Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Do odważnych świat należy

Ponad 260 tys. młodych ludzi skorzystało w Polsce z programu Erasmus. Jest on krajowym liderem popularności wśród programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską. Inne programy centralne nie cieszą się już takim zainteresowaniem. Czas to zmienić!

Młodzi ludzie siedzą na schodach i omawiają projekt. Po lewej napis: Programy zarządzane centralnie przez Komisję Europejską

W tym numerze biuletynu eFEkty chcemy zachęcić Was do korzystania z innych programów, którymi Komisja Europejska zarządza centralnie. Wspierają one m.in. działania dla środowiska i klimatu, innowacyjność i edukację. Liczby nie kłamią – w innych krajach członkowskich z programu LIFE czy Horyzont Europa korzysta znacznie więcej instytucji czy firm. W Polsce są one wciąż zbyt mało popularne. Mowa o Invest EU, Kreatywnej Europie czy Programie UE dla Zdrowia.

Dla kogo?

Z naszej publikacji dowiesz się, kto może otrzymać wsparcie. Wnioski mogą składać różne podmioty – samorządy, instytucje administracji publicznej i uczelnie, a także organizacje pozarządowe i firmy. Wśród tych ostatnich są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), bo odgrywają one kluczową rolę w tworzeniu innowacji i miejsc pracy. Są też konkursy, które umożliwiają start osobom indywidualnym. Studenci, naukowcy i innowatorzy mogą ubiegać się o pieniądze na rozwój własnej kariery.

Na co?

Opisujemy też rodzaje projektów, których realizację można sfinansować. Programy zarządzane bezpośrednio przez Komisję Europejską (KE) wspierają badania naukowe, innowacje cyfrowe czy zieloną infrastrukturę. Pozwalają podnieść na wyższy poziom edukację i opiekę zdrowotną. Ty też możesz się do tego przyczynić! Jak to zrobić? Więcej szczegółów znajdziesz w naszym biuletynie (str. 4-13).

Zapraszamy do lektury!

eFekty — lipiec 2024 (PDF)