Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Mężczyzna przy panelu urządzenia

Gmina eko

Jarocin postawił na innowacyjną ekologię. Obsługująca gminę oczyszczalnia ścieków w Cielczy zamienia się w najnowocześniejszą w Europie stację odzysku surowców. Ze ścieków będzie można mieć m.in. nawóz i biogaz.

Projekt obejmuje kilka zadań. Pierwszym z nich było unowocześnienie Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie (jednej z 6 w gminie). – Woda jest tu dezynfekowana bakteriologicznie za pomocą lampy UV, dzięki czemu ograniczamy stosowanie środków chemicznych. Z kolei system zmiękczania wody pozwala na obniżenie zawartości węglanu wapnia do 350 mg w litrze. Przy tej twardości woda zachowuje właściwy skład mineralny oraz parametry smakowe – wyjaśnia Remigiusz Nowojewski, prezes jarocińskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK).

Renowację przeszedł też 100-letni kanał ogólnospławny. Należało go uszczelnić i wzmocnić. Dwukilometrowy kanał przebiega pod drogą dojazdową do miasta. – By całkowicie nie wyłączać jej z ruchu, zastosowaliśmy bezwykopową metodę z wykorzystaniem rękawa termoutwardzalnego. Kilkumilimetrowa warstwa włókna szklanego wypełniła kanał od wewnątrz. Mamy nadzieję, że dzięki temu przetrwa on kolejne 100 lat – mówi Elżbieta Kostka, kierownik jednostki realizującej projekt.

W mieście trwa przebudowa systemu kanalizacji oraz sieci wodociągowej. Stara kanalizacja ogólnospławna zostanie zastąpiona nową – sanitarną i deszczową. Sprawna koordynacja prac pozwoli na jednoczesną wymianę sieci gazociągowej i położenie nowych kabli do energooszczędnego oświetlenia, światłowodu oraz ciepłociągu.

Wykorzystanie biogazu
PWiK w Jarocinie z osadów ściekowych – poza fosforem i azotem – będzie pozyskiwać biogaz. Posłuży on do wytwarzania energii i ciepła na własne potrzeby. Z odsączonego osadu będzie produkowany użyźniacz gleby.

W Cielczy powstaje pierwsza w tej części Europy stacja do odzysku fosforu i azotu z osadów ściekowych. W przyszłości sprzedaż uzyskanego nawozu pozwoli spółce zmniejszyć bieżące koszty działalności. Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu oczyszczalnia przestanie być źródłem uciążliwych zapachów. PWiK wprowadziło też inteligentny system zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi.

Projekt: Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin
Wartość: ok. 273 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 136 mln zł, Program Infrastruktura i Środowisko