Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
październik 2025 r.Miejsce składania wniosków
Wnioskodawca może złożyć wniosek wraz z załącznikami (jeśli są wymagane) wyłącznie w WOD2021 w terminie, o którym mowa w § 1 ust. 6. Regulaminu wyboru projektów EFRR. Po tym terminie WOD2021 zablokuje składanie wniosków.
Sposób składania wniosków
Wnioskodawca może złożyć wniosek wraz z załącznikami (jeśli są wymagane) wyłącznie w WOD2021 w terminie naboru. Po tym terminie WOD2021 zablokuje składanie wniosków.
Aby złożyć wniosek wnioskodawca powinien utworzyć konto i zalogować się w WOD2021 dostępnym na stronie internetowej: https://wod.cst2021.gov.pl/
Formularz wniosku jest dostępny w WOD2021 w ramach naboru: FEKP.02.18-IZ.00-207/25
Gdy wnioskodawca stwierdzi błędy związane z funkcjonowaniem WOD2021, może je zgłaszać wyłącznie na adres e-mail: amiz.fekp@kujawsko-pomorskie.pl do 9 czerwca 2025 r., do godz.10:00.
IZ pozostawi bez rozpatrzenia zgłoszenia wysłane w innym terminie i w inny sposób.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Wniosek o dofinansowanie projektu powinien zostać złożony przez:
- jednostki samorządu terytorialnego
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego
- spółdzielnie mieszkaniowe
- wspólnoty mieszkaniowe
- towarzystwa budownictwa społecznego
- kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych
- podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- organizacje pozarządowe
- partnera prywatnego we współpracy z podmiotem publicznym w przypadku projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
W naborze wsparcie uzyskają projekty dotyczące:
1. wymiany i modernizacji nieefektywnych źródeł ciepła [1] w budynkach wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej [2] w tym między innymi:
- zmiany dotychczasowego źródła ogrzewania na nowe nisko lub zeroemisyjne źródło ogrzewania lub podłączenia do sieci ciepłowniczej (możliwa jest modernizacja systemu centralnego ogrzewania do rozprowadzenia ciepła w budynku na potrzeby źródła ciepła będącego przedmiotem projektu),
- wymiany indywidualnego źródła ciepła na inne indywidualne (wyłącznie w odniesieniu do wielorodzinnych budynków komunalnych) [3],
2. przebudowy i modernizacji ciepłowni/kotłowni lokalnych,
3. budowy i modernizacji sieci ciepłowniczych.
Budowa/modernizacja systemów ciepłowniczych (wytwarzanie/dystrybucja) – inwestycje o mocy zamówionej nie więcej niż 5 MW [4].
[1] Przez nieefektywne źródło ciepła w rozumieniu Programu należy rozumieć źródło ciepła na paliwo stałe niespełniające wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe lub Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe. W odniesieniu do nieefektywnych źródeł ciepła możliwa będzie również wymiana źródła ciepła zasilanego kopalnymi paliwami płynnymi.
[2]Przez budynek użyteczności publicznej należy rozumieć budynek przeznaczony na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej (z wyłączeniem obiektów szpitali, których funkcjonowanie w publicznym systemie zdrowia nie wynika z map potrzeb zdrowotnych), społecznej lub socjalnej, sportu oraz prowadzenia pozostałych zadań własnych samorządu terytorialnego, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych na cele mieszkalne np.: akademiki, internaty, bursy, domy zakonne, domy nauczycielskie. Ponadto wspierane mogą być budynki, w których działalność inna niż ww. zajmuje nie więcej niż 50% powierzchni wewnętrznej budynku.
[3] W przypadku wymiany indywidualnych źródeł ciepła na indywidualne źródła ciepła nie będą wspierane nowe źródła ciepła na węgiel i gaz.
[4] Możliwa jest budowa i modernizacja systemów ciepłowniczych wraz magazynami ciepła w inwestycje o mocy zamówionej nie większej niż 5MW.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Instytucja Zarządzająca Programem Regionalnym Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 dokona oceny i wyboru projektów w oparciu o kryteria wyboru projektów zatwierdzone uchwałą nr 40/2025 Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 z dnia 4 kwietnia 2024 r. Kryteria wyboru projektów zostały szczegółowo opisane w załączniku nr 1 do Regulaminu wyboru projektów EFRR.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny poziom dofinansowania ze środków EFRR wynosi 85% wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu z zastrzeżeniem przepisów o pomocy publicznej.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego naboru wynosi 19 836 519,51 zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin naboru (PDF 653 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem (PDF 189 KB)
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Procedura odwoławcza została szczegółowo opisana w § 11. Regulaminu wyboru projektów EFRR.
Pytania i odpowiedzi
Pytania o warunki postępowania można kierować na adres e-mail: pife.torun@kujawsko-pomorskie.pl, m.manelska@kujawsko-pomorskie.pl oraz pod numerem tel.: 56 62 18 341, 56 62 15 823.