Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
Ocena projektów do 150 dni od zamknięcia naboru wniosków. Przewidywany termin zatwierdzenia wyników I etapu oceny projektów wynosi 85 dni od zakończenia naboru. Przewidywany termin zatwierdzenia wyników II etapu oceny projektów wynosi 160 dni od zakończenia naboru. W terminie 7 dni od zatwierdzenia wyników II etapu oceny publikowane są wyniki naboru (informacja o projektach wybranych do dofinansowania oraz o projektach, które otrzymały ocenę negatywną w II etapie). Lista rankingowa jest ostateczna.Miejsce składania wniosków
Elektronicznie w systemie informatycznym NCBR
Sposób składania wniosków
Elektronicznie w systemie informatycznym NCBR
Możliwość składania wniosków od 27 czerwca do 24 października 2024 r. (do godz. 16:00).
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
W naborze mogą wziąć udział duże przedsiębiorstwa samodzielnie występujące o wsparcie projektu. Duże przedsiębiorstwa (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które:
1. wpisują w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację);
2. obejmują: Moduł B+R – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na realizację prac B+R (badań przemysłowych i prac rozwojowych) w celu doprowadzenia do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług; Moduł Wdrożenie innowacji – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wdrożenie w działalności przedsiębiorstwa wyników prac B+R w formie innowacyjnych produktów lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług; Moduł Infrastruktura B+R – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na inwestycję w infrastrukturę B+R niezbędną do realizacji agendy badawczej na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług; Moduł Cyfryzacja – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na realizację inwestycji związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów w przedsiębiorstwie, jak i cyfryzacji produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa; Moduł Zazielenienie przedsiębiorstw – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na transformację przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych na to ukierunkowanych; Moduł Internacjonalizacja – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na promocję zagraniczną produktów (wyrobów lub usług) pod marką produktową przedsiębiorstwa lub produktów będących własnością przedsiębiorcy lub planowanych do opracowania/wdrożenia w ramach Projektu lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej lub ich obronę w przypadku ich naruszenia; Moduł Kompetencje – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających w zakresie realizowanego Projektu, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji. Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00124
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych modułu B+R: 3 mln PLN (w przypadku realizowania zarówno modułu B+R, jaki i Wdrożenie innowacji limit 3 mln zł odnosi się do jednego, wybranego modułu).Maksymalna wartość pomocy wynosi 70 mln zł łącznie na cały projekt.Poziom dofinasowania uzależniony jest od wybranego rodzaju pomocy publicznej w ramach modułów.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
890 mln PLN
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Uwaga:
aktualny Regulamin wyboru projektów obowiązuje od 30.10.2024 r. Informacja o aktualizacji oraz wersja archiwalna dokumentu dostępne są na stronie naboru.
https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00124
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00124
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Uwaga:
aktualny wzór umowy o dofinansowanie obowiązuje od 30.10.2024 r. Informacja o aktualizacji oraz wersja archiwalna dokumentu dostępne są na stronie naboru.
https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00124
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
W przypadku negatywnej oceny projektu (zarówno w I jak i w II etapie oceny), wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia protestu zgodnie z zasadami określonymi w art. 64 ustawy wdrożeniowej oraz Regulaminie Wyboru Projektów.
Pytania i odpowiedzi
Pytania dotyczące naboru wniosków można kierować na adres email: info@ncbr.gov.pl oraz pod numery tel.: +48 22 39 07 170; +48 22 39 07 191.
Linki
https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00124