Już jutro, 14 maja br., o godz. 11:00 zapraszamy do udziału w konferencji online „POIiŚ o przeszłości”. Odkrycia archeologiczne i paleontologiczne w trakcie realizacji projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
Ideą konferencji jest przedstawienie projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko w kontekście cennych znalezisk archeologicznych i paleontologicznych dokonanych w miejscach prowadzonych inwestycji. Poza tym chcemy również przybliżyć społeczeństwu jakie problemy w zakresie ochrony zabytków napotykają beneficjenci realizujący projekty infrastrukturalne współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach POIiŚ oraz w jaki sposób proponujemy te problemy rozwiązać.
Zapraszamy do udziału online. Transmisja będzie dostępna na stronie www.pois.gov.pl/konferencja-archeo
Podczas kilku wystąpień w trakcie konferencji, prelegenci opowiedzą na przykładzie odnalezionych artefaktów o historii związanej z konkretnymi miejscami, wydarzeniami w historii Polski oraz historii ludzi, do których należały te przedmioty. W trakcie konferencji opowiemy o:
znaleziskach związanych z działaniami wojennymi, przede wszystkim z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w ramach projektu POIiŚ Budowa drogi ekspresowej S8 Wyszków – Białystok, odc. Wyszków – granica woj. mazowieckiego /podlaskiego. Archeolodzy opowiedzą m.in. o nieznanej historii dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę i zostali pochowani w Trzciance przy drodze Wyszków-Ostrów Mazowiecka;
podwodnych skarbach wydobytych z dna rzeki Odry podczas realizacji projektu POIiŚ Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m; prezentacja dotyczyć będzie znalezisk z okresu dwóch wojen światowych oraz okresu średniowiecza, z którego pochodzi znaleziony miecz, prawdopodobnie XII-wieczny;
bezcennym odkryciu na stanowisku Bodzia podczas realizacji projektu POiiŚ Budowa autostrady A1, odcinek Toruń – Stryków, które zmieniły wyobrażenie o przeszłości państwa polskiego; tutaj odkryto pozostałości cmentarzyska elit państwa wczesnopiastowskiego z unikalnym i niezwykle bogatym wyposażeniem zmarłych. Bogactwo wyposażenia oraz cechy rytuału pogrzebowego wskazują, iż pochowani tam zostali członkowie świeckiej elity państwa polskiego z czasów Bolesława Chrobrego. Wiele darów grobowych znajduje podobieństwo wśród artefaktów mających wschodnie (głównie Ruś Kijowska), skandynawskie, ale również południowe (Wielka Morawa) i zachodnie (państwo Franków) pochodzenie. Jednym z głównych tematów jakie będą poruszone także w trakcie tej prezentacji będą bezcenne odkrycie artefaktów odnalezionych w trakcie prac budowy metra warszawskiego podczas realizacji projektów POIiŚ Budowa II linii metra, wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zakupem taboru – etap II oraz Budowa II linii metra, wraz z zakupem taboru – etap III;
wsparciu ochrony dziedzictwa w Polsce z pomocy technicznej POIiŚ, czyli o dofinansowaniu działalności Konserwatorów Zabytków ze środków Funduszy Europejskich w ramach Pomocy Technicznej POIiŚ – wszystko po to, aby zoptymalizować i przyspieszyć proces inwestycyjny także w przypadku, gdy na plac budowy wkracza nadzór archeologiczny lub konserwatorski.
Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotografii prezentujących odkrycia oraz wystawy eksponatów znalezionych podczas budowy II linii metra w Warszawie. Wystawa udostępniona będzie dla zwiedzających w Muzeum Niepodległości w Warszawie do 31 sierpnia br. - link do wydarzenia.
Ponadto na stronie internetowej Programu dostępny będzie wirtualny spacer 3D po wystawie.