Podcasty o konflikcie interesów
Udostępniamy opracowane przez Instytucję Koordynującą Umowę Partnerstwa materiały informacyjno-instruktażowe o konflikcie interesów w formie podcastów w serwisie YouTube. Materiały skierowane są głównie do pracowników instytucji, które zajmują się zarządzaniem i kontrolą wydatkowania środków unijnych. Polecamy również każdemu zainteresowanemu tematyką konfliktu interesów.
Podcasty dostępne są pod linkiem:
https://instrukcje.cst2021.gov.pl/?mod=konflikt-interesow
Zapraszamy do obejrzenia.
Badanie na temat przeciwdziałania i zwalczania nadużyć finansowych w wydatkowaniu środków UE
Badanie przeprowadzone wśród beneficjentów przez Instytucję Zarządzającą Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dotyczyło oceny świadomości ryzyk nadużyć finansowych w realizowanych projektach infrastrukturalnych oraz stosowanych w ramach Programu narzędzi przeciwdziałania nadużyciom, a także miało na celu zebranie propozycji usprawnień w tym zakresie.
- Raport z badania (PDF 887 KB)
- Prezentacja raportu z badania (PPT 3 MB)
- Podsumowanie badania (PDF 86 KB)
Opracowanie Urzędu Zamówień Publicznych „Konflikt interesów w zamówieniach publicznych. Praktyczny poradnik”
Publikacja jest skierowana do osób wykonujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego i w sposób przystępny przedstawia odpowiedzi m.in. na pytania Co zrobić w przypadku wystąpienia konfliktu interesów i do kogo się zwrócić? Jak zarzadzac konfliktem interesów w zależności od jego rodzaju? Dokument również wskazuje dobre praktyki oraz uregulowania prawne.
Nota informacyjna COCOF dotycząca przesłanek nadużyć finansowych dla EFRR, EFS i FS
Dokument zawiera wskazówki Komisji Europejskiej dla organów publicznych, praktyków, beneficjentów lub potencjalnych beneficjentów, w zakresie wzmocnienia systemów zarządzania i kontroli w celu skuteczniejszego zapobiegania nadużyciom i ich wykrywania. Dokument opisuje mechanizmy nadużyć, w tym sygnały wskazujące na możliwość ich wystąpienia.
Wytyczne Komisji Europejskiej dla państw członkowskich i instytucji wdrażających programy: „Ocena ryzyka nadużyć finansowych oraz skuteczne i proporcjonalne środki zwalczania nadużyć finansowych”
Dokument zawiera wskazówki Komisji Europejskiej odnośnie wprowadzenia skutecznych i proporcjonalnych środków zwalczania nadużyć finansowych, w tym co należy brać pod uwagę podczas zarządzania ryzykiem nadużyć finansowych. Dokument obejmuje każdy etap cyklu zwalczania nadużyć finansowych od promowania kultury przeciwdziałania poprzez zapobieganie, wykrywanie skończywszy na podejmowaniu działań następczych.
Przewodnik OLAF skierowany do pracowników instytucji: „Wykrywanie podrobionych dokumentów w dziedzinie działań strukturalnych"
Jest to poradnik opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez OLAF. Dokument zawiera m.in. wykaz sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na wystąpienie nadużycia finansowego. Ponadto Przewodnik wskazuje metody wykrywania przerobionych dokumentów, w tym wskazuje przykłady dobrych praktyk oraz wykaz baz danych, które mogą być przydatne do krzyżowej kontroli pewnych podstawowych informacji dotyczących zarejestrowanych przedsiębiorstw na całym świecie.
Przewodnik OLAF skierowany do pracowników instytucji: „Identyfikowanie przypadków konfliktu interesów w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w ramach działań strukturalnych"
Jest to poradnik opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez OLAF. Dokument zawiera wskazówki dotyczące identyfikowania przypadków konfliktu interesów i postępowania z nimi w odniesieniu do udzielania zamówień publicznych finansowanych z budżetu UE w ramach działań strukturalnych i programów polityki spójności. Obejmuje on wszystkie rodzaje zamówień publicznych bez względu na kwotę zamówienia oraz zawiera wykaz sygnałów ostrzegawczych, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu sytuacji, w których dochodzi do konfliktu interesów.
Konflikt interesów w polskiej administracji rządowej - prawo, praktyka, postawy urzędników
Publikacja została wydana przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach projektu „Społeczny monitoring konfliktu interesów”, współfinansowanego przez Komisję Europejską. Publikacja zawiera diagnozę stanu prawnego, opisuje sposoby przeciwdziałania i reagowania na sytuacje pojawienia się konfliktu interesów oraz rekomendacje dotyczące poprawy jakości i efektywności systemów przeciwdziałających występowaniu konfliktu interesów.
Wytyczne OECD dotyczące zwalczania zmów przetargowych
Wytyczne zostały opracowane z myślą o wsparciu zamawiających w zakresie przeciwdziałania zmowom przetargowym. Wytyczne zawierają informacje na temat: najpopularniejszych formy zmów przetargowych, okoliczności sprzyjających zmowom przetargowym, sposobów zmniejszania ryzyka zmowy, listy czynników wspomagających wykrycie zmowy przetargowej.
Fraud and Corruption Awareness Handbook - Podręcznik dla urzędników zaangażowanych w zamówienia publiczne, opracowany wspólnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Bank Światowy
Zdaniem autorów Podręcznika osoby zaangażowane w proces udzielania kontraktów powinny mieć pełen obraz zagrożeń, aby skutecznie im przeciwstawić. Podręcznik podaje i przybliża szereg przykładów praktyk korupcyjnych przy realizacji projektów, opierając się na doświadczeniach polskiej administracji oraz przedsięwzięć Banku Światowego. Dokument zawiera wskazówki, jak odpowiednio wcześnie wykryć korupcję czy próby wyłudzenia środków w toku ubiegania się o zamówienie.
Broszura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Zmowy przetargowe”
Publikacja UOKiK opisuje mechanizmy zmów przetargowych, w tym symptomy wskazujące na wystąpienie zmowy. Ponadto wskazuje środki zapobiegawcze, co należy robić w sytuacji podejrzenia, że uczestnicy przetargu działali w zmowie oraz jakimi narzędziami dysponuje Urząd, aby przeciwdziałać naruszeniom prawa konkurencji.
Nadużycia finansowe w zamówieniach publicznych - Wybrane sygnały ostrzegawcze i najlepsze praktyki
Jest to poradnik opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez OLAF. Dokument zawiera informacje o nadużyciach finansowych w zamówieniach publicznych. Zaprezentowane są w nim wybranie konkretne przykłady nadużyć, sygnałów ostrzegawczych, rozwiązań i najlepszych praktyk.
Pobierz dokument (PDF) (PDF 1 MB)
Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF
Dokument opracowany przez CBA w którym można znaleźć informację w jaki sposób powinien zostać zaprojektowany system zapobiegania korupcji w urzędzie administracji publicznej oraz jak skutecznie go wdrażać.
Pobierz dokument (PDF) (PDF 2 MB)
Poradnik w zakresie przeciwdziałania nadużyciom finansowym w szczególności w ramach projektów realizowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020
Pobierz dokument (ZIP) (ZIP 899 KB)
Jest to poradnik opracowany przez Instytucję Zarządzającą w oparciu o doświadczenia z wdrażania Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), tak aby pomóc jednostkom zaangażowanym w wydatkowanie środków publicznych w rozpoznawaniu nadużyć finansowych. Podręcznik został pierwotnie opracowany z myślą o beneficjentach POIiŚ, ale może on również być pomocniczo wykorzystywany w programie FEnIKS. Informacje w nim zawarte mogą być ważne zarówno dla jednostek administracji, jak i zamawiających oraz instytucji zaangażowanych w wydatkowanie środków publicznych.