Fundusze Europejskie
zmieniają Polskę.
Fundusze Europejskie są wszędzie!
Fundusze Europejskie są wszędzie. Polska korzysta z unijnego budżetu najsilniej ze wszystkich państw, które są członkami Unii Europejskiej. W ciągu sześciu lat, od 2014 do 2020 r., dostaniemy do dyspozycji aż 82,5 mld euro, czyli ok. 350 mld zł! Na co zostaną wydane te pieniądze? Celów jest tak dużo, że nie sposób wymienić je wszystkie.
Może tak być, skoro słyszysz ogólnikowo o JAKICHŚ inwestycjach, które dzięki nim powstały - o JAKICHŚ budynkach, JAKICHŚ drogach czy JAKICHŚ muzeach. Tymczasem przykłady można mnożyć.
Gdyby nie unijne środki, nie mógłbyś pójść np. do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku czy podziwiać efektów remontu szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Ale to nie wszystko, korzystają nie tylko największe miasta.
Czy słyszałeś np. o wielkopolskiej gminie Damasławek? Dzięki Funduszom Europejskim w tamtejszym przedszkolu można było stworzyć nowe miejsca dla 25 dzieci, z kolei w gminie Blizanów w tym samym województwie wsparcie dotyczyło 10 miejsc.
Mogą Ci pomagać nie tylko, kiedy korzystasz z oferty instytucji i obiektów, które współfinansowała Unia. Dzięki Funduszom może rozwinąć się Twoja firma albo Ty sam, idąc np. na rozmaite kursy czy szkolenia. Brzmi nierealnie? Obejrzyj drugi film Radka Brzózki:
Dostępność dzięki Funduszom
Idziesz ulicą, jesteś w kinie czy restauracji, wsiadasz do autobusu… To aktywności tak proste i oczywiste, że na co dzień nawet nie myślisz, że dla kogoś innego mogą stanowić prawdziwe wyzwanie.
Dla Ciebie poruszanie się po okolicy to nic niezwykłego, ale dla osoby, która ma problemy ze wzrokiem, to trudniejsze zadanie. Kiedy siadasz w ostatnim rzędzie w kinie, nie myślisz o tym, że problemy z dostaniem się tam może mieć osoba na wózku. Wchodząc do restauracji, nawet nie zauważasz kilku schodków, które musisz pokonać, a dla kogoś starszego mogą być one niczym Mount Everest. W komunikacji miejskiej w ogóle nie myślisz o tym, czy w pojeździe, w którym jesteś, lektor zapowiada kolejne przystanki.
Przyjazna Polska - Dostępność Plus – zapamiętaj to hasło. To nazwa programu, który ma za zadanie sprawić, byśmy wszyscy zwracali uwagę na potrzeby drugiej osoby. By Polska była krajem tak samo przyjaznym dla osób młodych, w pełni sprawnych czy starszych lub z niepełnosprawnościami. W realizacji programu pomogą Fundusze Europejskie. Dzięki nim znikać będą bariery architektoniczne, łatwiejszy stanie się dostęp do produktów i usług, a podróż komunikacją miejską będzie zdecydowanie mniej uciążliwa.
Sprawdź, co zakłada Program Dostępność PlusJeśli wciąż nie wierzysz, że Fundusze Europejskie mogą Ci pomóc, skontaktuj się z jednym z naszych Punktów Informacyjnych. Nasi konsultanci pomogą Ci w znalezieniu wsparcia, które najbardziej będzie odpowiadało Twoim potrzebom.
-
Przeczytaj materialy prasowe, które przybliżą Ci temat Funduszy Unijnych.
Materiały prasowe -
Sprawdź aktualne projekty
Aktualne konkursy
w Twoim Województwie -
Pozostań z nami w kontakcie! Skonfiguruj newsletter i otrzymuj informacje, które Cię interesują.
Newsletter