Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg 1.

1. Innowacyjne pogranicze - transfer wiedzy i technologii na rzecz innowacyjnych rozwiązań, Interreg Brandenburgia - Polska, Interreg

Zakończony 30.06.2023

Komitet Monitorujący program Interreg Brandenburgia-Polska zatwierdził 3 projekty dotyczące rozwoju potencjału regionu w zakresie badań i innowacji. Decyzja została podjęta na posiedzeniu KM, które odbyło się 26-27 marca 2024 roku we Frankfurcie nad Odrą.     

Wyniki naboru 26.03.2024

Lista wybranych projektów znajduje się na stronie programu.

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

Po zakończeniu naboru zostanie podany termin posiedzenia Komitetu Monitorującego, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie dofinansowania projektów.

Miejsce składania wniosków

Wspólny Sekretariat Interreg Brandenburgia – Polska 
Bischofstr. 1 a 
15230 Frankfurt (Oder)

Sposób składania wniosków

elektronicznie, w aplikacji Jems

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Partnerem projektu może być podmiot publiczny lub prywatny, instytucja posiadająca lub nieposiadająca osobowość prawną.

W programie obowiązuje zasada partnerstwa, tzn. w projektach musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Brandenburgii.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Wsparcie uzyskają:

  • projekty, które przyczyniają się do wzmocnienia współpracy transgranicznej w dziedzinie nauki, badań naukowych i transferu technologii poprzez:
    • działania sieciujące,
    • rozbudowę istniejących i nawiązywanie nowych kontaktów szkół wyższych, instytutów naukowo-badawczych i przedsiębiorstw.
  • projekty, które przyczyniają się  do wdrażania przyszłościowych i innowacyjnych rozwiązań w ramach działań transgranicznych.

Przykłady:

  1. transgraniczna współpraca uczelni wyższych, instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw, w celu wspierania transgranicznego transferu wiedzy i technologii i wdrażania innowacyjnych rozwiązań;
  2. rozbudowa istniejących lub nawiązanie nowych transgranicznych kooperacji między uczelniami wyższymi, instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami, które przyczyniają się do aktywizacji potencjału innowacyjnego i wdrażania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań np. w dziedzinach zdrowia, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i inteligentnych systemów energetycznych, technologii wodorowych, gospodarki niskoemisyjnej, mobilności oraz konstrukcji lekkich;
  3. transgraniczne działania w celu wsparcia badań i rozwoju nakierowanych na praktyczne zastosowania oraz wdrażania nowych technologii przez przedsiębiorstwa, administrację publiczną i obywateli;
  4. działania na rzecz wspierania innowacyjnych, zorientowanych na przyszłość rozwiązań w zakresie transgranicznej zrównoważonej i multimodalnej mobilności;
  5. działania w celu wypracowania i wypróbowania innowacyjnych, przyszłościowych rozwiązań służących poprawie jakości transgranicznej ochrony zdrowia.
  6. działania mające na celu inicjowanie i wzmacnianie partnerstw, które mogą prowadzić do składania przez wyższe uczelnie i instytucje badawcze wspólnych wniosków badawczych 

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria są szczegółowo opisane w rozdziale 2.2.4 Podręcznika Programu Współpracy Interreg VI A Brandenburgia-Polska 2021-2027.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

80%

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

3.961.122 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin jest na stronie programu.

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy zostanie udostępniony później.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Na ocenę i wybór projektu przysługuje prawo skargi, ale tylko wnioskodawcy wiodącemu. Procedurę skargową opisuje rozdział 4.2 Podręcznika Programu Współpracy Interreg VI A Brandenburgia-Polska 2021-2027.