Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Widok na Arboretum Wojsławice

Popyt na polskie odmiany

'Księżna Łowicka' to odmiana kosaćca (łac. Iris) uznawana za zaginioną, w jej ratunku pomogły Fundusze Europejskie. Kwiat ten jest jedną z ponad tysiąca odmian roślin należących do dziedzictwa polskiego ogrodnictwa. Można je zobaczyć w Arboretum Wojsławice, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Polski Ogród Milenijny swą nazwą nawiązuje do jubileuszu 1000-lecia zakończonej sukcesem obrony Niemczy (1017 r.). Arboretum położone jest bowiem w sąsiedztwie tego historycznego grodu. Polskie szkółkarstwo i hodowla roślin to ponad 220 lat historii. Nasze trudne dzieje sprawiły, że część tej spuścizny przepadła. Po 1945 r. dostęp do światowych nowości w ogrodnictwie był utrudniony. Większe możliwości pojawiły się po 1989 r.

– Dzięki Funduszom Europejskim udało się nam spełnić marzenie – założyliśmy Polski Ogród Milenijny. W jednym z dwóch działów zgromadziliśmy polskie odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych wyhodowane przez rodzimych ogrodników. Zebraliśmy tu ponad tysiąc różnych odmian. Założoną na ponad 5 ha kolekcję możemy nadal rozwijać. Drugi dział to uprawy zachowawcze wybranych krajowych roślin ginących i zagrożonych – mówi Hanna Grzeszczak-Nowak, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wprawdzie większość kolekcji to rośliny wyhodowane po 1945 r., ale dzięki projektowi udało się odnaleźć także odmiany uznawane za zaginione – np. kosaćca (Iris) Księżna Łowicka. – Wśród polskich ogrodników i hodowców obudziliśmy poczucie dumy – zaczęli rozmnażać i wyciągać na światło dzienne swoje cudeńka. Rozbudziliśmy też popyt na polskie odmiany – cieszy się z efektu dyrektor Arboretum.

Pierwsza monografia roślin
Uniwersytet Wrocławski wydał dzięki projektowi „Katalog 1000 polskich odmian roślin”. Jest to pierwsza tak pełna monografia poświęcona tej tematyce.

Ochrona polskiej flory to działanie statutowe placówki. Nowe założenie ogrodowe pełni jeszcze jedną ważną funkcję: stanowi bank żywych genów rodzimych odmian roślin, które posłużą do badań czy też tworzenia nowych krzyżówek.

Projekt: Polski Ogród Milenijny
Wartość: ponad 2,3 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 1,4 mln zł,  Dolnośląski Program Regionalny