Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
lipiec 2025 r.Miejsce składania wniosków
Wnioskodawca może złożyć wniosek wraz z załącznikami (jeśli są wymagane) wyłącznie w WOD2021 w terminie, o którym mowa w § 1 ust. 6. Regulaminu wyboru projektów EFRR. Po tym terminie WOD2021 zablokuje składanie wniosków.
Sposób składania wniosków
Wnioskodawca może złożyć wniosek wraz z załącznikami (jeśli są wymagane) wyłącznie w WOD2021 w terminie naboru. Po tym terminie WOD2021 zablokuje składanie wniosków.
Aby złożyć wniosek wnioskodawca powinien utworzyć konto i zalogować się w WOD2021 dostępnym na stronie internetowej: https://wod.cst2021.gov.pl/
Formularz wniosku jest dostępny w WOD2021 w ramach naboru: FEKP.02.15-IZ.00-171/25
Gdy wnioskodawca stwierdzi błędy związane z funkcjonowaniem WOD2021, może je zgłaszać wyłącznie na adres e-mail: amiz.fekp@kujawsko-pomorskie.pl do 18 lutego 2025 r., do godz.10:00.
IZ pozostawi bez rozpatrzenia zgłoszenia wysłane w innym terminie i w inny sposób.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Wniosek o dofinansowanie projektu powinien zostać złożony przez uprawnionego Wnioskodawcę oraz partnerów należących do jednej z poniższych grup:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- organizacje pozarządowe.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
W naborze wsparcie uzyskają projekty dotyczące przynajmniej jednego z następujących przedsięwzięć:
- przedsięwzięcia zwiększające potencjał przyrodniczy regionu poprzez działania bezpośrednio związane z ochroną siedlisk i gatunków;
- projekty w zakresie zwalczania inwazyjnych gatunków obcych;
- działania rozwijające infrastrukturę związaną z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo [1] (na obszarach chronionych w rozumieniu ustawy o ochronie przyrody [2]);
- projekty dotyczące sporządzenia inwentaryzacji przyrodniczej;
- budowa, przebudowa i modernizacja ośrodków prowadzących działalność w zakresie edukacji ekologicznej, rozumiana jako dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz unowocześnienie i dostosowanie do realizacji zadań z zakresu edukacji ekologicznej [3] w sposób atrakcyjny i nowoczesny;
- doposażenie ośrodków prowadzących działalność w zakresie edukacji ekologicznej;
- działania informacyjno-edukacyjne podnoszące świadomość mieszkańców w zakresie właściwych zachowań społecznych w odniesieniu do dziedzictwa przyrodniczego i walorów krajobrazowych regionu (jako element projektów 1-6) [4]
Nie będą kwalifikowalne wydatki związane z budową parkingów oraz realizacją drogi dojazdowej do ośrodków edukacji ekologicznej.
[1] Możliwe jest finansowanie wyłącznie infrastruktury niezbędnej do osiągnięcia celu jakim jest ochrona obszarów chronionych, siedlisk i gatunków poprzez kanalizację ruchu turystycznego. W ramach działań będzie możliwość finansowania w tym celu obiektów małej architektury, które służyć będą ograniczeniu degradacji środowiska przyrodniczego w miejscach wypoczynku, na szlakach turystycznych i spacerowych, a przez które należy rozumieć niewielkie obiekty, jak np. ławki, śmietniki, wiaty, stojaki na rowery, kładki, pomosty, schody terenowe, ogrodzenia, wytyczenie i oznakowanie szlaku turystycznego.
[2] Poprzez obszar chroniony należy rozumieć obszar/formę ochrony przyrody w rozumieniu art. 6 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach, z racji np. na kształt granic obszaru chronionego, fragmenty inwestycji, np. ścieżki mogą wykraczać poza obszar chroniony, jednakże projekt jako całość musi odnosić się do kanalizacji ruchu na tym obszarze.
[3] Poprzez edukację ekologiczną należy rozumieć działania mające na celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, propagowanie i kształtowanie zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego oraz upowszechnianie wiedzy w tym zakresie.
[4] Działania informacyjno-edukacyjne zaplanowane w ramach projektu nie mogą stanowić więcej niż 20% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Instytucja Zarządzająca Programem Regionalnym Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 dokona oceny i wyboru projektów w oparciu o kryteria wyboru projektów zatwierdzone uchwałą nr 84/2024 Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 z dnia 17 października 2024 r. Kryteria wyboru projektów zostały szczegółowo opisane w załączniku nr 1 do Regulaminu wyboru projektów EFRR.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny poziom dofinansowania ze środków EFRR wynosi 85% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego naboru wynosi 7 219 250,00 zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin naboru (PDF 506 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem (PDF 180 KB)
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem (PDF 429 KB)
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Procedura odwoławcza została szczegółowo opisana w § 11. Regulaminu wyboru projektów EFRR.
Pytania i odpowiedzi
Pytania o warunki postępowania można kierować na adres e-mail:pife.torun@kujawsko-pomorskie.pl, m.manelska@kujawsko-pomorskie.pl oraz pod numerem tel.: 56 62 18 341, 56 62 15 823.