Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RP 8.11

Działanie 8.11 Transformacja energetyczna, Fundusze Europejskie dla Małopolski

Zakończony 10.01.2025

Wyniki naboru

Informacja na temat złożonych wniosków do dofinansowania

Na dzień 16.01.2025 r., w ramach naboru do Działania 8.11 Transformacja energetyczna, typ projektu C Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu, złożono 31 projektów, na łączną kwotę dofinansowania 153 368 911,64 zł co stanowi niemal 177,40% dostępnej w ramach naboru alokacji

Lista złożonych wniosków (.pdf, 231 KB)

***

Na dzień 10.01.2025 r., w ramach naboru do Działania 8.11 Transformacja energetyczna, typ projektu C Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu, złożono 30 projektów, na łączną kwotę dofinansowania 150 402 357,28 zł co stanowi niemal 173,96% dostępnej w ramach naboru alokacji.

Lista złożonych wniosków (.pdf, 352 KB) 

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

Czerwiec 2025 r.

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Funduszy Europejskich
ul. Wielicka 72b
30-552 Kraków

Internetowy Generator Aplikacyjny udostępniany przez IZ, dostępny na stronie: https://iga.malopolska.pl

Sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy przygotować i złożyć za pomocą systemu elektronicznego IGA dostępnego na stronie internetowej https://iga.malopolska.pl w dniach: od 3 października 2024 r. (dzień otwarcia naboru) do dnia 10 stycznia 2025 r. do godziny 15:00:00 (dzień zamknięcia naboru i godzina blokady Systemu IGA).

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

  • Jednostki Samorządu Terytorialnego; Wnioskodawcami mogącymi brać udział w naborach będą jednostki samorządu terytorialnego ich związki i stowarzyszenia,
  • Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
  • Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego;

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Nabór obejmuje typy projektów C Kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających zasady Nowego Europejskiego Bauhausu.

W ramach naboru wspierane będą kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków użyteczności publicznej z uwzględnieniem priorytetowego traktowania projektów uwzględniających podejście zasady Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB), które będą realizowane na terenie Małopolski Zachodniej - tj. na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego.

Zakres rzeczowy projektu musi wynikać z audytu energetycznego, który będzie stanowił obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu. Wybrany wariant termomodernizacji musi zostać uwzględniony w pełnym zakresie w ramach projektu.

Opracowanie audytu energetycznego powinno być zgodne z metodyką przyjętą przez Instytucję Zarządzającą FEM. Szablon sporządzania audytu energetycznego dostępny jest na stronie internetowej programu: https://fundusze.malopolska.pl/dokumenty/8912-szablon-sporzadzania-audytu-energetycznego-dla-budynkow-uzytecznosci-publicznej

Zakres wsparcia w ramach konkursu będzie obejmował przede wszystkim:

  1. modernizację energetyczną budynku np. ocieplenie przegród, wymiana okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenie energooszczędne
  2. instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z magazynem energii na potrzeby własne budynku
  3. systemy monitorowania i zarządzania energią
  4. przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji i/lub instalację systemów  chłodzących
  5. wymianę dotychczasowych systemów grzewczych (zasilanych węglem kamiennym, brunatnym, torfem, łupkami bitumicznymi), ale zgodnie z następującą hierarchią:
    a) w pierwszej kolejności – montaż OZE;
    b) w drugiej – przyłączenie do sieci ciepłowniczej;
    c)  w trzeciej – zastosowanie kotłów i systemów grzewczych zasilanych gazem ziemnym, pod warunkiem, że jest to możliwe technicznie i uzasadnione ekonomicznie (przy równoczesnej termomodernizacji budynku/obiektu) - jako element uzupełniający.

Stosowane urządzenia grzewcze muszą być zgodne zobowiązującymi normami wynikającymi z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią oraz aktualnym Programem Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego.

Kluczowym i obligatoryjnym aspektem realizacji inwestycji będzie uzyskanie założonego efektu ekologicznego w postaci oszczędności energii pierwotnej w każdym budynku objętym projektem, na poziomie nie niższym niż 30% (z wyjątkiem budynków zabytkowych). Wsparciem dotacyjnym w typie projektu C objęte zostaną budynki użyteczności publicznej, których właścicielem jest samorząd terytorialny oraz podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane, zlokalizowane na obszarach wskazanych w Regulaminie.

Z dofinansowania wykluczone są budynki użyteczności publicznej zarządzane/ podległe administracji rządowej.

Szczegółowe warunki i ograniczenia wskazane zostały w Regulaminie wyboru projektów

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów zostały określone w Załączniku nr 1 do Regulaminu.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

95%
Szczegółowe zasady ustalenia dopuszczalnego poziomu dofinansowania i warunków wsparcia określa Regulamin.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

86 455 592,28 zł

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin wyboru projektów (.pdf, 948 KB)

Załącznik nr 1 Kryteria oceny (.pdf, 778 KB) 

Załącznik nr 2 Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie (.pdf, 1,07 MB)

Załącznik nr 3 Analiza Finansowa – wzór FEM 2021-2027 (.pdf, 777 KB)

Załącznik nr 4a Wzór umowy o dofinansowanie Projektu (.zip, 1,45 MB)

Załącznik nr 4b Wzór Uchwały ZWM w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu (.zip, 1,19 MB)

Załącznik nr 5 Procedura odwoławcza wraz ze wzorem protestu (.pdf, 1,12 MB)

Załącznik nr 6 Katalog wskaźników obligatoryjnych (.pdf, 581 KB)

Załącznik nr 7 Informacje niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu / przygotowania uchwały w sprawie realizacji projektu dla którego Beneficjentem jest Województwo Małopolskie (.pdf, 431 KB)

Załącznik nr 8 Wykaz gmin górniczych (.pdf, 509 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Nie dotyczy

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór Umowy o dofinansowanie projektu, wzór Uchwały ZWM w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu Projektu, dla którego Beneficjentem jest Województwo Małopolskie wraz załącznikami oraz wzór Porozumienia o dofinansowaniu Projektu zostały przyjęte Uchwałą Nr 2279/23 ZWM z dnia 28 listopada 2023 r. z późn. zm.  Wzory dokumentów obowiązujące w momencie publikacji ogłoszenia o naborze stanowią załączniki nr 4a-4b do Regulaminu.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Procedura odwoławcza wraz ze wzorem protestu została określona w Załączniku nr 5 do Regulaminu.

Pytania i odpowiedzi

Informacji dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie udziela Departament MW: Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Małopolsce, w godzinach pracy: pon. 8:00 – 18:00, wt. – pt. 8:00 – 16:00, Infolinia: (12) 616 06 16:

  1. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie, ul. Wielicka 72B, 30-552 Kraków, e-mail: PIFE.KRAKOW@umwm.malopolska.pl,
  2. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Sączu, Rynek 13, 33-300 Nowy Sącz, e-mail: PIFE.NOWY.SACZ@umwm.malopolska.pl,
  3. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Targu, Al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ, e-mail: PIFE.NOWY.TARG@umwm.malopolska.pl,
  4. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Tarnowie, Al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów, e-mail: PIFE.TARNOW@umwm.malopolska.pl,
  5. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Chrzanowie, ul. Grunwaldzka 5, 32-500 Chrzanów, e-mail: PIFE.chrzanow@umwm.malopolska.pl.

Ogłoszenie o naborze, dokumentacja oraz informacje kierowane do Wnioskodawców zamieszczone będą na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz stronie internetowy programu FEM 2021-2027, tj. strona internetowa: www.fundusze.malopolska.pl.

Linki

Strona Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027