Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
.Miejsce składania wniosków
W formie elektronicznej.
Sposób składania wniosków
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem aplikacji WOD2021, dostępnej pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl.Logowanie do systemu WOD2021 w celu wypełnienia i złożenia wniosku będzie możliwe w dniu rozpoczęcia naboru pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Wnioski w naborze mogą składać następujące podmioty Wnioskodawcy/Beneficjenci:
- jednostki rządowe i samorządowe ochrony środowiska,
- Lasy Państwowe,
- parki narodowe i krajobrazowe,
- jednostki samorządu terytorialnego, w tym związki i stowarzyszenia JST,
- uczelnie, jednostki naukowe, szkoły i inne placówki systemu oświaty, przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego,
- organizacje pozarządowe,
- lokalne grupy działania,
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- duże przedsiębiorstwa, MŚP.
Partnerem w projekcie może być tylko podmiot wskazany powyżej. W przypadku Wnioskodawcy / Beneficjenta – państwowych jednostek budżetowych, mogą występować oni samodzielnie lub w partnerstwie z inną państwową jednostką budżetową.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Typ 2.7.D Zrównoważone szlaki rowerowe dotyczące kanalizowania ruchu turystycznego na obszarach chronionych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Zakres wsparcia obejmuje tworzenie, odnowienie szlaków rowerowych, w tym:
- kompleksowe oznakowanie szlaków rowerowych znakami drogowymi (zgodnie z definicjami poniżej);
- nasadzenia liniowe, punktowe drzew na terenach o wysokiej ekspozycji słonecznej cieniujące szlaki rowerowe.
Wsparciem będzie mogła być objęta także infrastruktura towarzysząca (m.in. toalety, w tym przenośne), parkingi rowerowe i stojaki rowerowe, punkty napraw rowerów, ciągi komunikacyjne, wiaty z miejscem do odpoczynku i grillowania), a także elementy małej architektury (m.in. ławki, kosze na śmieci) – do 15 % kosztów kwalifikowalnych projektu.
Ponadto możliwe będzie finansowanie (do 20% kosztów kwalifikowalnych projektu) działań edukacyjnych jako elementu uzupełniającego tj. kampanii informacyjno-edukacyjnych zwiększających świadomość ekologiczną społeczeństwa, związanych bezpośrednio z realizowanym projektem, z zachowaniem standardów dostępności, z wykorzystaniem różnorodnych form i kanałów komunikacji, w celu dotarcia do możliwie największej liczby mieszkańców. W ramach naboru nie będą finansowane wydatki na parkingi samochodowe i drogi dojazdowe.
Ponadto w ramach typu projektu 2.7.D wyłącza się z możliwości dofinansowania wydatków dotyczących parków narodowych oraz projekty wykraczające poza obszar województwa dolnośląskiego. Natomiast w przypadku realizacji projektu na obszarach Natura 2000 pokrywających się z parkiem krajobrazowym lub rezerwatem przyrody konieczne będzie wskazanie we wniosku o dofinansowanie braku interwencji z programu krajowego FEnIKS.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Dla naboru obowiązują Kryteria wyboru projektów w ramach FEDS 2021-2027, przyjęte Uchwałą Nr 46/23 Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 z 10 listopada 2023 r., a także kryteria zatwierdzone Uchwałą Nr 67/24 Komitetu Monitorującego FEDS 2021-2027 z 11 stycznia 2024 r.
Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej naboru.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Alokacja przeznaczona na nabór: 68 571 429 PLN(środki unijne + środki budżetu państwa), w tym środki EFRR – 60 000 000 PLN.
Minimalna wartość projektu wynosi 1 000 000 PLN.
Maksymalna wartość projektu: nie dotyczy.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 70%.
Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie z budżetu państwa) wynosi 80%.
Minimalny udział wkładu własnego w ramach projektu wynosi 20% wydatków kwalifikowalnych.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Alokacja przeznaczona na nabór: 68 571 429 PLN(środki unijne + środki budżetu państwa), w tym środki EFRR – 60 000 000 PLN.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej naboru.
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej naboru.
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej naboru.
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Wnioskodawcy przysługuje protest od negatywnego wyniku oceny projektu (o której mowa w art. 56 ust. 5 i 6 ustawy wdrożeniowej) wybieranego w trybie konkurencyjnym w ramach FEDS 2021-2027. Wnioskodawca, w przypadku negatywnej oceny projektu ma możliwość wniesienia protestu bezpośrednio do IZ FEDS 2021-2027 na zasadach i w trybie, o którym mowa w art. 63 i art. 64 ustawy wdrożeniowej.
Linki