Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

KPO

B3.5.1. Inwestycje w energooszczędne mieszkania dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach - trzeci nabór, Krajowy Plan Odbudowy

AKTUALNY data naboru wniosków od 01.10.2024 do 30.09.2025

Nabór wniosków w ramach inwestycji B3.5.1. Inwestycje w energooszczędne mieszkania dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach.

W ramach naboru finansowane jest powstawanie lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, mieszkań treningowych lub wspomaganych oraz mieszkań na wynajem tworzonych z udziałem gminy albo związku międzygminnego przez innych niż gmina inwestorów.

Finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego udziela się, jeżeli:

  1. wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku powstałym w ramach przedsięwzięcia nie przekracza 52 kWh/(m2·rok);
  2. przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych;
  3. termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia jest zgodny z planem rozwojowym w ramach działania „Inwestycje w energooszczędne mieszkania dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach” – przedsięwzięcie musi zakończyć się do 30 czerwca 2026 r.

Wsparcie oferowane jest w formie bezzwrotnego grantu (finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego) i łączy się ze wsparciem krajowym udzielanym w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego . Do naboru stosuje się przepisy rozdziału 3a ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

Bank Gospodarstwa Krajowego sprawdza – w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o udzielenie finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego – czy przedsięwzięcie jest zgodne z wymogami ustawowymi.

Miejsce składania wniosków

Bank Gospodarstwa Krajowego

Al. Jerozolimskie

700-955 Warszawa

 

Tymczasowa siedziba:

ul. Chmielna 73 (budynek VARSO 2)

00-801 Warszawa

Sposób składania wniosków

Wnioski należy składać w formacie PDF, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, przez elektroniczną skrzynkę podawczą banku ePUAP: /BGK/DFM

Elektroniczne wersje wniosków oraz innych formularzy dostępne są na stronie internetowej BGK.

W związku z powierzeniem BGK realizacji wszelkich zadań w zakresie obsługi wniosków o finansowe wsparcie oraz obsługi umów związanych z uzyskaniem wsparcia przez ostatecznych odbiorców wsparcia, dla celów audytu i kontroli wnioskodawca zapewnia BGK dostęp do danych oraz oświadcza, że posiada zgodę podmiotów zewnętrznych, zaangażowanych w realizację przedsięwzięć w ramach inwestycji, na przekazywanie do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 14la pkt 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324 i 862) oraz do zintegrowanego narzędzia informatycznego Arachne, danych dotyczących przedsięwzięcia realizowanego przy udziale finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Gminy, jednoosobowe spółki gminne, związki międzygminne, powiaty, organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Gminy, jednoosobowe spółki gminne - na przedsięwzięcia, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych:

  • budowę budynku,
  • remont lub przebudowę budynku niemieszkalnego,
  • zmianę sposobu użytkowania budynku

w wyniku których zostaną utworzone lub zmodernizowane lokale mieszkalne, które stanowią mieszkaniowy zasób gminy.

Gminy, jednoosobowe spółki gminne, powiaty, organizacje pozarządowe albo podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego - na lokale mieszkalne, które będą służyć wykonywaniu zadań z zakresu pomocy społecznej w formie mieszkań treningowych lub wspomaganych (przedsięwzięcia, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych, w przypadku o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 tej ustawy).

Gminy, związki międzygminne, powiaty - na lokale mieszkalne, które będą służyć wykonywaniu zadań z zakresu pomocy społecznej w formie mieszkań treningowych lub wspomaganych (przedsięwzięcia o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych, w przypadku przedsięwzięć, o których mowa w art. 5a, w przypadku o którym mowa art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a tej ustawy).

Gminy, związki międzygminne - na przedsięwzięcia o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a oraz w art. 5a ust. 1, w przypadku o którym mowa art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych:

  • budowę budynków,
  • remont lub przebudowę niezamieszkanych budynków (albo ich części) będących własnością spółki gminnej albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej, której jedynym albo większościowym właścicielem jest gmina,

w wyniku których zostaną utworzone lub zmodernizowane lokale mieszkalne na wynajem inne niż mieszkaniowy zasób gminy.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Wsparcie udzielane jest każdemu, kto spełnia:

  1. warunki ustawowe określone w ustawie z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych oraz
  2. kryteria horyzontalne, określone w „Horyzontalnych zasadach i kryteriach wyboru przedsięwzięć dla Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności”.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Wysokość finansowego wsparcia udzielanego w ramach planu rozwojowego nie może przekroczyć:

  1. 15% kosztów przedsięwzięcia – w przypadku przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 oraz art. 5a ust. 1, w przypadku o którym mowa art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (mieszkania przeznaczone dla gospodarstw domowych o niskich dochodach);
  2. 25% kosztów przedsięwzięcia – w przypadku przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. a ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (mieszkania przeznaczone dla gospodarstw domowych o średnich dochodach).

Powyższe wartości procentowe stanowią dodatkowe wsparcie z tytułu podwyższonych standardów efektywności energetycznej budynków.

Istnieje możliwość połączenia finansowego wsparcia udzielanego w ramach planu rozwojowego z finansowym wsparciem udzielanym zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych. Wówczas finansowego wsparcia udziela się na podstawie jednej umowy.

Koszty przedsięwzięcia brane pod uwagę przy ustalaniu kwoty finansowego wsparcia udzielanego w ramach planu rozwojowego nie uwzględniają podatku od towarów i usług.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Na finansowe wsparcie udzielane w ramach planu rozwojowego przeznacza się kwotę 251.741.134,10 zł (słownie złotych: dwieście pięćdziesiąt jeden milionów siedemset czterdzieści jeden tysięcy sto trzydzieści cztery i 10/100).

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Podstawą udzielania wsparcia w ramach inwestycji są przepisy zawarte w rozdziale 3a ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych.

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Informacje jakie należy zawrzeć we wniosku określają przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 lutego 2024 r. w sprawie finansowego wsparcia udzielanego na realizację niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 379).

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

W trakcie opracowywania.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Sposób rozpatrywania wniosków został określony w art. 22c ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych. W przypadku gdy przedsięwzięcie jest niezgodne z wymogami ustawowymi, Bank Gospodarstwa Krajowego wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o finansowe wsparcie, wskazując zakres tego uzupełnienia, oraz wyznacza termin na uzupełnienie nie dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

W terminie 30 dni od dnia wpływu uzupełnionego wniosku o finansowe wsparcie Bank ponownie sprawdza, czy przedsięwzięcie jest zgodne z wymogami ustawowymi.

Wniosek o finansowe wsparcie na przedsięwzięcie niezgodne z ustawą lub nieuzupełniony w terminie, BGK pozostawia bez rozpatrzenia.

BGK informuje wnioskodawcę o pozostawieniu wniosku o finansowe wsparcie bez rozpatrzenia, wskazując przyczynę.

Pytania i odpowiedzi

Podstawowe informacje dotyczące poszczególnych instrumentów wsparcia z KPO dostępne są na stronie internetowej BGK w zakładce KPO.

Bank Gospodarstwa Krajowego

email: bgk@bgk.pl

tel.: 22 475 88 88.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

email: SekretariatDM@mrit.gov.pl

tel.: 22 323 40 94.

Linki

Strona internetowa BGK.