Wychodzisz na dwór czy na pole? Ta odwieczna różnica między południem Polski i resztą kraju nie ma aż tak dużego znaczenia, jak jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.
Kwiecień to m.in. powrót naborów o dofinansowanie projektów, które służą zmniejszeniu smogu i innych zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach.
Zapoznaj się z kwietniowymi konkursami i sprawdź, jakiego rodzaju wsparcie może Cię zainteresować.
Odnawialne źródła energii w walce ze smogiem
W kwietniu rozpoczynają się nabory do 2 konkursów w Programie Infrastruktura i Środowisko, w których można sfinansować projekty dotyczące inwestycji w tzw. zieloną energię.
Tylko do 28 maja wnioski mogą składać przedsiębiorcy, którzy mogą otrzymać dofinansowanie do budowy lub przebudowy instalacji wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.
Dodatkowe środki z Funduszy Europejskich przeznaczone są na poprawę środowiska w województwie śląskim.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa oraz podmioty będące dostawcami usług energetycznych mogą w kwietniu i maju wnioskować o dofinansowanie do projektów dotyczących m.in.:
- ocieplenia obiektów;
- wymiany okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne;
- przebudowy systemów grzewczych lub podłączenia bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
- likwidacji dotychczasowych, nieefektywnych, źródeł ciepła;
- instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w modernizowanych energetycznie budynkach;
- przeprowadzenie audytów energetycznych.
Wsparcie przedsiębiorstw w przygotowaniu do udziału w programach europejskich
Nawet 280 tys. zł na przygotowanie się do składania wniosków mogą otrzymać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy planują ubiegać się o dofinansowanie w wielkich konkursach organizowanych przez Komisję Europejską.
Jeśli planujesz ubiegać się o duże wsparcie z takich programów jak: Kreatywna Europa, LIFE oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, ogłaszanych w 2021 roku, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme, najpierw skorzystaj z szansy, jaką masz na etapie przygotowania wniosku.
Na początek otrzymaną dotację można przeznaczyć m.in. na:
- sfinansowanie kosztów usługi doradczej, dzięki której zostanie przygotowany projekt wniosku o Eurogrant;
- sfinansowanie kosztów opracowania studium wykonalności;
- organizację spotkań (w tym koszty poszukiwania partnerów projektu oraz koszty podróży służbowych);
- sfinansowanie kosztów tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu.
Szkolenia z dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego
Do 5 maja trwa nabór wniosków w konkursie na realizację szkoleń dla wszystkich, którzy uczestniczą w procesach planowania przestrzennego i inwestycyjno-budowlanych z dostępności przestrzeni architektonicznej i budynków dla osób z niepełnosprawnościami.
Szczegóły na stronie POWER.gov.pl
Produkt polski. Rynek zagraniczny
7 kwietnia rusza konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego, które chcą wprowadzić swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne.
Pomoc finansowa z Programu Polska Wschodnia może być przeznaczona na:
- usługi doradcze na opracowanie i przygotowanie do wdrożenia nowego modelu biznesowego;
- usługi związane bezpośrednio z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów;
- udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych;
- środki trwałe potrzebne do przygotowania do internacjonalizacji działalności.
Wnioski można składać do 27 maja.
Pomagajmy sobie nawzajem
Do 19 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na:
- tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc, gdzie będą świadczone usługi opiekuńcze w formie stałych lub krótkookresowych miejsc pobytu dziennego lub całodobowego;
- świadczeniu usług opiekuńczych i/lub asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami lub rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami;
- świadczeniu usług zwiększających mobilność, autonomię i bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym życiu (np. dowóz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, dowożenie posiłków lub sprzętu zwiększającego samodzielność osób).
Wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć należy składać do Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.
Szczegóły na stronie Lokalnej Grupy Działania
A w województwie łódzkim, WUP w Łodzi czeka do 26 kwietnia na wnioski m.in. instytucji pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej, statutowo świadczących usługi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz podmiotów leczniczych.
Dofinansowanie z Regionalnego Programu można otrzymać na m.in. na rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym życiu, w tym także osób starszych lub z niepełnosprawnościami.
Szczegóły na stronie programu regionalnego
To tylko niektóre wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w kwietniu naborach znajdziesz poniżej:
- ogólnopolskie programy (XLSX 20 KB)
- regionalne programy (XLSX 32 KB)
- programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (XLSX 15 KB)
Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.
W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji.
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.