Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

KPO

C2.1.3. E-kompetencje_Szkolenia dla osób wykluczonych cyfrowo (005/24), Krajowy Plan Odbudowy

Zakończony 14.08.2024

Osoby wykluczone cyfrowo nabędą podstawowe e-kompetencje

Z przyjemnością informujemy, że jako Jednostka Wspierająca Krajowy Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, rozstrzygnęliśmy ostatni nabór ogłoszony w ramach Inwestycji C2.1.3 KPO E-kompetencje. W wyniku oceny dla naboru nr KPOD.05.08-IW.06-005/24 wyłoniliśmy 5 projektów, dla których łączne wsparcie wynosi 40 455 691,34 PLN.


Wyniki naboru 22.10.2024

Wśród wnioskodawców, których wnioski zostały ocenione pozytywnie na danym obszarze konkursowym są: Stowarzyszenie Humaneo, Fundacja Asuncion Morera, Edukacja Bez Barier - Fundacja na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce, Warmińsko - Mazurski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie.

Droga ku cyfrowej dekadzie

Umiejętności cyfrowe mają kluczowe znaczenie dla strategii cyfrowej UE na rzecz zapewnienia suwerenności technologicznej, zniwelowania przepaści cyfrowej i promowania środowiska cyfrowego skoncentrowanego na człowieku. W programie polityki „Droga ku cyfrowej dekadzie” określono cel UE, jakim jest rozwijanie podstawowych i zaawansowanych umiejętności i kompetencji cyfrowych w celu ukierunkowania transformacji cyfrowej, w tym poprzez szkolenie zawodowe i uczenie się przez całe życie, oraz wspieranie rozwoju wysokowydajnych zdolności cyfrowych w ramach horyzontalnych systemów kształcenia i szkolenia. Przedstawiono w nim ambitne cele UE, zgodnie z którymi do 2030 r. 80 % dorosłych ma posiadać co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, a 20 mln zatrudnionych specjalistów w dziedzinie ICT ma osiągnąć równowagę płci.

Dlaczego to tak ważne?

Podstawowe umiejętności cyfrowe są warunkiem wstępnym włączenia społecznego i uczestnictwa w rynku pracy i społeczeństwie. Ponadto silna gospodarka cyfrowa napędzana przez Europejczyków posiadających umiejętności cyfrowe ma zasadnicze znaczenie dla innowacji, wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności Europy. Rozpowszechnianie technologii cyfrowych ma ogromny wpływ na rynek pracy i rodzaj umiejętności potrzebnych w gospodarce i społeczeństwie, a innowacje i przełomy w różnych obszarach, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, technologia kwantowa i 6G, wywołują falę popytu na nową generację zaawansowanych umiejętności cyfrowych.

Czym jest wykluczenie cyfrowe?

Termin wykluczenia cyfrowego nie sprowadza się tylko do dostępu do internetu lub jego braku – to także umiejętność posługiwania się internetem czy komputerem. Osoby, które (w wyniku różnych czynników – sytuacji materialnej, wieku, miejsca zamieszkania) nie nadążają za szybkimi zmianami technologicznymi, narażone są na wykluczenie. Brak umiejętności posługiwania się usługami bankowymi czy edukacyjnymi lub całkowity brak dostępu do nich, ogranicza możliwość rozwijania się, zamyka drogę do niektórych zawodów i utrudnia korzystanie z usług publicznych: ochrony zdrowia, urzędów czy pomocy społecznej. Dodatkowo, te osoby są szczególnie narażone na dezinformację i fake newsy.

16 180 osób wykluczonych nabędzie co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe

Podstawowe umiejętności cyfrowe są warunkiem wstępnym włączenia społecznego i uczestnictwa w rynku pracy i społeczeństwie, dlatego tak ważne jest, by obywatele naszego kraju poruszali się po świecie cyfrowym coraz sprawniej. W celu zwiększenia liczby osób posiadających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, w 10 województwach przeprowadzone zostaną szkolenia, które umożliwią nabycie kompetencji cyfrowych na poziomie co najmniej podstawowym, zgodnie z metodologią Eurostatu, która jest wykorzystywana do wyliczenia Wskaźnika Umiejętności Cyfrowych (Digital Skills Indicator). Grupą docelową są osoby, które można zaliczyć do przynajmniej jednej z wymienionych grup:

  • osoby wykluczone cyfrowo (niekorzystające z internetu i nieposiadające żadnych kompetencji cyfrowych)
  • osoby z niskimi umiejętnościami cyfrowymi, pozbawionymi możliwości aktywnego i bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych

Każdy uczestnik szkoleń nabędzie co najmniej jedną umiejętność w każdym z pięciu poniższych obszarów:

  1. Umiejętności informacyjne i korzystanie z danych,
  2. Umiejętności komunikacji i współpracy,
  3. Umiejętności tworzenia treści cyfrowych,
  4. Umiejętności w obszarze bezpieczeństwa,
  5. Umiejętności rozwiązywania problemów.

 

Wykaz_Przedsiewziec_przekazanych_do_oceny_merytorycznej_005

Lista_Przedsiewziwc_wybranych_i_niewybranych_do_objecia_wsparciem_005

Lista_czlonkow_KOP_C213

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

III kwartał 2024

Miejsce składania wniosków

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ul. Spokojna 13a 01-044 Warszawa

Sposób składania wniosków

Formularz Wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem należy wypełnić elektronicznie w systemie informatycznym dostępnym na stronie https://lsi.cppc.gov.pl

Warunkiem złożenia Wniosku wraz z załącznikami jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Do podpisania i złożenia Wniosku niezbędne jest zainstalowanie aplikacji Podpis.Gov dostępnej na stronie https://pz.gov.pl/PodpisGOV/windows/x64/PodpisGOV.exe

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

  • organizacje pozarządowe,
  • partnerstwa organizacji pozarządowych z JST,
  • instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku,
  • instytucje publiczne z obszaru nauki (w tym ODN),
  • instytucje publiczne z obszaru edukacji,
  • instytucje publiczne z obszaru kultury,
  • szkoły wyższe,
  • partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Głównym celem interwencji jest zwiększenie liczby osób posiadających co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Działanie to ma na celu przeprowadzenie szkoleń dla osób wykluczonych cyfrowo lub z niskim poziomem kompetencji cyfrowych, w tym dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, na terenie całej Polski. Szkolenia te umożliwią nabycie kompetencji cyfrowych na poziomie co najmniej podstawowym, zgodnie z metodologią Eurostatu, która jest wykorzystywana do wyliczenia Wskaźnika Umiejętności Cyfrowych (Digital Skills Indicator).

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Zasady oceny Przedsięwzięcia

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Dofinansowanie stanowi 100% wydatków kwalifikowalnych Przedsięwzięcia ze środków europejskich.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Kwota alokacji: 93 775 142,18 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór porozumienia o objęcie przedsięwzięcia wsparciem

Wzór umowy objęcie przedsięwzięcia wsparciem

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Procedura złożenia wniosku o ponowną ocenę została opisana w regulaminie wyboru przedsięwzięć.

Pytania i odpowiedzi

Pytania dotyczące dokumentacji aplikacyjnej
E-mail: C2.1.3kpo@cppc.gov.pl

Pytania dotyczące systemu informatycznego |Po uruchomieniu generatora wniosków pytania związane z błędnym funkcjonowaniem systemu informatycznego należy przesłać na adres: E-mail: wsparcie-IT@cppc.gov.pl

 

Linki

https://www.gov.pl/web/cppc/szkolenia-dla-osob-wykluczonych-cyfrowo