Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Uroczyste posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – czas na podsumowanie

Poprawa sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienie opieki nad dziećmi, edukacja i zdrowie — to obszary, do których trafiły pieniądze z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w Polsce. Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Monitorującego PO WER pod przewodnictwem wiceministry funduszy i polityki regionalnej Moniki Sikory omówiono wyniki wdrażania programu.

Komitet Monitorujący POWER

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli kierownictwa MFiPR, wzięli również udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, innych resortów, samorządów, partnerów społecznych i gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego.

Kluczowe dane

W programie ogłoszono 831 naborów o łącznym budżecie ponad 27,90 mld zł. W ich wyniku podpisano ponad 7,9 tys. umów na kwotę 26,61 mld zł, co stanowi 112 proc. budżetu.

"W programie zrealizowaliśmy wiele projektów w obszarach kształcenia i rozwoju edukacji, integracji, wsparcia osób potrzebujących oraz przedsiębiorczości czy ochrony zdrowia. Polska w pełni rozliczyła środki Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeznaczone na PO WER, certyfikując wydatki na poziomie 104 proc. To pokazuje, jak złożonym w realizacji, ale i skutecznym był ten program"  – podkreśliła wiceministra funduszy i polityki regionalnej Monika Sikora.

Mimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, cele programu zostały osiągnięte na wysokim poziomie, a wiele wskaźników znacznie przekroczono.

Dzięki środkom PO WER finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 osiągnięto m.in. następujące rezultaty:

  • w projektach uczestniczyło 3,2 mln osób, z czego 62% stanowiły kobiety, a 44% osoby poniżej 25. roku życia,
  • 654 tys. osób podjęło zatrudnienie, a 385 tys. zdobyło nowe kwalifikacje.

Końcowe sprawozdanie

Podczas posiedzenia Komitet Monitorujący przyjął Sprawozdanie końcowe z realizacji PO WER 2014–2020. Dokument ten, który musi zostać złożony do Komisji Europejskiej do 15 lutego 2025 r., zawiera szczegółową ocenę realizacji programu pod kątem finansowym i osiągniętych efektów, w tym działań ewaluacyjnych, wdrażania instrumentów finansowych, wsparcia dla osób młodych oraz działań informacyjno-promocyjnych. Ewaluacja ex post wskazała, że PO WER miał istotny wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą, szczególnie w obszarach rynku pracy, edukacji, wsparcia młodzieży, a także walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Wyniki osiągnięte w PO WER to dowód na skuteczność i wysoką jakość realizacji tego strategicznego programu, który przyczynił się do rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce.