Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku
ul. Antoniukowska 7, 15-740 Białystok
od
01.07.2024
do
30.06.2027
1. Wsparcie dodatkowe dla
3100 UP (1643K, 1457M)
Przed wyborem usługi rozwojowej (UR), uczestnicy projektu (UP) zakwalifikowani do projektu, po podpisaniu deklaracji udziału, zostaną objęci wsparciem dodatkowym w zakresie co najmniej:
- zbudowania motywacji do rozwoju umiejętności lub nabycia kwalifikacji w tym kompetencji,
- wsparcia w analizie potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystaniem modelu Bilansu Kompetencji oraz w przypadku określenia potrzeb rozwojowych w zakresie umiejętności cyfrowych - Europejskiego Narzędzia do oceny poz. kompetencji cyfrowych,
- wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR- identyfikacji nabytych umiejętności/kompetencji oraz wsparcia w ich walidacji i certyfikacji, w tym zachęcenie do założenia „Mojego portfolio” lub konta Europass
Doradca przedstawi UP informacje o sytuacji na lokalnym i regionalnym rynku pracy oraz zapotrzebowaniu na kwalifikacje wśród pracodawców, w tym zgodnie z Planem rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje woj. podlaskiego 2021-2027+ (RIS3 2027+) i aktualnym Barometrem zawodów. Wskaże korzyści (m.in. możliwość wyższych zarobków) z udziału w usługach prowadzących do nabycia:
- kwalifikacji, o których mowa w atr. 2 pkt 8 ustawy z dnia 22.12.2015 r. o Zintegrowanym Syst. Kwalifikacji, zarejestrowanych w ZRK oraz posiadających nadany kod kwalifikacji.
- kwalifikacji formalnie potwierdzonych przez instytucję uprawnioną do certyfikowania.
W ramach poradnictwa zawodowo - edukacyjnego każdy UP będzie miał możliwość spotkania się z doradcą zawodowym (DZ), podczas którego DZ dokonana analizy potencjału, luk kompetencyjnych, potrzeb rozwoju danej osoby. Efektem tego będzie wyszukanie wspólnie z UP zawężonej oferty z BUR. W biurze projektu i punkcie kontaktowym prócz DZ, dostępni będą również konsultanci (K), których rolą będzie wsparcie UP. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby UP będą mogli umówić się na dodatkowe spotkania z DZ, przed zakończeniem udziału w projekcie. Terminy spotkań ustalane indywidualnie z UP, zgodnie z ich możliwościami i potrzebami (godz. poranne i popołudniowe, weekendy). Wsparcie realizowane przez DORADCÓW ZAWODOWYCH. (L: 1 DZ, 1 K; P: 1 DZ, 1 K). DZ: wykształcenie wyższe/zawodowe lub certyfikat/zaświadczenie umożliwiające prowadzenie wsparcia, min. 2-letnie doświadczenie związane z oferowanym wsparciem (wsparcie w analizie potrzeb rozwojowych, wsparcie motywacyjne). Wsparcie realizowane w Biurze proj. i Punkcie kontaktowym, w przeznaczonych na ten cel osobnych salach.Lider odpowiada za udzielenie wsparcia dla 1085 UP. Partner odpowiada za udzielenie wsparcia dla 2015 UP.
2. Realizacja usług rozwojowych: wsparcie dla
3100 UP (1643K, 1457M)
Zadanie niezbędne do osiągnięcia celu i wskaźników proj. Zadanie realizowane zgodnie ze Strategią udzielenia wsparcia. Wsparcie dla 3100 UP (1643K, 1457M). Składając formularz rekrut UP będzie miał możliwość zadeklarowania czy jest zainteresowany spotkaniem z DZ. Jeśli tak, pierwszą formą wsparcia a tym samym momentem rozp udziału w proj jest data pierwszego spotkania z DZ. Jeśli UP nie wyraża chęci spotkania z DZ, może bezpośrednio po zakwalifikowaniu go do udziału w proj, złożyć osobiście w biurze/punkcie kontaktowym wniosek o przyznanie bonu. Osoby, które wezmą udział w spotkaniu z DZ, wnioskują o przyznanie bonu składają po zakończonej usłudze doradczej. Wsparcie będzie udzielane na podstawie wniosku o przyznanie bonu składanego w biurze projektu/punkcie kontaktowym przez UP.
Wniosek będzie podlegał ocenie konsultanta w oparciu o kryteria szczegółowo opisane w Strategii. Pozytywna ocena wniosku będzie podstawą do przygotowania umowy trójstronnej. Karty weryfikowane są przez Specjalistę ds. realizacji (L i P). UP otrzymuje info o wynikach weryfikacji. W przypadku negatywnej oceny:
-UP wzywany do wyjaśnień/przedłożenia karty innej UR,
-Podmiot Świadczący UR (PŚUR) wzywany do poprawy karty Szczeg. procedury weryfikacji i terminy określone w Regulaminie proj.
Umowa trójstronna o przyznanie bonu szkol (BS) pomiędzy UP, L/P, PŚUR podpisana max do 28 dni od złożenia wniosku o przyznanie bonu szkol.
UMOWA określa m.in:
-termin jej realizacji (od dnia jej podpisania przez ostatnią ze stron, max 31.05.2027)
-termin i warunki rozliczenia UR
-wysokość wkładu własnego
-zasady kontroli.
Po podpisaniu Umowy nadany zostanie nr ID wsparcia UP może wziąć udział w UR, której karta została zaakceptowana. Przyznany BS stanowi 90% wartości UR. UR prowadzące do nabycia kwalifikacji, o których mowa w art. 2 pkt 8 ustawy z 22.12.2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, zarejestrowanych w ZRK oraz posiadających nadany kod kwalifikacji.
ZASTOSOWANE PREFERENCYJNE warunki dofinansowania – BS będzie stanowił 95% wartości UR Przed rozpoczęciem UR Uczestnik wpłaca do PŚUR wkład własny w wysokości określonej w Umowie. W celu rozliczenia BS, UP dostarczy poprzez system informatyczny/pocztą/kurierem/osobiście kopie dok potwierdzone za zgodność z oryginałem:
-fakturę lub rachunek za UR,
-potwierdzenie wpłaty wkładu własnego,
-dok potwierdzający nabycie kwalifikacji lub kompetencji lub informację o negatywnym wyniku egzaminu,
-wypełnioną ankietę oceniającą UR zgodnie z Systemem Oceny UR.
W przypadku dłuższych form wsparcia np. studia podyplomowe, możliwość rozliczenia częściowego po zakończeniu każdego semestru. Specjaliści ds. rozliczeń niezwłocznie weryfikują ww. dok. Po pozytywnej ocenie max do 10 dni następuje refundacja kwoty dofinansowania na konto PŚUR. W przypadku braków nieprawidłowości UP wzywany do uzupełnień lub złożenia wyjaśnień L odp za udzielenie i rozliczenie BS dla 1085 UP P odp za udzielenie i rozliczenie BS dla 2015 UP
Zobacz ofertę jak uzyskać dotacje na doradztwo zawodowe dla osób bezrobootnych