Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

KPO

B2.1.1. Wsparcie projektów dotyczących innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem, Krajowy Plan Odbudowy

AKTUALNY data naboru wniosków od 20.12.2024 do 28.02.2025

Trzecia część inwestycji: Program obejmujący inwestycje publiczne realizowany w formie dotacji w celu zachęcenia do realizacji inwestycji prywatnych oraz poprawy dostępu do finansowania w polskim sektorze produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego

Zakres: Budowa instalacji do produkcji wodoru RFNBO lub wodoru niskoemisyjnego (w tym elektrolizerów oraz infrastruktury towarzyszącej) o łącznej mocy co najmniej 315 MW

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

II kwartał 2025

Miejsce składania wniosków

Wnioski o objęcie wsparciem składane w ramach naboru będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu CST2021.

Numer naboru w systemie CST2021: KPOD.03.18-IW.05-001/24

Sposób składania wniosków

Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CST2021, przez aplikację WOD2021 na stronie: www.wod.cst2021.gov.pl.

Instrukcja wypełnienia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem (w tym wskazówki do sporządzenia Studium wykonalności) znajduje się w dokumentacji przedmiotowego naboru umieszczonej na stronie internetowej BGK.

 

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy Prawo przedsiębiorców, prowadzący działalność gospodarczą na terenie RP, a także przedsiębiorca zagraniczny posiadający oddziały z siedzibą na terytorium RP i wykonujący działalność gospodarczą na terytorium RP zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2022 r. poz. 470).

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Bezzwrotnym wsparciem mogą zostać objęte przedsięwzięcia służące do wybudowania instalacji do produkcji wodoru RFNBO lub wodoru niskoemisyjnego (w tym elektrolizerów oraz infrastruktury towarzyszącej).

Informacje dotyczące wydatków kwalifikowalnych, jak również niekwalifikowalnych związanych z zakresem przedsięwzięcia określono w Regulaminie wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru przedsięwzięć dostępne są na stronie internetowej BGK dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty naboru.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalna wartość wsparcia nie może przekroczyć połowy budżetu Programu oraz intensywności określonej przepisami i jednocześnie:

  1. dla przedsięwzięć, które posiadają Decyzję KE na dzień złożenia wniosku — nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w  Decyzji KE będącej podstawą do udzielenia pomocy publicznej tylko w zakresie objętym Decyzją KE  dotyczącym budowy instalacji do produkcji wodoru RNBO lub wodoru niskoemisyjnego (trzecia część inwestycji B2.1.1);
  2. dla przedsięwzięć, dla których wymagane jest uzyskanie Decyzji  KE, ale na dzień złożenia wniosku nie została jeszcze wydana Decyzja  KE — nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej określonej w aktach powszechnie obowiązującego prawa będących podstawą do złożenia wniosku;
  3. dla przedsięwzięć realizowanych na podstawie rozporządzenia MKiŚ – maksymalnie do 45%  łącznej kwoty kosztów kwalifikowalnych, zgodnie z przepisami § 33 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MKiŚ. Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.

Regulamin wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem zamieszczony jest na stronie internetowej BGK dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty naboru.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Maksymalne środki przeznaczone na wsparcie przedsięwzięć w naborze to 2 823 416 000,00 zł.

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem zamieszczony jest na stronie internetowej BGK dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty naboru.

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku znajduje się w systemie teleinformatycznym CST2021 w aplikacji WOD2021, przez którą odbywa się proces składania  wniosku o objęcie przedsięwzięcia wparciem.

Instrukcja wypełnienia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wparciem (w tym wskazówki do sporządzenia Studium wykonalności) znajduje się w dokumentacji przedmiotowego naboru umieszczonej na stronie internetowej BGK dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty naboru.

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem dostępny jest na stronie internetowej BGK dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty naboru.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Procedura ponownej oceny wniosku  została opisana w § 12 Regulaminu wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem. Szczegółowe informacje dotyczące Regulaminu wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem dostępne są na stronie internetowej BGK dotyczącej przedmiotowego naboru w zakładce Dokumenty naboru.

Pytania i odpowiedzi

Pytania o warunki naboru, składania wniosków o objęcie przedsięwzięcia wsparciem w ramach naboru można przesyłać na email: kpoelektrolizery@bgk.pl.

Linki

B2.1.1. Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru w formie udzielania wsparcia bezzwrotnego - BGK