Rachunki za prąd i ogrzewanie pochłaniają sporą część budżetu, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich możesz skorzystać z darmowych porad ekspertów energetycznych, którzy pomogą Ci zaoszczędzić. W dodatku nowa edycja Projektu Doradztwa Energetycznego, potocznie zwanego Projektem Doradztwa Energetycznego 2.0 umożliwi podejmowanie działań spowalniających zmiany klimatu. Zyska więc i Twój portfel, i środowisko!
W ramach Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0 możesz skorzystać z darmowych porad ekspertów, którzy pomagają znaleźć praktyczne rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Doradcy energetyczni oferują szerokie wsparcie w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
Doradcy pomogą także przy tworzeniu tzw. Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, w którym gmina planuje działania w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na danym terenie i ogranicza emisję szkodliwych gazów, by poprawić jakość powietrza.
Z usług doradców może skorzystać każdy mieszkaniec Polski. Są bezpłatne i dostępne we wszystkich województwach. Projekt prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z 16 Partnerami (Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Fot. Andrey Popov – Adobe Stock
Więcej porad dla klimatu
Obecna edycja projektu, realizowana dzięki finansowaniu z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, rozszerza zakres doradztwa o nowe zagadnienia związane z wyzwaniami klimatycznymi. Eksperci zajmują się teraz również następującymi tematami: właściwe gospodarowanie wodą na terenach zurbanizowanych, zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiskowym, gospodarka obiegu zamkniętego, w tym gospodarka odpadami.
Dodatkowo, w ramach projektu, organizowane są szkolenia, konferencje oraz webinaria dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Dzięki temu każdy może poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się, jak oszczędzać energię i adaptować się do zmian klimatu.
Dla kogo jest ten projekt?
Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 odpowiada na potrzeby różnych grup odbiorców. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby indywidualne, które chcą obniżyć swoje rachunki za energię, jak i firmy szukające oszczędności w procesach produkcyjnych. Projekt to również propozycja dla instytucji publicznych, planujących wdrożenie działań zwiększających efektywność energetyczną w zarządzanych obiektach. Każda grupa znajdzie odpowiednie wsparcie, dostosowane do swoich potrzeb.
Fot. Dragonimages – Adobe Stock
Jak skorzystać z pomocy?
Aby skorzystać z darmowego doradztwa, skontaktuj się z jednym z doradców właściwych dla Twojego województwa. Listę znajdziesz na stronie projektu doradztwo-energetyczne.gov.pl. Poznasz tam również szczegółowe informacje na temat oferty projektu i przeczytasz więcej o organizowanych wydarzeniach.
Kontynuacja sprawdzonego programu
Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 to kontynuacja działań rozpoczętych w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w projekcie „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.
Poprzednia edycja projektu przyniosła imponujące rezultaty. Przeprowadzono 364 tysiące konsultacji i porad i wsparto realizację ponad 5 tysięcy inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Ponadto przeszkolono 2 360 kandydatów na energetyków gminnych. Dzięki projektowi powstała też internetowa platforma wymiany doświadczeń. Na realizację nowej edycji projektu przeznaczono środki UE w wysokości 172 mln złotych. Dzięki tym środkom projekt będzie kontynuowany i poszerzony, aby sprostać rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnością energetyczną i zmianami klimatu.
Nie przegap swojej szansy
Jeśli chcesz płacić mniej za energię, lepiej zarządzać zasobami i przyczynić się do ochrony środowiska, skorzystaj z darmowego doradztwa energetycznego. To szansa, byś dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów wprowadził realne oszczędności oraz przygotował się na wyzwania przyszłości. Szczegóły znajdziesz na stronie projektu – sprawdź już dziś, czy możesz skorzystać!