Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru: II półrocze 2025 r.Miejsce składania wniosków
Formularz wniosku o dofinansowanie realizacji projektu należy złożyć:
- wyłącznie za pośrednictwem systemu CST2021 (dostępnego na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/)
Natomiast załączniki/oświadczenia (wskazane w pkt V.3 Regulaminu wyboru projektów „Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej”) należy umieścić, a następnie przesłać tylko za pośrednictwem systemu CST2021. Załączane dokumenty należy opisać/nazwać w sposób umożliwiający identyfikację zawartości pliku.
Sposób składania wniosków
Za pośrednictwem systemu CST2021, formularz wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, należyzłożyć nie później niż w dniu zakończenia naboru wniosków.
Datą wpływu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu jest dzień złożenia go w systemie CST2021.
Informacje dotyczące zasady oraz formy składania wniosków zostały szczegółowo opisane w Regulaminie ww. naboru, dostępnym na stronie https://funduszeue.lubuskie.pl; oraz na portalu Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Wnioskodawca/Partner:
jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki,
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
spółki komunalne.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Nabór dotyczy:
Priorytetu FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla Działania FELB.02.08 – Gospodarka wodno - ściekowa;
Typ I. Projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (oczyszczalnie, sieci kanalizacji i wodociągowe, osady ściekowe) w ramach KPOŚK - przedsięwzięcia w ramach aglomeracji 2-15 tys. RLM (wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy ściekowej) oraz miejscowości lub obszarów poniżej 2 tys. RLM (poza KPOŚK).
Kategorii interwencji:
- 062 - Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji, działania na rzecz efektywności, zaopatrzenie w wodę do spożycia).
- 063 - Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji, działania na rzecz efektywności, zaopatrzenie w wodę do spożycia) zgodne z kryteriami efektywności.
- 065 - Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.
- 066 - Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków zgodne z kryteriami efektywności energetycznej.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Wybór projektów do dofinansowania odbywa się w oparciu o kryteria formalne,merytoryczne (horyzontalne i specyficzne), środowiskowe przyjęte przez Komitet Monitorujący FEWL 2021-2027.
- Uchwała nr 101/KM FEWL/2024 z dnia 18 września 2024 r. w sprawie zatwierdzenia kryteriów wyboru dla Działania 2.8 Gospodarka wodno-ściekowa, typ I: Projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (oczyszczalnie, sieci kanalizacjii wodociągowe, osady ściekowe) w ramach KPOŚK - przedsięwzięcia w ramach aglomeracji 2-15 tys. RLM (wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy ściekowej) oraz miejscowości lub obszarów poniżej 2 tys. RLM (poza KPOŚK). Priorytetem jest wsparcie aglomeracji ujętych w KPOŚK od co najmniej 2 tys. RLM do poniżej 10 tys. RLM, wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy ściekowej.
- Uchwała nr 98 KM FEWL/2024 z dnia 18 września 2024 r., zmieniająca uchwałę w sprawie zatwierdzenia kryteriów środowiskowych mających zastosowanie dla Priorytetu 1, 2, 3, 4, 5, 8 (z wyłączeniem Działań realizowanych w ramach Instrumentów Finansowych) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi:
- 85% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu i w całości pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego naboru wynosi
51 000 000,00 PLN
Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin (PDF 792 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Ogłoszenie (PDF 422 KB)
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Załączniki (ZIP 42 MB)
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Wnioskodawcy, w przypadku negatywnej oceny projektu wybieranego w sposób konkurencyjny, przysługuje prawo wniesienia protestu w celu ponownego sprawdzenia złożonego przez niego wniosku w zakresie spełniania kryteriów wyboru projektów(procedurę odwoławczą reguluje rozdział 16. ustawy wdrożeniowej).
Negatywną oceną jest każda ocena w zakresie spełniania przez projekt kryteriów wyboru projektów, na skutek której projekt nie może być zakwalifikowany do kolejnego etapu oceny lub wybrany do dofinansowania. Negatywna ocena obejmuje także przypadek,w którym projekt nie może być wybrany do dofinansowania z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze.
Wnioskodawca ma prawo wnieść pisemny protest w terminie 14 dni kalendarzowych od doręczenia informacji o zatwierdzonym wyniku oceny projektu stanowiącym ocenę negatywną.Protest jest jedynym środkiem odwoławczym na etapie przedsądowym.
Protest rozpatrywany jest przez IZ FEWL 2021-2027 w terminie nie dłuższym niż 21 dni, licząc od dnia jego otrzymania. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy w trakcie rozpatrywania protestu konieczne jest skorzystanie z pomocy ekspertów, termin rozpatrzenia protestu może być przedłużony, o czym właściwa instytucja informuje wnioskodawcę. Termin rozpatrzenia protestu nie może przekroczyć łącznie 45 dni od dnia jego otrzymania.
Protest powinien zostać wniesiony do IZ FEWL 2021-2027 zgodnie z adresem zawartym w piśmie informującym o negatywnym wyniku oceny.
Pytania i odpowiedzi
IZ FEWL 2021-2027 udziela informacji w zakresie naboru (w tym w sprawie interpretacji zapisów Regulaminu wyboru projektów, zakresu wsparcia, procesu wyboru projektów, kwalifikowalności wydatków): pisemnie lub telefonicznie poprzez kontakt z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego:
Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich:
- Wydział Wielofunduszowości, ul. Zjednoczenia 104a, tel. 68 456 53 75, 68 456 53 68, e-mail b.kobiernik@lubuskie.pl, j.grycz@lubuskie.pl
- Wydział Wdrażania Programów, ul. Zjednoczenia 104a, tel. 68 456 53 52, 68 456 53 81, e.warszawa@lubuskie.pl, r.herbut@lubuskie.pl .
Departament Instytucji Zarządzającej ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5 (pokój nr B.2, poziom „0”), e-mail: info@rpo.lubuskie.pl
Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim:
- Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze ul. Bolesława Chrobrego 1 65-043 Zielona Góra, tel. 68 45 65535, - 499, - 488, - 480, - 454;
- Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim ul. Władysława Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wielkopolskim (budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, wejście do budynku od strony ul. Kosynierów Gdyńskich, pokój nr 115, I piętro). tel. 95 73 90 377, - 378, - 380,- 386.e-mail: pife.zielonagora@lubuskie.pl (dla południa województwa) i pife.gorzow@lubuskie.pl (dla północy województwa). Formularz wniosku o dofinansowanie realizacji projektu należy złożyć: wyłącznie za pośrednictwem systemu CST2021 (dostępnego na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/)
Linki
www.funduszeue.lubuskie.pl