Wakacje jeszcze trwają, ale już za chwilę będziemy je wspominać. A jak wspomnienia z wakacji to oczywiście zdjęcia! 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. To doskonała okazja, żeby poznać jak Fundusze Europejskie wspierają fotografię, a nawet dowiedzieć się nieco więcej o historii tej dziedziny.
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie
Krakowskie Muzeum Fotografii jest jedyną w Polsce instytucją muzealną, która poświęca fotografii całą uwagę. Rolą tego miejsca jest upowszechnianie wiedzy o fotografii i podnoszenie kompetencji kulturowych w odbiorze. Za sprawą dofinansowania z Funduszy Europejskich Muzeum Historii Fotografii przebudowano, a nawet rozbudowano. Siedziba muzeum została wzbogacona o nowe wyposażenie. Profesjonalny sprzęt trafił m.in. do biur muzealników. Zgromadzone zbiory znalazły nowe przestrzenie magazynowe, które są odpowiednio dostosowane. W ramach projektu rozbudowano pracownie, stworzono specjalistyczne miejsce przeznaczone na konserwacje sprzętu fotograficznego. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko pozwoliło na zakup najwyższej jakości sprzętu, m.in. stołu filtrującego i podświetlanego, kabiny do piaskowania, czy zestawu do odkwaszania papieru. Dodatkowe przestrzenie zyskała także Pracownia Dokumentacji Obrazowej. Aktualnie pracowania dysponuje dwoma studiami do digitalizacji obiektów 2D i 3D oraz specjalistyczną ciemnią fotograficzną.
W budynku przy ul. Józefitów 16 w Krakowie stworzono także magazyny całkowicie otwarte dla zwiedzających. Tak zorganizowane przestrzenie dają podwójną korzyść. Z jednej strony rozwiązują podstawowe potrzeby magazynowe, a z drugiej umożliwiają tworzenie nowych sposobów i narzędzi do rozwoju działalności wystawienniczej i edukacyjnej. W zbiorach Muzeum Fotografii znajduje się część kolekcji polskich aparatów fotograficznych, powiększalników i rzutników oraz polskie i zagraniczne projektory filmowe produkowane od początku XX w.
Dzięki Funduszom Europejskim, przeprowadzony remont budynku pozwolił na większą dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Przygotowano pochylnie dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zwiedzający mogą również korzystać z pętli indukcyjnej, dzięki której materiały filmowe zostały przetłumaczone na Polski Język Migowy.
W programie Muzeum można znaleźć m.in. „muzealne życie” obiektu, czyli krok po kroku od momentu, gdy trafia on do muzeum, aż do chwili zajęcia miejsca w magazynie lub na wystawie. Wśród atrakcji są także tajemnice pracy muzealników oraz zwiedzanie pracowni konserwacji i digitalizacji, jak również profesjonalne porady w obszarze dbania o domowe archiwum. To wszystko i o wiele więcej znajdziecie na stronie beneficjenta projektu.
Całkowita wartość projektu "Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia nowoczesnego centrum magazynowo - konserwatorskiego i digitalizacyjnego oraz badawczego" to koszt ponad 25 mln zł, a dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko, to kwota niemal 14,7 mln zł.