)