Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pierwszy program na granicy polsko-niemieckiej Interreg Polska – Saksonia 2014-2020 zatwierdzony przez Komisję Europejską

11 czerwca 2015 r. Komisja Europejska (KE) zaakceptowała Program Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020. Odpowiada on na kluczowe wyzwania polsko-saksońskiego pogranicza i będzie wspierał projekty w zakresie zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego i naturalnego, poprawy jakości połączeń drogowych do przejść granicznych, wzmocnienia wspólnej polsko-niemieckiej oferty edukacyjnej oraz współpracy instytucji i obywateli.

Jest to drugi program współpracy transgranicznej planowany do realizacji na polskich granicach w latach 2014-2020, który uzyskał akceptację KE. Budżet programu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi 70 mln euro, całkowity budżet 82,3 mln euro.

Podział środków w ramach Programu

Najwięcej, bo prawie 1/3 środków finansowych (21,7 mln euro z EFRR) przeznaczono na ochronę, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Projekty mające na celu wzmocnienie zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i sprawności administracji publicznej oraz rozwój współpracy między obywatelami i instytucjami mogą otrzymać 20,36 mln euro dofinansowania z EFRR.

Kwota 13,6 mln euro z EFRR wesprze rozwój infrastruktury drogowej poprawiającej jakość połączeń drogowych do przejść granicznych między Polską a Saksonią.

W dziedzinie edukacji dofinansowane zostaną przedsięwzięcia dotyczące współpracy między szkołami, szkołami wyższymi i innymi instytucjami związanymi z edukacją a instytucjami przygranicznego rynku pracy jak również promujące naukę języka sąsiada i wzajemne zrozumienie społeczeństwa po obu stronach granicy. Na ten cel przeznaczone zostanie 10,14 mln euro z EFRR.

Co dalej...

Obecnie Instytucja Zarządzająca (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) wraz z Instytucją Krajową z Wolnego Kraju Związkowego Saksonii (Saksońskie Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa) i pozostałymi podmiotami zaangażowanymi w przygotowanie programu, kontynuuje prace nad pozostałymi dokumentami, które umożliwią jak najszybsze ogłoszenie pierwszego naboru wniosków.

Dokument w polskiejniemieckiej wersji dostępny jest w zakładce "Zapoznaj się z prawem i dokumentami".