Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

FERS 3.1

Centra wiedzy o dostępności, Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego

AKTUALNY data naboru wniosków od 01.10.2024 do 13.12.2024

NARODOWE CENTRUM BADAŃ I ROZWOJU, jako Instytucja Pośrednicząca Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, ogłasza nabór konkurencyjny pt. Centra wiedzy o dostępności– w ramach Działania 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego w Priorytecie 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami – nabór nr FERS.03.01-IP.08-002/24.Celem naboru konkurencyjnego jest wsparcie uczelni w tworzeniu lub poszerzaniu działalności istniejącego centrum wiedzy o dostępności.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

Proces wyłaniania wniosków do dofinansowania będzie trwał – od dnia zamknięcia naboru wniosków do chwili ogłoszenia listy rankingowej – do maja 2025 r.

Miejsce składania wniosków

Nabór prowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Warszawie, przy ul. Chmielnej 69. Nabór prowadzony jest jednak jedynie elektronicznie.

Sposób składania wniosków

Elektronicznie za pośrednictwem systemu obsługi wniosków aplikacyjnych SOWA EFSLogowanie do systemu obsługi wniosków aplikacyjnych SOWA EFS możliwe jest po wejściu na stronę internetową https://sowa2021.efs.gov.pl/loginPrzyjmowanie wniosków trwa od 1 października 2024 r. do 13 grudnia 2024 r.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Wnioskodawcą projektu jest uczelnia, która nie jest w likwidacji, nie wystąpiła do Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o zgodę na likwidację, ani wobec której Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie ogłosił informacji o zawieszeniu uprawnień uczelni do prowadzenia studiów.Wnioskodawcą projektu jest uczelnia która:

-        dysponuje kadrą dydaktyczną lub badawczą lub badawczo-dydaktyczną, posiadającą udokumentowane doświadczenie publikacyjne o zasięgu co najmniej krajowym w zakresie tematyki związanej z dostępnością (w tym projektowaniem uniwersalnym) w dziedzinie lub dziedzinach, w których centrum ma się specjalizować dzięki realizacji projektu

lub

-        dysponuje pracownikami, którzy są autorami publikacji  popularyzujących dostępność lub poradników lub sylabusów lub są twórcami / autorami rozwiązań  z zakresu dostępności (w tym z wykorzystaniem zasad projektowania uniwersalnego), które znalazły swoje praktyczne zastosowanie w gospodarce, sektorze pozarządowym lub administracji publicznej

oraz

realizuje elementy projektowania uniwersalnego w ramach kształcenia na co najmniej 1 kierunku studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich lub studiach podyplomowych z każdej dziedziny, w której ma specjalizować się centrum dzięki realizacji projektu.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

W ramach projektu przewidziana jest obligatoryjnie realizacja wszystkich następujących działań:-          utworzenie centrum (jeśli taka jednostka nie istnieje na uczelni) lub poszerzenie działalności istniejącego już centrum o dziedziny, które dotychczas nie były przedmiotem jego działania. Dla tego działania ION rekomenduje utworzenie odrębnego zadania we wniosku o dofinansowanie, co pozwoli w przejrzysty sposób przedstawić spełnienie obligatoryjnego warunku, jakim jest limit kosztów na to działanie wynoszące 25% wartości kosztów bezpośrednich;-          współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni  w celu wypracowania innowacyjnych rozwiązań, tj. standardów lub wzorców produktów lub usług, w dziedzinie lub dziedzinach, w których specjalizuje się centrum, w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego, z wykorzystaniem potencjału technicznego, ale i naukowego uczelni;-          prowadzenie analiz w obszarze dostępności, w tym projektowania uniwersalnego  w dziedzinie lub dziedzinach, w których specjalizuje się centrum,-          prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla podmiotów zewnętrznych  w zakresie dostępności, w tym projektowania uniwersalnego w dziedzinie lub dziedzinach,  w których specjalizuje się centrum,upowszechnianie zasad dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, co najmniej   w otoczeniu społeczno-gospodarczym. 

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

http://www.gov.pl/ncbr/centra-wiedzy-o-dostepnosci

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i środków budżetu państwa) wynosi 97%. 

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Alokacja konkursu 100 000 000 PLN, w tym kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów 97 000 000 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

http://www.gov.pl/ncbr/centra-wiedzy-o-dostepnosci

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

https://sowa2021.efs.gov.pl/login

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

http://www.gov.pl/ncbr/centra-wiedzy-o-dostepnosci

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Wnioskodawca może wnieść protest do IP w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji o negatywnym wyniku oceny projektu, zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.Procedura odwoławcza uregulowana została także w treści Regulaminu wyboru projektów.

Pytania i odpowiedzi

Pytania o warunki naboru można kierować:-          za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego pod adresem https://www.gov.pl/web/ncbr/punkt-informacyjny (dół strony),-          na adres poczty elektronicznej: info@ncbr.gov.pl oraz telefonicznie: +48 22 39 07 170; +48 22 39 07 191.

Linki

http://www.gov.pl/ncbr/centra-wiedzy-o-dostepnosci