Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
luty 2025 r.Miejsce składania wniosków
IP przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektu wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027.
Adres strony internetowej Panelu Wnioskodawcy: http://pw2021.opolskie.pl
Sposób składania wniosków
Nabór wniosków o dofinansowanie projektu będzie prowadzony w terminie:
22.07.2024 r. – 30.09.2024 r.
Ww. termin obejmuje rozpoczęcie naboru (dzień udostępnienia formularza wniosku o dofinansowanie projektu w systemie teleinformatycznym w sposób umożliwiający składanie wniosków o dofinansowanie projektu), przyjmowanie wniosków oraz zakończenie naboru.
IP przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektu wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027.
Adres strony internetowej Panelu wnioskodawcy: http://pw2021.opolskie.pl
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Typy beneficjenta uprawnionego do składania wniosków w ramach naboru:
Typ ogólny:
- Administracja publiczna
Typ szczegółowy:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego
Typ ogólny:
- Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
Typ szczegółowy:
- Kluby sportowe,
- Centra sportu,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej,
- Organizacje pozarządowe,
- Podmioty ekonomii społecznej
Typ ogólny:
- Partnerstwa
Typ szczegółowy:
- Partnerstwa instytucji pozarządowych (Oznacza to partnerstwo wszelkich podmiotów, które nie są instytucjami rządowymi.)
Typ ogólny:
- Służby publiczne
Typ szczegółowy:
- Instytucje integracji i pomocy społecznej
W przypadku projektu partnerskiego każdy partner podobnie jak wnioskodawca musi być podmiotem uprawnionym do otrzymania wsparcia w ramach działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej FEO 2021-2027.
Beneficjent oraz Partner/Partnerzy muszą wpisywać się zarówno w typ ogólny jak i w typ szczegółowy Beneficjenta.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Typy projektów podlegających dofinansowaniu:
1. Wsparcie finansowe na utworzenie nowych miejsc pracy i ich początkowe utrzymanie (12 miesięcy) w:
a) w nowych przedsiębiorstwach społecznych (PS), w tym przedsiębiorstwach społecznych powstałych z przekształcenia podmiotów ekonomii społecznej (PES) w PS lub
b) w istniejących PS, niekorzystających dotychczas ze wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy lub
c) w istniejących PS, korzystających ze wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy, po upływie okresu trwałości dla wszystkich stworzonych wcześniej miejsc pracy.
2. Usługi towarzyszące przyznaniu wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy w PS takie jak: doradztwo biznesowe, doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału kadrowego, finansowego i innowacyjnego, wsparcie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
3. Wspieranie działalności PES/PS poprzez w szczególności doradztwo biznesowe, doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału kadrowego, finansowego i innowacyjnego, wsparcie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
4. Wsparcie tworzenia PES innych niż PS np. poprzez usługi doradcze i animacyjne bez wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy.
5. Animacja lokalna, polegająca na upowszechnianiu idei i zasad ekonomii społecznej, pobudzaniu aktywności społecznej w społecznościach lokalnych oraz inicjowaniu i rozwoju międzysektorowych partnerstw lokalnych.
6. Wsparcie realizacji indywidualnego planu reintegracyjnego, w tym wypłata wsparcia reintegracyjnego dla nowych pracowników PS.
7. Rozwój umiejętności, kompetencji i kwalifikacji osób zatrudnianych w PES w szczególności przy wykorzystaniu Bazy Usług Rozwojowych (BUR).
8. Rozwój umiejętności, kompetencji i kwalifikacji kadr ekonomii społecznej, wynikających z regionalnych i lokalnych potrzeb.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Kryteria wyboru projektów (DOCX 114 KB)
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu dla postępowania konkurencyjnego w ramach działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej wynosi:
98% w tym maksymalny udział budżetu państwa w finansowaniu wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu 13%, a w przypadku części budżetu projektu dotyczącej stawek jednostkowych na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy – 100% (w tym udział budżetu państwa na poziomie 15%, a środków UE 85%)
Maksymalny % poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w projekcie (środki UE) wynosi :
85%
Minimalny wkład własny beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny) wynosi:
2%, a w przypadku części budżetu projektu dotyczącej stawek jednostkowych na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy – 0%
UWAGA! Wkład własny wnoszony do projektu wyliczany jest z części budżetu projektu nie obejmującej stawek na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy.
Wartość wydatków w ramach cross-financingu nie może stanowić więcej niż:
15 % wydatków kwalifikowalnych projektu.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Dla postępowania konkurencyjnego w ramach działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej maksymalna wartość dofinansowania projektu dla naboru nr FEOP.06.01-IP.02-001/24 (obszar środkowo – południowy) wynosi:
8 501 237,00 PLN:
- 7 373 522,00 PLN środki EFS+,
- 1 127 715,00 PLN środki BP.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin wyboru projektów (DOCX 151 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu (DOCX 90 KB)
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy o dofinansowanie projektu (DOCX 177 KB)
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Wnioskodawca, którego projekt został oceniony negatywnie na którymkolwiek z etapów oceny, ma prawo w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o jego niezakwalifikowaniu do kolejnego etapu oceny lub nie wybraniu do dofinansowania (w tym z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze), złożyć pisemny protest za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, tj. IP na adres:
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu Głogowska 25c, 45-315 Opole.
Autokontroli w zakresie oceny projektu, o której mowa w art. 67 ust. 1 ustawy wdrożeniowej dokonuje Instytucja Pośrednicząca.
Natomiast instytucją odpowiedzialną za rozpatrzenie protestu jest IZ FEO 2021 – 2027.
Jednakże wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze nie może stanowić wyłącznej przesłanki wniesienia protestu.
W przypadku nieuwzględnienia protestu, negatywnej ponownej oceny projektu, lub pozostawienia protestu bez rozpatrzenia, w tym w sytuacji, gdy zostanie wyczerpana kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach działania, Wnioskodawca w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji w tym zakresie, a w przypadku o którym mowa w art. 64 ust. 3 ustawy wdrożeniowej w terminie 14 dni od dnia upływu terminu na uzupełnienie protestu lub poprawienie w nim oczywistych omyłek, ma możliwość wniesienia skargi wraz z kompletną dokumentacją w sprawie, bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, zgodnie z art. 3 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2022 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Rozstrzygnięcie w przedmiocie skargi zapada w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia.
Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu zarówno Wnioskodawca, IZ, a także IP, mogą wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej zostały opisane w Rozdziale 16 ustawy wdrożeniowej.
UWAGA!
Procedura odwoławcza nie wstrzymuje zawierania umów o dofinansowanie z Wnioskodawcami, których projekty zostały wybrane do dofinansowania.