Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RP 6.22

6.22 Kompleksowe wsparcie na rzecz rodziny, Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego

PLANOWANY data naboru wniosków od 07.01.2025 do 05.02.2025

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania 6.22 typ 1-5

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

04.07.2025

Miejsce składania wniosków

W systemie SOWA EFS Termin wpływu dokumentu w systemie upływa wyznaczonego dnia.

Sposób składania wniosków

Skuteczne złożenie dokumentacji aplikacyjnej polega na opublikowaniu wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami (jeśli dotyczy) w wersji elektronicznej w SOWA EFS w ramach utworzonego przez ION naboru.

Po terminie wskazanym jako data zakończenia naboru, nie będzie możliwe utworzenie wersji elektronicznej wniosku w SOWA EFS i przesłanie jej do Instytucji Ogłaszającej Nabór.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

O wybór projektu do dofinansowania w sposób konkurencyjny w ramach naboru mogą ubiegać się następujące typy Wnioskodawców: JST, ich związki, porozumienia, stowarzyszenia, jednostki organizacyjne JST, organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej prowadzące działalność statutową lub gospodarczą w obszarze usług społecznych użyteczności publicznej, podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, statutowo świadczące usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

We wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca jest zobowiązany wskazać poprawny typ beneficjenta tj.: Administracja publiczna, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, Przedsiębiorstwa, Służby publiczne.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

1. Wsparcie na rzecz rodziny w formie:

a) usług w środowisku dla rodzin wychowujących dzieci, w tym przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze oraz rodzin znajdujących się w sytuacjach kryzysowych i ich otoczenie (m.in. asystentura rodzinna, terapia, mediacja, poradnictwo specjalistyczne, rodziny wspierające, interwencja kryzysowa, rozwój doradztwa rodzinnego, grupy wsparcia, tworzenie i funkcjonowanie lokalnych miejsc wsparcia dla rodzin z dziećmi np: klubów dla rodziców, wspieranie profilaktyki rozpadu więzi rodzinnych, budowania kompetencji dzieci/dzieci i rodziców),

b) działań w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej (wsparcie terapeutyczne dla osób doświadczających przemocy - w domu, w środowisku, w szkole itp.), wsparcie terapeutyczne dla osób uzależnionych i współuzależnionych, sprawców przemocy, lokalne centra terapeutyczne dla osób potrzebujących pierwszej, wstępnej pomocy (konsultacji) przed skierowaniem do stałej pomocy w zakresie psychologa lub psychiatry, interwencja kryzysowa,

c) usług wsparcia dla dzieci i młodzieży usamodzielnianych, przebywających w instytucjach całodobowych np. ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych itp. oraz w placówkach wsparcia dziennego,

d) wsparcia psychologicznego dla rodziców adopcyjnych oraz dzieci adoptowanych itp.,

e) wsparcie szkoleniowo-doradcze dla kadry podmiotów i instytucji pracujących z rodziną w kierunku rozwoju usług na rzecz rodziny i profilaktyki kierowania dzieci do pieczy.

2. Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej poprzez tworzenie jej rodzinnych form, usług wsparcia dla rodzin zastępczych i rodzinnych form opieki oraz szkolenia kadr pracujących z rodziną m.in. poprzez:

- rodzinne "pogotowia" opiekuńcze,

- usługi wytchnieniowe,

- wsparcie kandydatów na rodziców i rodziny zastępcze,

- szkolenia kluczowe dla wszystkich osób, które będą zajmować się opieką nad dziećmi przebywających w różnych formach "przejściowych" zanim trafią docelowo do rodziny zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji,

- wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania grup samopomocowych, grup wsparcia w pieczy zastępczej, klubów rodzica zastępczego

- wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania rodzinnych domów dziecka.

3. Promowanie rodzicielstwa zastępczego oraz adopcji:

a) wsparcie preadopcyjne – m.in. diagnostyczne, szkoleniowe, doradcze, wsparcie specjalistyczne; b) wsparcie postadopcyjne – m.in. diagnostyczne, rehabilitacyjne, terapeutyczne, psychologiczne, szkoleniowe,

4. Kompleksowe wsparcie osób usamodzielnianych i opuszczających pieczę zastępczą:

a) dopłata do mieszkań,

b) usługi w mieszkaniu treningowym/wspomaganym,

c) wsparcie infrastrukturalne (jako działanie uzupełniające),

d) dofinansowanie edukacji,

e) budowanie kompetencji społeczno-kulturowych,

f) usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym,

g) pomoc psychologiczna, prawna,

h) doradztwo zawodowe i związane z poszukiwaniem zatrudnienia,

i) asystent osoby usamodzielniającej się, asystent zdrowienia,

j) budowanie kręgów wsparcia itp.,

k) przygotowanie opiekunów usamodzielniania poprzez wdrażanie regionalnego modelu usamodzielniania wypracowanego przez Samorząd Województwa.

5. Wsparcie tworzenia i funkcjonowania mieszkań treningowych lub wspomaganych oraz innych rozwiązań, łączących wsparcie społeczne i mieszkaniowe oraz rozwoju usług w nich świadczonych w zakresie m.in:

a) aktywności osoby w mieszkaniu, w tym treningu samodzielności,

b) pracy socjalnej,

c) poradnictwa specjalistycznego,

d) integracji osoby ze społecznością lokalną.

 

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Zostały określone w Regulaminie wyboru projektów

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

95%

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

13 807 411,77 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin wyboru projektów wersja 1.0 23.12.2024 r.

Zalączniki do Regulaminu 23.12.2024 r.

Harmonogram przeprowadzania etapów oceny i wyboru wniosku o dofinansowanie

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Stanowi załącznik do Regulaminu wyboru projektów

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Stanowi załącznik do Regulaminu wyboru projektów

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Procedura odwoławcza przysługująca wnioskodawcom uregulowana jest w rozdziale 16 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 z dnia 28 kwietnia 2022 r. Każdemu wnioskodawcy, w przypadku negatywnej oceny projektu, wybieranego w sposób konkurencyjny przysługuje prawo wniesienia protestu. Celem wniesienia protestu jest ponowne sprawdzenie złożonego wniosku w zakresie spełniania kryteriów wyboru projektów (art. 63 ust. 1 ustawy). Protest może dotyczyć oceny spełnienia kryteriów wyboru projektów, z którą wnioskodawca się nie zgadza lub sposobu przeprowadzonej oceny w zakresie naruszeń o charakterze proceduralnym, jeżeli zdaniem wnioskodawcy naruszenia takie miały miejsce.

Pytania i odpowiedzi

Pytania należy kierować na adres: efs@wup.pl 

Odpowiedzi na pytania znajdują się na stronie    www.funduszeue.wzp.pl   

Linki

www.funduszeue.wzp.pl

 oraz

www.funduszeeuropejskie.gov.pl