Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

FEPW 3.1

3.1 Zrównoważona mobilność miejska, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

AKTUALNY data naboru wniosków od 11.07.2023 do 18.12.2025

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza nabór wniosków do działania FEPW.03.01 Zrównoważona mobilność miejska. Wybór projektów do dofinansowania następuje w sposób niekonkurencyjny, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy wdrożeniowej.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

IV kwartał 2025 r

Miejsce składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć za pośrednictwem systemu LSI opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Informacje szczegółowe dostępne są na stronie działania.

Sposób składania wniosków

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu LSI, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków stanowiącą załącznik do Regulaminu Wyboru Projektów.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

O dofinansowanie projektów w ramach naboru mogą ubiegać się miasta wojewódzkie oraz miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze liczące powyżej 100 tys. mieszkańców z makroregionu Polski Wschodniej tj. Lublin, Białystok, Rzeszów, Kielce, Olsztyn, Elbląg, Radom.

Ponadto beneficjentami projektów mogą być:

  • ww. miasta działające na podstawie porozumienia zawartego z jednostkami samorządu terytorialnymi położonymi w miejskim obszarze funkcjonalnym;
  • związki i stowarzyszenia utworzone przez ww. miasta oraz jednostki samorządu terytorialnego zlokalizowane w miejskim obszarze funkcjonalnym.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Dofinansowanie mogą otrzymać projekty z zakresu ekologicznych, zintegrowanych systemów mobilności miejskiej (obejmujących transport miejski i aktywne formy mobilności), obejmujące m. in. takie zadania, jak:

  1. budowa, przebudowa i modernizacja infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego i komplementarnych form mobilności, w tym w szczególności:
  2. zakup bezemisyjnego taboru tramwajowego, trolejbusowego lub autobusowego (pojazdy z napędem elektrycznym lub wodorowym),
  • w zakresie infrastruktury transportu (np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, stacje tankowania wodoru, infrastruktura OZE, linie i pętle tramwajowe lub trolejbusowe, pętle autobusowe, wiaty z aktywną informacją pasażerską, zaplecze techniczne do obsługi taboru, infrastruktura punktowa np. przystanki, wysepki, centra przesiadkowe; dworce intermodalne, strefy czystego transportu), w tym dostosowanie jej do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się i osób z niepełnosprawnościami,
  • inwestycje ograniczające indywidualny ruch zmotoryzowany z preferencją dla ruchu pieszego i rowerowego lub komunikacji zbiorowej, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa uczestników ruchu, w szczególności w centrach miast (np. stojaki, wiaty rowerowe, stacje samoobsługowej naprawy rowerów; ciągi rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych, chodniki, sygnalizacja świetlna, azyle dla pieszych, dedykowane pasy ruchu dla komunikacji zbiorowej);

 

3. digitalizacja systemu mobilności w miastach i ich obszarach funkcjonalnych (np. ITS, wspólne bilety, informacja i planowanie podróży, powiązane z wdrażaniem integracji taryfowej oraz koncepcji „Mobilność jako usługa”, system parkingowy, strefy czystego transportu).           

Do wsparcia zostaną zakwalifikowane wyłącznie kompleksowe projekty.Za projekt kompleksowy uznane będzie przedsięwzięcie obejmujące inwestycję w zadania wskazane w co najmniej dwóch z trzech wyżej wymienionych grup.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Ocena projektów dokonywana jest w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący FEPW, wskazane w załączniku nr 1 do Regulaminu Wyboru Projektów.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

85 %

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

1 350 000 000 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru projektów oraz przeprowadzania konkursu znajdują się w  Regulaminie Wyboru Projektów, dostępnym na stronie internetowej PARP dot. działania.

 

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie projektu oraz Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu stanowią odpowiednio załącznik nr 3 i 4 do Regulaminu Wyboru Projektów i są dostępne na stronie internetowej PARP dot. działania.

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy o dofinansowanie projektu stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu Wyboru Projektów i jest dostępny na stronie internetowej PARP dot. działania.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Wybór projektów do dofinansowania następuje w sposób niekonkurencyjny, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy wdrożeniowej.

Pytania i odpowiedzi

Pytania można przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie poddziałania. Wyjaśnień dotyczących konkursu udziela również Informatorium PARP, odpowiadając na zapytania kierowane na adres poczty elektronicznej: info@parp.gov.pl oraz telefonicznie pod numerami 22 432 89 91- 93 lub 0 801 332 202.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (z ang. FAQ) można znaleźć tutaj.

Linki

Strona działania