"MEDYCYNA GRABIENIEC" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, ul. Grabieniec 13, 91-140 Łódź; 2. Biuro projektu – ul. Zachodnia 12a/12c, 91-058 Łódź
od
01.09.2024
do
31.10.2025
KROK 1 I porada rehabilitacyjna Ostateczna kwalifikacja medyczna do Programu nastąpi podczas I porady rehabilitacyjnej (z wykorzystaniem ICF). Pacjenci będą zapraszani na I poradę - w 8 cyklach (nr 1-8) po 20 osób oraz w 1 cyklu (nr 9) w grupie 16 osób Pacjent powinien dysponować dokumentacją medyczną nie starszą niż 1 rok (12 miesięcy), potwierdzającą jednostkę chorobową zgodnie z RPZ: (wyniki badań obrazowych i neurofizjologicznych lub odpisy dokumentacji leczenia ambulatoryjnego lub karty informacyjne leczenia szpitalnego lub inne zaświadczenia lekarskie pozwalające na potwierdzenie jednostki chorobowej). Porada I obejmie indywidualne spotkanie UP z fizjoterapeutą trwające ok. 60 min, w ramach którego przeprowadzone zostaną: a) wywiad, b) badanie i analiza ruchu, ocena chodu i ocena postawy ciała oraz niezbędne pomiary, c) wykluczenie „czerwonych” i „żółtych flag”. Uczestnik/czka wypełni IPAQ i test wiedzy - wstępny. Wszystkie wyniki będą odnotowane w Karcie pacjenta nr 1 niezależnie od decyzji o zakwalifikowaniu do dalszych etapów. Osoby, u których wystąpią "czerwone flagi" lub "żółte flagi" (wg RPZ), zostaną skierowane do dalszej diagnostyki lub do specjalisty. UP będzie poinformowany o przebiegu Programu i udzieli pisemnej zgody na udział w nim. Ustalany będzie indywidualny plan rehabilitacji (IPR), w tym cele i zlecenie na zabiegi fizjoterapeutyczne, według założeń RPZ, potrzeb i preferencji Uczestnika/czki.
KROK 2 Rehabilitacja z elementami edukacji Zakwalifikowani uczestnicy odbędą cykl rehabilitacji z elementami edukacji w zakresie codziennej aktywności fizycznej, który obejmuje maks. 5 zabiegów dziennie. Realizacja kroku odbędzie się w 8 cyklach (nr 1-8) po 20 osób oraz w 1 cyklu (nr 9) w grupie 16 osób. Przyjęto, że 70% uczestników (14 osób/cykl) skorzysta z 10-dniowego cyklu zabiegów (min. 3 dni zabiegowych/tydzień), a 30% (6 osób/cykl) z 15-dniowego cyklu - w przypadkach uzasadnionych medycznie wg fizjoterapeuty układającego IPR. Rodzaj zlecanych zabiegów, ich czas i częstotliwość będzie ustalony każdorazowo przez fizjoterapeutę w oparciu o wskazania i wytyczne o jak największej sile dowodowej, uwzględniając potrzeby, przeciwwskazania i preferencje uczestników. Ewentualne zmiany będą odnotowane w Karcie pacjenta i skutkować będą zmianą IPR, w uzgodnieniu z osobą, która go układała. Zabiegi obejmować będą, m.in. kinezyterapię indywidualną, ciepłolecznictwo, krioterapię, hydroterapię, leczenie polem magnetycznym, leczenie ultradźwiękami, laseroterapię, elektroterapię, masaże, W cyklu rehabilitacji, co do zasady 60% będą stanowić zabiegi z zakresu kinezyterapii, natomiast 10% - masaże, a 30% zabiegi z zakresu fizykoterapii. Realizowane będą następujące metody (z zakresu szeroko rozumianej kinezyterapii) w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa: McKenzie, PNF, czy Kinesiology Taping (przez fizjoterapeutów z odpowiednim przeszkoleniem). Ćwiczenia będą nadzorowane. W ich trakcie lub po zakończeniu zabiegów rehabilitacyjnych fizjoterapeuci będą realizować element edukacyjny (fizjoprofilaktyka) dotyczący codziennej aktywności fizycznej (przykłady ćwiczeń, aktywności i wzorce ruchowe) i zdrowego trybu życia, ergonomii i eliminacji zdrowotnych czynników ryzyka w czynnościach dnia codziennego. Połowa z uczestników otrzyma drobny sprzęt sportowy (w cyklu 1-8: rotor – 3 osoby, stepper – 2 osoby, piłkę – 5 osób; w cyklu 9: rotor – 2 osoby, stepper – 2 osoby, piłkę – 4 osoby), jako zachętę do podjęcia ćwiczeń samodzielnych. Wszyscy uczestnicy otrzymają ręcznik o wymiarach ok.100x150 cm. Zabiegi będą realizowane przez fizjoterapeutów spełniających warunki wskazane w treści Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (t.j. Dz.U.2021, poz.265).
KROK 3 Warsztaty psychoedukacyjne Wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do zabiegów (20 osób/cykle 1-8) (16 osób/cykl 9) wezmą udział w 2 indywidualnych warsztatach psychoedukacyjnych (każde po min. 60min/osobę), prowadzonych przez: a) dietetyka (1 spotkanie- 60 min), b) psychologa (1 spotkanie – 60 min). Przed warsztatami zostanie przeprowadzony test wstępny, a po ich przeprowadzeniu test końcowy. Umożliwi to ocenę dotyczącą zmiany stanu wiedzy uczestnika.
KROK 4 II porada rehabilitacyjna Po zakończonym cyklu zabiegów rehabilitacyjnych i po odbyciu 2 warsztatów psychoedukacyjnych 20 Uczestników (w cyklu 1-8) i 16 uczestników (w cyklu 9) odbędzie II poradę rehabilitacyjną. Porada II obejmie indywidualne spotkanie UP z fizjoterapeutą trwające ok. 60 minut, w ramach którego nastąpi: a) wykonanie wszystkich pomiarów i testów z I porady oraz porównanie ich wyników (odnotowane w Karcie Pacjenta nr 2), b) przekazanie zaleceń dla UP i w razie potrzeby pokierowanie do kontynuacji leczenia w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, c) wypełnienie przez uczestnika ankiety satysfakcji oraz kwestionariusza IPAQ i testu wiedzy (końcowego) - TYLKO dla uczestników, którzy nie są kierowani na zajęcia aktywności fizycznej, d) przekazanie zaleceń dla uczestników kierowanych na zajęcia aktywności fizycznej – ok. 20% uczestników.
KROK 5 Aktywność fizyczna W celu uzyskania efektywności terapii, dla około 20% uczestników projektu, u których nie stwierdzono przeciwskazań medycznych do kontynuowania aktywności, rekomendowane będą zajęcia aktywności fizycznej. Uczestnicy zakwalifikowani do kroku nr 5 odbędą zajęcia w 3 cyklach po 12 osób. Założono, że z zajęć aktywności fizycznej skorzysta 36 pacjentów z cykli 1-9, z tego 18 osób otrzyma karnet sportowy na 3 miesiące, a druga grupa 18 osób otrzyma wejściówki na basen (na okres 3 m-cy, w tym 4 wejścia w m-cu).
KROK 6 Wizyta końcowa Po zakończonym cyklu aktywności fizycznej uczestnicy objęci tą formą wsparcia (12osób/cykl x3 cykle, łącznie 36 os.) zgłoszą się na wizytę końcową, która ma na celu ocenę skuteczności interwencji. Wizyta końcowa obejmie indywidualne spotkanie z fizjoterapeutą trwające ok. 60 min, gdzie UP wypełni: • ankietę satysfakcji (Karta Pacjenta nr 2), • kwestionariusz IPAQ oraz test wiedzy (końcowy).
Zobacz ofertę jak uzyskać dotacje na doradztwo zawodowe dla osób bezrobootnych