Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RP 2.25

Działanie 2.25 Rozwijanie systemu gospodarki odpadami - ZIT, typ projektu A, Fundusze Europejskie dla Małopolski

AKTUALNY data naboru wniosków od 29.11.2024 do 21.02.2025

Zarząd Województwa Małopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działania 2.25 Rozwijanie systemu gospodarki odpadami - ZIT, typ projektu A Budowa, rozbudowa, przebudowa punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

lipiec 2025 r.

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Funduszy Europejskich
ul. Wielicka 72b
30-552 Kraków

Internetowy Generator Aplikacyjny udostępniany przez IZ, dostępny na stronie: https://iga.malopolska.pl

Sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy przygotować i złożyć za pomocą systemu elektronicznego IGA dostępnego na stronie internetowej https://iga.malopolska.pl w dniach: od 29 listopada 2024 r. (dzień otwarcia naboru) do dnia 21 lutego 2025 r. do godziny 15:00:00 (dzień zamknięcia naboru i godzina blokady Systemu IGA).

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

  • Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
  • Jednostki Samorządu Terytorialnego, Wnioskodawcami mogą być także związki i stowarzyszenia jst.
  • Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
  • Przedsiębiorstwa gospodarujące odpadami,
  • Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Wybór projektów realizowany jest w sposób niekonkurencyjny i obejmuje wyłącznie projekty ujęte na liście projektów w pozytywnie zaopiniowanej przez IZ Strategii ZIT.

Nabór obejmuje typ projektów A: Budowa, rozbudowa, przebudowa punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wsparcie w zakresie gospodarki odpadami będzie skierowane na działania uzupełniające system selektywnego zbierania odpadów zapewniający tym samym pozyskanie jak najwyższej jakości odpadów aby mogły zostać poddane recyklingowi w możliwie najbardziej efektywny sposób.

Zakres interwencji obejmie:

  1. budowę, rozbudowę, modernizację punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
    Interwencja będzie wspierała punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), jako jedne z elementów systemu gospodarki odpadami, w tym ich budowę, rozbudowę, modernizację. W PSZOK zbierane będą odpady wielkogabarytowe, odpady niebezpieczne pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych, odpady budowlane, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny itp. W przypadku PSZOK wspierane będą również projekty z komponentem w postaci punktu napraw, ponownego użycia, wymiany rzeczy używanych.
  2. działania informacyjno – edukacyjne zmierzające do budowania i kształtowania świadomych postaw i zachowań konsumentów (obowiązkowy element projektu).
    Istotną rolę w osiąganiu zakładanych celów w systemie gospodarowania odpadami odgrywa społeczeństwo. Działania takie mogą polegać na podnoszeniu świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów, promowania prawidłowego sposobu postępowania z odpadami i korzyści z tego wynikających, budowania poczucia indywidualnej odpowiedzialności obywateli za wytwarzane przez nich odpady.

W ramach Działania zastosowanie będą mieć następujące zasady:

  1. wsparcie w sektorze gospodarki odpadami będzie realizowane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, która nadaje priorytet działaniom dotyczącym zapobiegania powstawaniu odpadów, selektywnej zbiórce odpadów, przygotowaniu do ponownego użycia i recyklingowi, innym procesom odzysku i unieszkodliwiania.
  2. wspierane będą wyłącznie PSZOK obsługujące nie więcej niż 20 tys. mieszkańców lub inwestycje o wartości kosztów kwalifikowalnych nie większych niż 2 mln złotych. Konieczny do spełnienia będzie wyłącznie jeden z dwóch ww. warunków.

Szczegółowe warunki i ograniczenia wskazane zostały w Regulaminie wyboru projektów w sposób niekonkurencyjny oraz Załączniku do ogłoszenia pn. „Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie”.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów zostały określone w Załączniku nr 2 do ogłoszenia.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

85%
Szczegółowe zasady ustalenia dopuszczalnego poziomu dofinansowania i warunków wsparcia określa Regulamin wyboru projektów w sposób niekonkurencyjny oraz Załącznik do ogłoszenia pn. „Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie”.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

22 690 800,00 zł

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Załącznik nr 1 Wykaz informacji specyficznych i załączników do wniosku o dofinansowanie (.pdf, 961 KB)

Załącznik nr 2 Kryteria wyboru projektów (.pdf, 700 KB)

Załącznik nr 3 Katalog wskaźników obligatoryjnych (.pdf, 435 KB)

Załącznik nr 4 Analiza Finansowa – wzór FEM 2021-2027 (.pdf, 769 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Nie dotyczy

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór Umowy o dofinansowanie projektu, wzór Uchwały ZWM w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu Projektu, dla którego Beneficjentem jest Województwo Małopolskie wraz załącznikami oraz wzór Porozumienia o dofinansowaniu Projektu zostały przyjęte Uchwałą Nr 2279/23 ZWM z dnia 28 listopada 2023 r. z późn. zm.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Nie dotyczy

Pytania i odpowiedzi

Informacji dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie udziela Departament MW: Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Małopolsce, w godzinach pracy: pon. 8:00 – 18:00, wt. – pt. 8:00 – 16:00, Infolinia: (12) 616 06 16:

  1. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie, ul. Wielicka 72B, 30-552 Kraków, e-mail: PIFE.KRAKOW@umwm.malopolska.pl;
  2. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Sączu, Rynek 13, 33-300 Nowy Sącz, e-mail: PIFE.NOWY.SACZ@umwm.malopolska.pl;
  3. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Targu, Al. 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ, e-mail: PIFE.NOWY.TARG@umwm.malopolska.pl;
  4. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Tarnowie, Al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów, e-mail: ;
  5. Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Chrzanowie, ul. Grunwaldzka 5, 32-500 Chrzanów, e-mail: PIFE.chrzanow@umwm.malopolska.pl

Ogłoszenie o naborze, dokumentacja oraz informacje kierowane do Wnioskodawców zamieszczone będą na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz stronie internetowy programu FEM 2021-2027, tj. strona internetowa: www.fundusze.malopolska.pl

Linki

Strona Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027