Powrót do natury
Choć ekstrakty roślinne stosowane w lekach, kosmetykach i żywności są lepiej przyswajalne, zastępuje się je syntetycznymi zamiennikami. Wszystko przez wysokie koszty pozyskania. Dla spragnionych naturalności jest jednak nadzieja. Technologia wstępnej ekstrakcji wymyślona i opatentowana przez MultiExtractors umożliwia bardziej efektywne i tańsze pozyskiwanie naturalnych wyciągów z roślin.
W nowej metodzie pole elektryczne oddziałuje na komórki roślinne, powodując szybkie pękanie błony komórkowej. Dzięki temu następujący po tym proces ekstrakcji jest bardziej wydajny i mniej energochłonny. W efekcie, zużywając mniej energii, pozyskujemy większą ilość ekstraktu. Co więcej – zawiera on najcenniejsze związki bioaktywne o właściwościach leczniczych, odżywczych i aromatycznych. Obecnie stosowane technologie, takie jak rozdrabnianie, oddziaływanie wysoką temperaturą lub rozpuszczalnikami, są szkodliwe dla środowiska.
– Badania laboratoryjne potwierdziły skuteczność naszego rozwiązania. Pre-ekstrakcja zwiększa wydajność o co najmniej 65%. Wykonywana w naszym urządzeniu przebiega bardzo szybko – poniżej minuty przy minimalnym poborze energii – mówi Tomasz Knefel, pomysłodawca urządzenia i założyciel kieleckiego start-upu MultiExtractors. Firma powstała jako element projektu inkubacji innowacyjnych pomysłów biznesowych realizowanych przez Kielecki Park Technologiczny.
Tańsze wyciągi z roślin Inspiracją do powstania technologii były badania nad możliwościami zniwelowania nieprzyjemnego zapachu siarkowodoru podczas kąpieli siarczkowej. Jedną z najskuteczniejszych znanych metod jest wykorzystanie związków eterycznych lawendy. Barierą w jej stosowaniu była niska wydajność pozyskiwania wyciągów, a co za tym idzie – wysoki koszt materiału.
Zarówno technologia pre-ekstrakcji, jak i urządzenie MultiExtractors zostały zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP jako wynalazki.
Projekt: Rozwinięcie technologii pre-ekstrakcji i wdrożenie do produkcji innowacyjnego na skalę światową urządzenia MultiExtractors Wartość: ok. 255 tys. zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 200 tys. zł, Program Polska Wschodnia