Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

osoby z niepełnosprawnościami w plenerze

Mistrzowie życia

Egzamin ze ścielenia łóżka, zakupów, zapinania zamka w kurtce, parzenia herbaty, używania kserokopiarki, mopa czy Worda? Tak! W innowacyjnym systemie motywacyjnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną opartym na systemie sprawności harcerskich.

System zaprojektowała, wspólnie z psychologiem Agnieszką Wróblewską, Danuta Kłopocka, prezes gdyńskiej Fundacji Adapa. Pani Danuta w młodości była harcerką, dziś jest mamą niemal dorosłego syna z autyzmem.

Zespół fundacji opisał dokładnie 80 codziennych czynności, dla każdej zaprojektował mistrzowską przypinkę. – Aby zdobyć tytuł, trzeba zdać prawdziwy egzamin, bez żadnej taryfy ulgowej. Skoro mamy uczyć prawdziwego życia, stres jest jego nieodłączną cechą. Egzaminy przeprowadzamy dwa razy w roku. Aby zostać mistrzem, trzeba samodzielnie wykonać wszystkie pięć dokładnie opisanych w podręczniku kroków. Trzy poprawnie wykonane kroki to tytuł czeladnika – opowiada Danuta Kłopocka.

Innowację pomogło rozwinąć gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych za pomocą projektu realizowanego wspólnie z Pracownią Stocznia z Warszawy. – Interesują nas nie kosztowne technologie, ale innowacje na ludzką miarę. To często proste rozwiązania, ale zawsze z potencjałem wprowadzenia realnej zmiany – tłumaczy Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora gdyńskiej placówki. – Nasi innowatorzy działali niczym saperzy – sprawdzali, czy w tych rozwiązaniach nie ma min. Dziś bez obaw możemy polecać je innym – dodaje Zofia Komorowska z Fundacji Stocznia.

Projekt w liczbach
80 opracowanych tytułów mistrzowskich
Ponad 100 osób przystąpiło do programu
Ponad 600 zdobytych tytułów mistrzowskich

I dokładnie tak stało się z „Mistrzami”! Owocem innowacji jest podręcznik oraz album na naklejki i przypinki, z którego korzystają dziś wszystkie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pomorskiem. A Adapa już pracuje nad kolejnym zestawem mistrzowskich sprawności. Trzymamy kciuki za jego powodzenie!

Projekt: Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych
Wartość: 2,9 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS): 2,75 mln zł, Program Wiedza Edukacja Rozwój