Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

FEnIKS 1.3

1.3 Gospodarka wodno‐ściekowa Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej, Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

AKTUALNY data naboru wniosków od 13.01.2025 do 11.04.2025

Wspieranie przedsięwzięć związanych z budową nowej infrastruktury komunalnej do zbierania ścieków komunalnych oraz budową, przebudową, rozbudową i remontem istniejącej infrastruktury komunalnej do ich oczyszczania, w aglomeracjach o wielkości co najmniej 15 000 RLM, wskazanych w obowiązującym w dniu złożenia wniosku Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) jako niespełniające wymaganych warunków zgodności z Dyrektywą Rady 91/271/EWG, tj. dyrektywą ściekową.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

-

Miejsce składania wniosków

Instytucja:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej                                             
ul. Konstruktorska 3a
02-673 Warszawa

Dane kontaktowe:
tel. 22 45 90 548
e-mail: wodkanfeniks@nfosigw.gov.pl 

Sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021 (CST2021).

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Dofinansowanie mogą otrzymać podmioty odpowiedzialne za realizację zadań związanych z gospodarką wodno-ściekową na terenie aglomeracji, tj. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne (w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) oraz spółki wodne (w rozumieniu art. 441 ustawy Prawo wodne). 

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

W ramach naboru wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia związane z budową nowej infrastruktury komunalnej do zbierania ścieków komunalnych oraz budową, przebudową, rozbudową i remontem istniejącej infrastruktury komunalnej do ich oczyszczania, niezbędne do zrealizowania zobowiązań wynikających z Dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (zwanej dalej: dyrektywą ściekową), realizowane wyłącznie w aglomeracjach o wielkości co najmniej 15 000 RLM, wskazanych w obowiązującym w dniu złożenia wniosku Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) jako niespełniające wymaganych warunków zgodności z dyrektywą ściekową”. Dokumentem stanowiącym podstawę do wyboru projektów będzie obowiązujący KPOŚK.

W ramach naboru wsparcie może zostać przyznane  projektom kompleksowym  w zakresie gospodarki wodno-ściekowej zlokalizowanym na obszarze aglomeracji ujętych w KPOŚK, których zakres obejmuje:
1) budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych, która jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą ściekową w zakresie standardów oczyszczania lub sumarycznej przepustowości oczyszczalni obsługujących aglomerację. Tam gdzie to możliwe, a także uzasadnione technicznie i finansowo, zakres projektu może obejmować również technologie wykorzystujące potencjał energetyczny ścieków i osadów ściekowych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej oraz energooszczędne urządzenia lub
2) budowę zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji, które nie spełniają wynikającego z dyrektywy ściekowej wymogu w zakresie stopnia skanalizowania. Dofinansowanie modernizacji kanalizacji sanitarnej w ramach naboru jest możliwe jedynie w przypadku, gdy jest ona niezbędna dla zrealizowania objętej projektem nowej sieci kanalizacji sanitarnej.  

W ograniczonym zakresie rzeczowym oraz finansowym (do 20% całkowitego kosztu kwalifikowalnego projektu), wyłącznie w sytuacji, gdy równocześnie zostanie zapewniona zgodność aglomeracji z wymaganiami dyrektywy ściekowej, dopuszczalne jest włączenie do zakresu  projektu kompleksowego również zadań uzupełniających, niemających bezpośredniego wpływu na osiągnięcie przez aglomerację zgodności z dyrektywą ściekową, które polegają na:
1) wdrożeniu inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodociągowo-kanalizacyjnymi;
2) modernizacji lub rozbudowie oczyszczalni ścieków komunalnych, w tym infrastruktury służącej do przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych oraz wykorzystania potencjału ścieków i osadów ściekowych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, w przypadku oczyszczalni, które spełniają warunki zgodności z dyrektywą ściekową w zakresie standardów oczyszczania i sumarycznej przepustowości oczyszczalni obsługujących;
3) zakupie i wdrożeniu energooszczędnych urządzeń i technologii stosowanych do zbierania ścieków komunalnych;
4) realizacji zadań związanych z rozbudową i poprawą jakości systemów zaopatrzenia ludności w wodę, dotyczących:
a) ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych;
b) zwiększania efektywności dostaw wody, rozwoju systemów ujęć, uzdatniania, zaopatrzenia, dostawy wody do spożycia (w tym budowa nowych lub modernizacja istniejących sieci wodociągowych, stacji uzdatniania, ujęć wody);
c) zmniejszenia zużycia wody, ujęcia jej w obiegu zamkniętym oraz wtórnego wykorzystania wody w podmiotach bezpośrednio realizujących zadania związane z gospodarką wodno‐ściekową.
W przypadku zakresu związanego z zaopatrzeniem w wodę, planowane zadania powinny się wpisywać w założenia Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

W uzasadnionych przypadkach, tj. gdy będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem, możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

70% wartości wydatków kwalifikowanych

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze wynosi 570 000 000,00 PLN (środki Funduszu Spójności).

Zgodnie z art.18 ust. 5 rozporządzenia ogólnego, do momentu przyjęcia przez Komisję decyzji potwierdzającej ostateczną alokację kwoty elastyczności, na potrzeby niniejszego wyboru operacji dostępna jest kwota 570 000 000,00 PLN. Po podjęciu przez KE decyzji, kwota alokacji może zostać zwiększona do 2 200 000 000,00 PLN.

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.

Pytania i odpowiedzi

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.

Linki

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie naboru.