Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
Decyzję o wyborze projektów podejmie Komitet Monitorujący program. Termin zostanie ogłoszony po zakończeniu procedury naboru (prawdopodobnie w marcu 2026 r.).Miejsce składania wniosków
Wspólny Sekretariat Interreg VI A
Ernst-Thälmann-Str. 4
D – 17321 Löcknitz
Sposób składania wniosków
elektronicznie, w aplikacji Jems
Wcześniejsza weryfikacja wniosku - NOWOŚĆ!
Program oferuje możliwość dodatkowej wstępnej weryfikacji wniosku, na zasadzie dobrowolności. W tym celu wnioskodawcy muszą złożyć ostateczny projekt wniosku poza systemem Jems do Wspólnego Sekretariatu najpóźniej do 7. sierpnia 2025 r. przed oficjalnym złożeniem projektu w systemie Jems.
Uwaga! W przypadku korzystania ze wstępnej weryfikacji wniosku nie ma roszczenia prawnego do późniejszego wyboru projektu przez Komitet Monitorujący.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Partnerami projektu mogą być organizacje publiczne oraz prywatne. Partnerzy projektu wyznaczają jednego beneficjenta wiodącego (partner wiodący). Tę funkcję w programie mogą pełnić tylko organizacje publiczne.
W programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. w projektach musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Niemiec.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Wsparcie mogą uzyskać projekty, które przyczynią się do:
- wzmocnienia rozwoju gospodarczego, włączenia społecznego i innowacji społecznych na obszarze wsparcia,
- lepszego powiązania i rozwijania kulturalnej i turystycznej oferty oraz ułatwienia transgranicznego dostępu do niej dla mieszkańców obszaru objętego programem,
- zintensyfikowania współpracy w zakresie sztuki i kultury,
- wzmocnienia świadomości odnośnie wspólnej kultury i historii.
Priorytetowo będą traktowane projekty, które będą wspierać obiekty kulturalne i turystyczne, aby zwiększyć ich dostępność dla odwiedzających z kraju sąsiada. Ze względu na to, że w szczególny sposób przyczyniają się do osiągnięcia celów Programu Współpracy.
Przykładowe typy działań:
- Rozwój i marketing transgranicznych ofert i produktów kultury i zrównoważonej turystyki, włącznie z organizacją i przeprowadzaniem transgranicznych imprez publicznych, aby promować transgraniczną ofertę turystyczną oraz kulturalną
- Inwestycje w transgraniczne połączenie infrastruktury tras turystycznych, w szczególności turystyki rowerowej i wodnej
- Inwestycje w zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego
- Rozwój wspólnych innowacyjnych rozwiązań cyfrowych związanych z turystyką i kulturą
- Tworzenie sieci organizacji turystycznych i dostawców usług turystycznych i inicjatyw lokalnych, aby promować transgraniczną kulturę i turystykę (w tym rozwój i łączenie digitalnych platform z ofertami) oraz transgraniczna wymiana wiedzy branżowej i kompetencji.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Kryteria są szczegółowo opisane w rozdziale 3.3. Podręcznika Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie /Brandenburgia-Polska 2021-2027.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
80%
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Planowany maksymalny budżet naboru: 8.226.234,11 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin jest na stronie programu.
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku jest na stronie programu.
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy jest na stronie programu.
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Wszyscy wnioskodawcy mają prawo do złożenia skargi dotyczącej procedury oceny i wyboru. Procedura odwoławcza została opisana w Podręczniku Programu Rozdział 3.4 Procedura skargowa.
Linki
https://www.interreg6a.net/pl/nabory/