Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
przewidywany: październik 2024 r.Miejsce składania wniosków
Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Sposób składania wniosków
Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CST2021, poprzez aplikację WOD2021 na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/. Szczegółowa instrukcja wypełnienia formularza wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem znajduje się w dokumentacji przedmiotowego naboru umieszczonej na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych w zakładce Dokumenty:
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Organizatorzy publicznego transportu zbiorowego: województwa, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne, związki międzygminne, gminy.
Operatorzy publicznego transportu zbiorowego.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia dotyczące zakupu zeroemisyjnego taboru autobusowego (elektrycznego, wodorowego) lub niskoemisyjnego taboru autobusowego (zasilanego paliwami alternatywnymi – CNG, LPG, LNG), wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania/tankowania (jeśli dotyczy), w tym taboru zasilanego olejem napędowym (diesel, norma nie niższa niż EURO VI) oraz hybrydy HEV/MHEV, hybrydy plug-in (PHEV) dla:
1. obsługi nowoutworzonych pozamiejskich linii autobusowych;
2. wymiany taboru autobusowego na dotychczas funkcjonujących pozamiejskich liniach autobusowych zagrożonych likwidacją (ze względu na przestarzały tabor i/lub deficytowość linii),
z zastrzeżeniem, że w ramach przedmiotowego naboru maksymalna liczba niskoemisyjnego taboru autobusowego, w tym taboru zasilanego olejem napędowym, nie może przekroczyć 187 sztuk, przy zachowaniu łącznego progu 363 sztuk taboru niskoemisyjnego w ramach inwestycji zapisanego w treści Decyzji Wykonawczej Rady 15835/1/23 z dnia 8 grudnia 2023 r. Dodatkowo, Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie zakupu łącznie nie więcej niż 15 sztuk taboru niskoemisyjnego w ramach wszystkich złożonych przez siebie wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w niniejszym Konkursie.
Wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem może obejmować tabor zasilany napędem z jednej grupy rodzaju napędów, tj. zero- lub niskoemisyjnym. Nie dopuszcza się określania w jednym wniosku zakresu rzeczowego obejmującego zakup taboru z różnych grup rodzaju napędów, przy czym w ramach Konkursu preferowanym rodzajem napędu jest napęd zeroemisyjny. Istnieje możliwość złożenia kilku wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem przez tego samego Wnioskodawcę, odrębnie dla każdej grupy rodzaju napędów. Tabor powinien być przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz o ograniczonej zdolności ruchowej.
Szczegółowe informacje dotyczące wydatków kwalifikowalnych, jak również niekwalifikowalnych związanych z zakresem inwestycji określono w Załączniku nr 6 do Regulaminu konkursu.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Kryteria wyboru (horyzontalne i szczegółowe) dostępne są na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty:
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny poziom wsparcia na poziomie przedsięwzięcia wynosi 95 % wydatków kwalifikowalnych.
1. W przypadku, gdy Wnioskodawcą jest organizator publicznego transportu zbiorowego, poziom wsparcia przedsięwzięć będzie uzależniony od dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawców oraz (jeśli dotyczy) od dochodów podmiotów, na terenie których zlokalizowana będzie linia komunikacyjna (wyliczany jako średnia dla obszaru, na którym zlokalizowana będzie linia komunikacyjna obsługiwana przez zakupiony w ramach przedsięwzięcia tabor), zgodnie z poniższymi założeniami:
95%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi G/P/P-G/W ≤ 0,5 Gg/Pp/Ww;
90%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi 0,5 Gg/Pp/Ww < G/P/P-G/W ≤ 0,8 Gg/Pp/Ww;
85%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi 0,8 Gg/Pp/Ww < G/P/P-G/W ≤ 1,3 Gg/Pp/Ww;
80%, gdy średni wskaźnik G/P/P-G/W dla gminy/powiatu/województwa lub ich związków/porozumień względem Gg/Pp/Ww, czyli wartości średniej dla kraju, wynosi G/P/P-G/W > 1,3 Gg/Pp/Ww.
2. W przypadku, gdy wnioskodawcą jest operator publicznego transportu zbiorowego, poziom wsparcia zależy od wskaźników liczonych wg. ww. założeń dla organizatora/ów publicznego transportu zbiorowego, na terenie którego/ych operator będzie świadczył usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego poprzez obsługę pozamiejskich linii komunikacyjnych taborem wchodzącym w skład zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
1 403 459 752,03 zł
Na etapie zawierania umów o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego, ostatecznie dostępna alokacja uzależniona będzie od aktualnego na dany moment kursu EUR/PLN.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępne są na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty:
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku znajduje się w systemie teleinformatycznym CST2021 w aplikacji WOD2021, przez którą odbywa się proces składania wniosku o objęcie przedsięwzięcie wparciem.
Szczegółowa instrukcja wypełnienia formularza wniosku o objęcie przedsięwzięcie wparciem znajduje się w dokumentacji przedmiotowego naboru umieszczonej na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych w zakładce Dokumenty:
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z załącznikami dostępny jest na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty:
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Procedura odwoławcza została opisana w § 9 Regulaminu konkursu, który dostępny jest na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty:
Pytania i odpowiedzi
Pytania i odpowiedzi dostępne są na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Pytania i Odpowiedzi: