Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
II kwartał 2024 r.Miejsce składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie należy przesłać za pośrednictwem systemu CST2021 w aplikacji WOD2021
Sposób składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie należy przesłać za pośrednictwem systemu CST2021 w aplikacji WOD2021 w odpowiedzi na udostępniony nabór dostępny pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków o dofinansowanie są:
- Jednostki samorządu terytorialnego,
- Związki, porozumienia i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki,
- Partnerstwa publiczno – prywatne,
- Instytucje kultury,
- Lasy Państwowe parki narodowe i krajobrazowe,
- Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych,
- Niepubliczne instytucje kultury,
- Organizacje pozarządowe,
- Podmioty ekonomii społecznej,
- Spółdzielnie mieszkaniowe.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
1. Wsparcie obiektów zabytkowych, zespołów tych zabytków wraz z ich otoczeniem do pełnienia funkcji związanych z kulturą poprzez prace konserwatorskie, restauratorskie, rewaloryzacyjne, renowacyjne, roboty budowlane oraz ich modernizację (z wyłączeniem rozbiórki), w tym:
a) zakup, modernizacja wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej w obiektach będących celem projektu, roboty budowlane, modernizacja infrastruktury technicznej i sanitarnej (w tym z zakresu przystosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) - wyłącznie jako element projektu,
b) prace konserwatorskie zabytków ruchomych (wyłącznie jako element projektu)
c) zapewnienie niezbędnych warunków funkcjonowania instytucji i twórców kultury w sieci (wyłącznie jako element projektu).
2. Przedsięwzięcia infrastrukturalne w sektorze kultury ukierunkowane na rozwijanie aktywności społecznej m.in. poprzez tworzenie /adaptację /dostosowanie budynków i przestrzeni do realizacji oferty kulturalnoedukacyjnej, rozwój innowacji społecznych, w tym:
a) zakup, modernizacja wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej w obiektach będących celem projektu, roboty budowlane, modernizacja infrastruktury technicznej i sanitarnej (w tym z zakresu przystosowania obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami) - wyłącznie jako element projektu,
b) prace konserwatorskie zabytków ruchomych (wyłącznie jako element projektu)
c) zapewnienie niezbędnych warunków funkcjonowania instytucji i twórców kultury w sieci (wyłącznie jako element projektu).
3. Zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym możliwość zapewnienia niezbędnych warunków funkcjonowania instytucji i twórców kultury w sieci (wyłącznie jako element projektu).
4. Projekty z zakresu ochrony dziedzictwa niematerialnego.
5. Projekty dotyczące nowych produktów w dziedzinie kultury.
6. Monitoring i zabezpieczenie obiektów infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego na wypadek zagrożeń.
7. Rewaloryzacja i zachowanie zabytkowych ogrodów i parków.
8. Wsparcie dla fundacji kulturalnych, agencji i stowarzyszeń, które mobilizują nowych odbiorców za pomocą narzędzi i usług cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem ułatwiania integracji osób znajdujących się w trudniejszej sytuacji.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Kryteria wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 5 do Regulaminu wyboru projektów.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
1.Maksymalny poziom dofinansowania projektu z EFRR: 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.
2.Maksymalny poziom dofinansowania projektu z BP: 10% wydatków kwalifikowalnych projektu (wyłącznie dla projektów wynikających z Gminnych Programów Rewitalizacji pozytywnie zaopiniowanych przez IZ FEL i wpisanych na wykaz GPR prowadzony przez IZ FEL).
3.Maksymalny % poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE+ współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi przez właściwą instytucję) – 95% wydatków kwalifikowalnych.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
- Kwota środków z EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze wynosi 31 399 000,00 EUR, tj. 134 905 803,50 PLN.
- Kwota środków z Budżetu Państwa przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze zgodnie ze zgodą Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 27 lipca 2023 r. (pismo znak: DRP-IV.5117.34.2023.AP) wynosi 15 893 129,26 PLN.
- Łącznie kwota środków z EFRR oraz BP przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze wynosi 150 798 932,76 PLN.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Zmiana Regulaminu wyboru projektów w naborze konkurencyjnym nr FELU.07.09-IZ.00-002/23 w ramach Działania 7.9 Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego (typ projektu 1a-c,2a-c,3,4,5,6,7,8) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 informuje, że w dniu 22 marca 2024 r. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę nr DLXIV/9985/2024 zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia i udostępnienia Regulaminu wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru nr FELU.07.09-IZ.00-002/23 Działania 7.9 Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego (typ projektu 1a-c,2a-c,3,4,5,6,7,8) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Zmiana Regulaminu wyboru projektów dotyczy aktualizacji kwoty środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w EURO przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze konkurencyjnym w ramach Działania 7.9 Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego (typ projektu 1a-c,2a-c,3,4,5,6,7,8) Priorytetu VII Lepsza dostępność do usług społecznych i zdrowotnych programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Zmianie ulega także załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektów - wzór umowy o dofinansowanie projektu. Zmiany ww. dokumentu dotyczą dostosowania zapisów do Regulaminu wyboru, zaleceń IK UP oraz aktualnych wytycznych.
załącznik nr 2 - wzór umowy o dofinansowanie
*************************************************
Regulamin wyboru projektów FELU.07.09-IZ.00-002_23 z dnia 21 listopada 2023 r. (7Z 2 MB)
Regulamin wyboru projektów FELU.07.09-IZ.00-00223 z dnia 17 października 2023 r. (7Z 8 MB)
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku o dofinansowanie znajduje się w Załączniku nr 1 do Regulaminu wyboru projektów
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy o dofinansowanie projektu znajduje się w Załączniku nr 6 do Regulaminu wyboru projektów
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Od wyników negatywnej oceny projektu w naborze konkurencyjnym, zgodnie z przepisami ustawy wdrożeniowej, wnioskodawcy przysługuje protest.
Pytania i odpowiedzi
Wyjaśnień w kwestiach dotyczących procedury oceny wniosku o dofinansowanie projektu udziela IZ FEL poprzez konsultacje elektroniczne (drogą elektroniczną na adres: defrr@lubelskie.pl).