Trzy lubelskie firmy otrzymały dofinansowanie na swój rozwój z Funduszy Europejskich. Dziś cała trójka aktywnie wspiera naszych medyków w walce z pandemią Covid-19.
Wybuch pandemii postawił służbę zdrowia na całym świecie w trudnej sytuacji. Choroba przebiega często bezobjawowo. Osoby zakażone zarażają kolejne, epidemia się rozprzestrzenia. Wirus z łatwością przenosi się drogą kropelkową. Jednocześnie u niektórych osób może powodować bardzo ciężki przebieg choroby i stosunkowo wysoką śmiertelność. Kluczowy jest tu osłabiony układ immunologiczny, wiek czy choroby towarzyszące. Dodatkowo, jednym z najczęstszych powikłań choroby jest niewydolność oddechowa, która wymaga leczenia na oddziałach intensywnej terapii i użycia respiratorów. Kolejne fale epidemii pojawiają się, gdy w krótkim czasie przybywa duża liczba nowych pacjentów wymagających intensywnego leczenia. Dochodzi wtedy do przeciążenia placówek medycznych. Jak temu przeciwdziałać? Jak Fundusze Europejskie walczą z pandemią? Poniżej kilka przykładów.
Testować
Ponad 600 m2 powierzchni a w nim najnowocześniejszy sprzęt do badań. Trzy lata temu Fundusze Europejskie dały szansę lubelskiej firmie BIOMAXIMA S.A. na inwestycję, która dziś procentuje. Obecnie w pomieszczeniach Centrum Badawczo-Rozwojowego prowadzone są skomplikowane badania:
- Testy do oznaczania lekowrażliwości - wspomagają terapię i diagnostykę medyczną. Mają ogromny wpływ na obniżenie kosztów, poprawę skuteczności i ograniczenie skutków ubocznych terapii.
- Szybkie testy (Rota/Adenowirusy, Norowirusy, Giardia lamblia, Clostridium difficile, Helicobacterpylori) - wykonywane w miejscu kontaktu lekarza z pacjentem (POCT ang. Point-of-caretests) mogą dawać znaczące korzyści w leczeniu zakażeń i chorób zakaźnych.
- Analizator biochemiczny - służy on do prowadzenia diagnostyki medycznej. Jego produkcja znacząco wpłynie na poprawę skuteczności diagnostyki i obniżenie jej kosztów.
Leczyć
W innym miejscu Lublina naukowcy z "BIOMED" Wytwórnia surowic i szczepionek Sp. z o.o. pracują nad produkcją leku. Podany osobom zarażonym Covid-19 ma ograniczać rozwój choroby lub złagodzić jej przebieg. Ale nie tylko!W przyszłości ma służyć także osobom zdrowym, które narażone są na ekspozycję wirusa. Jest szansa, że stanie się pierwszym takim rozwiązaniem na świecie. Nie bez znaczenia dla tych badań ma inwestycja w infrastrukturę laboratorium, która została dofinansowana z Programu Inteligentny Rozwój.
Przeciwdziałać
FIBIOMED Sp. z o.o. oraz Sieć badawcza Łukasiewicz - Port Polski Ośrodek Rozwoju Technologii chcą skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Prace wymagają odpowiedniego zaplecza medycznego. Firmy planują opracować i przetestować technologię do jego szybkiej, taniej i skutecznej diagnostyki. Dzięki niej możliwe stałoby się błyskawiczne wytypowanie nosicieli wirusa. A także podjęcie odpowiednich kroków, np. w postaci decyzji o izolacji lub kwarantannie. Przedsiębiorstwa mają świadomość jak ważna jest dostępność takich testów, dlatego stawiają na zasoby krajowe. Ma to zagwarantować niezależność od załamania się światowych łańcuchów dostaw. A w konsekwencji odpowiedzieć na potrzeby polskiej służby zdrowia.