Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
do 29 maja 2024 r.Miejsce składania wniosków
Wnioski składane drogą elektroniczną poprzez system MEWA 2.0.
Sposób składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie projektu jest przygotowywany i składany wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą systemu obsługi wniosków aplikacyjnych MEWA 2.0. System służy do obsługi wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.System ten jest dostępny z poziomu https://mewa21.mazowia.eu/. Każdy użytkownik systemu musi posiadać aktywne konto.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie projektu w ramach naboru są:
Przedsiębiorstwa.
W ramach tej kategorii uprawnionymi wnioskodawcami są:
- mikro przedsiębiorstwa;
- małe przedsiębiorstwa;
- średnie przedsiębiorstwa
w rozumieniu Załącznika I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014 r z późn.zm.)
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
W ramach naboru dofinasowane mogą być jedynie przedsięwzięcia, które mają charakter usługowy i dotyczą etapu przygotowawczego (przedinwestycyjnego) związanego z:
- pracami koncepcyjnymi,
- eko-projektowaniem produktów,
- niezbędnymi zmianami w procesach produkcyjnych/usługowych,
- profesjonalnym wsparciem doradczo-szkoleniowym,
- audytami środowiskowymi,
- analizami techniczno-ekonomicznymi;
Ponadto dofinansowanie może dotyczyć jedynie projektów:
- proekologicznych, przyjaznych środowisku,
- niemających charakteru badawczo-rozwojowego,
- absorbujących nowe technologie,
- wykonujących usługi doradcze ukierunkowanych na wdrożenie projektów trudnych i złożonych.
Wynikiem realizacji projektu powinno być potwierdzenie zasadności wdrożenia technologii gospodarki obiegu zamkniętego, ukierunkowanych na recykling, minimalizację odpadów, zamykanie obiegów, oszczędności energetyczne, wodne, potwierdzające efektywność planowanych działań, związane z wtórnym wykorzystaniem odpadów i produktów ubocznych, eliminowaniem tworzyw sztucznych, przechodzeniem z modelu liniowego na cyrkularny.
Wnioskodawca musi zadeklarować we wniosku o dofinansowanie, że przystąpi do etapu inwestycyjnego w przypadku potwierdzenia efektywności planowanej inwestycji. Źródłem finansowania etapu inwestycyjnego mogą być: środki własne, FEM 2021-2027, FEnIKS lub inne. Zobowiązanie do wdrożenia będzie mieć odzwierciedlenie w zapisach umowy o dofinansowanie w § 4 Szczególne warunki zawarcia Umowy.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Kryteria wyboru projektów zostały wskazane w załączniku do regulaminu wyboru projektów.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Kryteria wyboru projektów zostały wskazane w załączniku do regulaminu wyboru projektów.
Maksymalny poziom dofinansowania dla projektów bez pomocy publicznej oraz w ramach pomocy de minimis wynosi:
RWS – 50% kosztów kwalifikowanych projektu w ramach pomocy publicznej i pomocy de minimis;
RMR – 50% kosztów kwalifikowanych projektu w ramach pomocy publicznej i 85% kosztów kwalifikowanych projektu w ramach pomocy de minimis.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Na dofinansowanie realizacji projektów wyłonionych w ramach naboru FEMA.02.06-IP.01-009/23 przeznaczona została alokacja na nabór w wysokości wynosi 8 913 000 PLN (w tym dla RMR 6 684 750 PLN oraz dla RWS 2 228 250 PLN). Wartość ta wynika z przeliczenia po aktualnym kursie przeliczeniowym/ obrachunkowym Komisji Europejskiej, tj. kursem Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyliczona została wartości alokacji 4,4565 EUR/PLN alokacji przeznaczonej na nabór, tj. 2 000 000 EUR (w tym dla RMR: 1 500 000 EUR oraz dla RWS: 500 000 EUR).
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie wyboru projektów, dostępnym na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej.
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu oraz instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu dostępne są na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej.
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy o dofinansowanie projektu stanowi załącznik do regulaminu wyboru projektów i jest dostępny na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej.
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Procedura odwoławcza została opisana w regulaminie wyboru projektów dostępnym na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej.
Pytania i odpowiedzi
Dodatkowe informacje dla ubiegających się o dofinansowanie są udzielane w MJWPU w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich, Lokalnych Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich dla Mazowsza dostępnych na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej.