Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

25 nowych kroków ku dostępnej przyszłości - projekty dostępnościowe w FERS

baner

Wspieranie dostępności to szansa na budowanie bardziej inkluzywnego społeczeństwa, w którym każdy ma równe możliwości. Korzystając m.in. ze środków Funduszy Europejskich 2021-2027, w tym Funduszy Europejskich na rzecz Rozwoju Społecznego (FERS), w Polsce realizowane są projekty, które odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, seniorów i innych osób ze szczególnymi potrzebami. Te działania przekładają się na realne zmiany – od poprawy infrastruktury po wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które czynią codzienność łatwiejszą i bardziej dostępną.

Dzięki wsparciu FERS, wdrażanych i przyjętych do realizacji jest już obecnie 25 projektów poprawiających dostępność w różnych obszarach życia publicznego w Polsce. Ich łączna wartość to już ponad 2 miliardy złotych!

To nie tylko liczby – to inwestycja w ludzi, w ich potrzeby, marzenia i prawo do działania w miejscach  i sferach dostępnych także dla w pełni sprawnych osób.  

Kluczowe obszary działań, ujęte w 25 projektach FERS to:

  1. Dostępność usług i infrastruktury – projekty te koncentrują się na tworzeniu przestrzeni publicznych wolnych od barier oraz zapewnieniu dostępności w instytucjach kultury, edukacji i zdrowia (np. wprowadzenie audiodeskrypcji, tłumaczeń na język migowy, modernizacja przestrzeni publicznych oraz dostosowanie budynków do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością)
  2. Podnoszenie kompetencji i umiejętności – to szkolenia i narzędzia cyfrowe wspierające edukację dostępnościową (np. programy szkoleniowe dla nauczycieli i kadry zarządzającej w szkołach, wspierające edukację dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami)
  3. Innowacje społeczne – wdrażanie nowoczesnych metod i technologii wspierających osoby z różnymi ograniczeniami.

 Inwestycje w dostępność to nie tylko eliminowanie barier. To również tworzenie przestrzeni, w której każdy – bez względu na stopień sprawności – może uczestniczyć w życiu społecznym, edukacyjnym i kulturalnym. Przykładowo, wdrażanie uniwersalnego projektowania w instytucjach kultury sprawia, że więcej osób może skorzystać  z oferty  muzeum  czy teatru  dzięki np. ścieżkom naprowadzającym na wystawie, tłumaczeniu na PJM treści spektaklu, czy po prostu możliwości wjazdu do muzeum czy teatru na wózku. Szkolenia dla nauczycieli przekładają się na lepsze wsparcie uczniów, a innowacyjne rozwiązania zwiększają samodzielność osób z ograniczeniami ruchowymi czy sensorycznymi. 

Razem możemy więcej!

Nie musisz być częścią wielkiego projektu, aby wspierać ideę dostępności. Możesz działać lokalnie:

  • Zostań ambasadorem dostępnych zmian w swoim miejscu pracy lub zamieszkania
  • Organizuj wydarzenia promujące dostępność
  • Edukuj – bo zmiana świadomości to niezwykle ważny etap w procesie wdrażania dostępności.

Dołącz do zmiany!

Dzięki każdej inicjatywie wykonujemy krok w stronę bardziej inkluzywnego i nowoczesnego społeczeństwa, w którym każdy ma równe szanse na pełne uczestnictwo w życiu publicznym.