Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RPO 5.1

5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii, RPO Podlaskiego

Wyniki naboru

Komunikat z dnia 27.05.2020 r. dot. zwiększenia alokacji na konkurs - pełna treść komunikatu  (PDF 522 KB)

Listy projektów ocenionych pozytywnie z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania (PDF 348 KB)

Komunikat z dnia 06.02.2020 dot. zwiększenia alokacji na konkurs - pełna treść komunikatu (PDF 522 KB)

Lista projektów ocenionych pozytywnie z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania Działanie 5.1 (PDF 346 KB)

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

Styczeń 2020

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Rozwoju Regionalnego
ul. Poleska 89
15-874 Białystok

Sposób składania wniosków

KOMUNIKAT Z DNIA 24 CZERWCA 2019 R. 

Instytucja Organizująca Konkurs (IOK) informuje, iż w związku z przerwą techniczną w działaniu aplikacji umożliwiającej przesłanie wniosków oraz z uwagi na prośby potencjalnych Wnioskodawców termin składania wniosków zostaje wydłużony do dnia 3 lipca 2019 r. do godziny 15:00 (pierwotny termin wyznaczono na 28 czerwca 2019 r.) - pełna treść komunikatu  (PDF 632 KB)

Uwaga KOMUNIKAT z dnia 15.05.2019:

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie wniosku o dofinansowanie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych na lata 2014-2020 (GWA2014), która jest dostępna na stronie: www.rpo.wrotapodlasia.pl

w terminie od 30 kwietnia 2019 r. do  28 czerwca 2019 r. do godziny 15:00.
Ponadto Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia 2 egzemplarzy wniosku o dofinansowanie w wersji papierowej wraz z załącznikami w ciągu 3 dni roboczych licząc od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu zakończenia konkursu tj. do 3 lipca 2019 r.

Nieaktualne:

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie wniosku o dofinansowanie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych na lata 2014-2020 (GWA2014), która jest dostępna na stronie: http://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/pobierz_wzory_dokumentow/generator-wnioskow-aplikacyjnych-efrr.html w terminie od 30 kwietnia 2019 r. do 31 maja 2019 r. do godziny 15:30.

Ponadto Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia 2 egzemplarzy wniosku o dofinansowanie w wersji papierowej wraz z załącznikami w ciągu 3 dni roboczych licząc od pierwszego dnia roboczego następującego po dniu zakończenia konkursu tj. do 5 czerwca 2019 r.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

- mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa  - kwota dofinansowania musi być wyższa niż 1 000 000 zł,
- duże przedsiębiorstwa dla których podstawową działalnością nie jest produkcja energii ,
- producenci rolni, grupy producenckie,
- spółdzielnie,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- towarzystwa budownictwa społecznego,
-  organizacje pozarządowe,
- kościoły i związki wyznaniowe,
-  jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
-  jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
-   jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną (nie wymienione wyżej).

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

W ramach niniejszego konkursu, wsparciem będą objęte projekty:

Inwestycji z zakresu budowy nowych lub zwiększenia mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z OZE (biomasy, biogazu, energii wiatru, słońca, wody oraz Ziemi) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej na własne potrzeby.

Nieprzekraczalna moc instalacji:
-    energia wodna – do 5 MWe,
-    energia wiatru – do 5 MWe,
-    energia słoneczna – do 2 MWe/MWth,
-    energia geotermalna – do 2 MWth,
-    energia biogazu – do 1 MWe,
-    energia biomasy – do 5 MWth/MWe. 

Warunki szczegółowe:
- w ramach konkursu będą wspierane projekty, w których założono, że przeważająca ilość energii wyprodukowanej w urządzeniach OZE będzie wykorzystana przez Wnioskodawcę na potrzeby własne.
- w przypadku energii cieplnej (np. pompy ciepła, geotermia) możliwe wsparcie efektywnej dystrybucji ciepła z OZE,
- inwestycje w zakresie biogazowni łącznie z zagospodarowaniem ciepła. Wytworzona energia cieplna może być wykorzystana na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej lub/i działalności rolniczej, w ramach której Wnioskodawca ubiega się o wsparcie. Pozyskanie lub produkcja biomasy nie może prowadzić do konkurowania o rolniczą przestrzeń produkcyjną oraz oddziaływać negatywnie na różnorodność biologiczną,
-  inwestycje powinny zmierzać do zagospodarowania odpadów pochodzących z rolnictwa i hodowli,
- w przypadku produkcji energii z biomasy lub biogazu, preferowane będą projekty, w których wykorzystywane surowce są produkowane lokalnie, w niewielkich odległościach w stosunku do miejsca wytwarzania energii,
- w ramach działania nie będą wspierane instalacje do współspalania biomasy z węglem,
- w przypadku produkcji energii z biomasy, preferowane będą projekty zakładające efektywne wykorzystanie pofermentu,
- w przypadku produkcji energii z biomasy lub biogazu, nie mogą być wspierane instalacje wykorzystujące pełnowartościowe drewno i zboże do produkcji energii,
- istotnym aspektem w instalacjach, wytwarzających energię elektryczną i cieplną w kogeneracji (z wyłączeniem wysokosprawnej kogeneracji, o której mowa w art. 2 pkt 107 Rozporządzenia 651/2014) z OZE, jest kompleksowość koncepcji zagospodarowania ciepła,
- projekty małych elektrowni wodnych muszą być zgodne z dyrektywą 2000/60/WE ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej oraz dokumentami strategicznymi. Inwestycje mogą być prowadzone wyłącznie na już istniejących budowlach piętrzących lub wyposażonych w hydroelektrownie, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej drożności budowli dla przemieszczeń fauny wodnej,
- projekty muszą przyczyniać się do realizacji krajowego celu dotyczącego 15% udziału OZE w konsumpcji energii ogółem w 2020 oraz muszą zapewniać poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu (co jest możliwe zwłaszcza w przypadku zastosowania mikroinstalacji).
- lokalizacja inwestycji OZE musi uwzględniać ograniczenia wynikające z planowania przestrzennego na poziomie krajowym, wojewódzkim i lokalnym oraz potencjalny wpływ projektów na środowisko (np. oddziaływanie na tereny cenne przyrodniczo i gatunki chronione),
- projekty powinny kumulować efekty środowiskowe (bilans energetyczny, bilans CO2, różnorodność biologiczną, krajobraz oraz emisję zanieczyszczeń powietrza/emisję PM) oraz efekty społeczno-gospodarcze (wzrost zatrudnienia, zwiększenie dostępnych zasobów kapitału w celu powiększenia produkcji i wydajności pracy w regionie),
- preferowane będą mikroinstalacje służące do produkcji energii z biogazu oraz instalacje wykorzystujące energię słoneczną.
- projekty powinny mieć na celu wytwarzanie i sprzedawanie energii elektrycznej i cieplnej wytworzonej w urządzeniach produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Rezultatem projektów w ramach tego typu nie może być sprzedaż urządzeń do produkcji energii z OZE.
W przypadku tego typu, inwestycja nie może stanowić elementu szerszego projektu współfinansowanego w ramach Działania 5.2.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów zostały określone w Załączniku nr 4 (PDF 557 KB) do Regulaminu konkursu.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

a)         projekty nieobjęte pomocą publiczną – kwota pomocy nie może przekroczyć 85%. W przypadku projektów generujących dochód, maksymalny % poziom dofinansowania zostanie ustalony na podstawie wyliczonego wskaźnika luki w finansowaniu[1],
b)         projekty objęte pomocą publiczną – kwota pomocy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, maksymalny udział środków UE (EFRR) nie może przekroczyć 85%.
c)        w przypadku projektów objętych pomocą de minimis – maksymalny poziom dofinansowania nie może przekroczyć 85% kosztów kwalifikowalnych.[1]Zgodnie z Wytycznymi Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020 obowiązującymi od 18 stycznia 2019 r.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

30 000 000,00 PLN

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych Wnioskodawców, Instytucja Organizująca Konkurs dopuszcza możliwość przygotowania modelu finansowego na wzorze innym niż załączony do Regulaminu konkursu, pod warunkiem uwzględnienia analogicznego zakresu danych. - pełna treść komunikatu z dnia 16.05.2019 (PDF 333 KB)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych Wnioskodawców, Zarząd Województwa Podlaskiego w dniu 14 maja 2019 r. podjął decyzję dotyczącą wydłużenia terminu składania wniosków do dnia 28 czerwca 2019 r. do godziny 15.00 (pierwotny termin wyznaczono na 31 maja 2019 r.). - pełna treść komunikatu z dnia 15.05.2019 (PDF 239 KB)

Regulamin konkursu (PDF 998 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy o dofinansowanie (PDF 959 KB)

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

W procesie wyboru projektów do dofinansowania dopuszcza się złożenie przez Wnioskodawcę jednego środka odwoławczego, tj. protestu zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 15 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2018 r., poz. 1431, j.t. z późn. zm.). Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w rozdziale 15 Regulaminu konkursu.

Pytania i odpowiedzi

W sprawach dotyczących konkursu w ramach Działania 5.1 informacji udzielają telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej pracownicy Instytucji Ogłaszającej Konkurs (IOK):  

  tel. (85) 66 54 -386, -342, -970  w godz. od 9.00 do 13.00.

e-mail konkursy.efrr@wrotapodlasia.pl (w tytule wiadomości należy wpisać tylko nr naboru podany w ogłoszeniu o konkursie).

Pytania wraz z odpowiedziami będą zamieszczane na stronie internetowej www.rpo.wrotapodlasia.pl w zakładce dotyczącej danego konkursu.

Dodatkowo informacji udzielają pracownicy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich działających w województwie podlaskim:

 

Linki

Pełna dokumentacja dostępna jest na stronie: www.rpo.wrotapodlasia.pl