Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub NGOs i realizujesz zamówienia publiczne/zadania publiczne to z pewnością zainteresuje Ciebie fakt, że dostarczane, w ramach zamówień publicznych, produkty, towary i usługi muszą spełniać standardy dostępności.

Mówi o tym art. 4 ust. 3 Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami „W przypadku zlecania lub powierzania, na podstawie umowy, realizacji zadań publicznych finansowanych z udziałem środków publicznych lub udzielania zamówień publicznych podmiotom innym niż podmioty publiczne, podmiot publiczny jest obowiązany do określenia w treści umowy warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie tych zadań publicznych lub zamówień publicznych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6.”

Oznacza to, że podmiot publiczny przygotowując zamówienie lub zakup określi w dokumentacji przetargowej warunki jakie musi spełniać zamawiany produkt, towar lub usługa w zakresie jego dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy to zarówno postępowań realizowanych w ramach prawa zamówień publicznych (powyżej 130.000 zł), jak i zakupów na kwotę poniżej progu zamówień publicznych.

Każdorazowo jednak warunki dostępności oczekiwane w ramach zamówienia powinny zostać określone przez zamawiającego.

Zgodnie z art. 100 ustawy Prawo Zamówień Publicznych „W przypadku zamówień przeznaczonych do użytku osób fizycznych, w tym pracowników zamawiającego, opis przedmiotu zamówienia sporządza się, z uwzględnieniem wymagań w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz projektowania z przeznaczeniem dla wszystkich użytkowników, chyba że nie jest to uzasadnione charakterem przedmiotu zamówienia.”

Zobowiązania te istotnie zmieniają podejście do zamówień publicznych. Zmniejszenie roli kryterium cenowego na rzecz zwiększenia istoty kryteriów jakościowych, w tym związanych z aspektami społecznymi. Jest to kierunek zmian przewidziany w Polityce Zakupowej Państwa (wejście w życie 2022 r.). To ważny instrument, poprzez który realizowane mogą być kierunki transformacji gospodarczej opartej na zasadach zrównoważonego, odpowiedzialnego rozwoju. Ze względu na skalę zakupów publicznych, uwzględnienie, w procesach zakupowych narzędzi, które będą służyły upowszechnianiu dostępnych produktów i usług stanowić może istotną zachętę dla biznesu do rozwijania zrównoważonych modeli biznesowych oraz otwartości na dostosowanie oferowanych produktów i usług na potrzeby wszystkich grup społecznych.

Więcej informacji nt. zobowiązań dot. zmian w procedurze zamówień publicznych wynikających z art. 4 ust. 3 Ustawy, dostępnych jest w sekcji Pytania i Odpowiedzi.

Przydatne informacje w tej sprawie znajdziecie Państwo również na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.