Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu wynosi 100 dni od dnia zamknięcia naboru wniosków o dofinansowanie w konkursie.Miejsce składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie jest składany wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS (System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejski Fundusz Społeczny Plus) w ramach utworzonego naboru dostępnego na stronie internetowej pod adresem https://sowa2021.efs.gov.pl.
Sposób składania wniosków
Wniosek o dofinansowanie jest składany wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS (System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejski Fundusz Społeczny Plus) w ramach utworzonego naboru dostępnego na stronie internetowej pod adresem https://sowa2021.efs.gov.pl/. Szczegółowe zasady znajdują się w Regulaminie wyboru projektów.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
a) przedsiębiorcy;
b) podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego;
c) podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju kapitału ludzkiego lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców;
d) partnerzy społeczni i gospodarczy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
e) organizacje pracodawców i organizacje związkowe, reprezentatywne w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232, z późn. zm.),
f) podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
g) stowarzyszenia z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.
Podmiot ubiegający się o dofinansowanie powinien posiadać niezbędny potencjał kadrowy, ekonomiczny i techniczny oraz doświadczenie w zakresie udzielania wsparcia w postaci pomocy de minimis dla przedsiębiorców.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
W ramach naboru dofinansowaniu podlegają projekty polegające na udzielaniu wsparcia podmiotom posiadającym wpis do Bazy Usług Rozwojowych (BUR) uprawniający do publikowania usług z możliwością ich dofinansowania ze środków publicznych (podmioty BUR) w postaci refundacji kosztów:
- zakupu licencji uprawniających do stworzenia, rozwoju i sprzedaży nowych form usług rozwojowych lub wykorzystania nowych technologii, w tym w zakresie form zdalnych
- oraz zakupu usług szkoleniowych/doradczych, w ramach których zostaną oni przygotowani do użytkowania zakupionej licencji. Potrzeba zakupu usług szkoleniowych lub doradczych związanych bezpośrednio z wykorzystaniem licencji musi wynikać z rzeczywistych potrzeb podmiotów BUR i ich pracowników, zweryfikowanych przez Beneficjenta/partnera.
Przez podmioty posiadające wpis do BUR uprawniający do publikowania usług z możliwością ich dofinansowania ze środków publicznych rozumie się podmioty wpisane do rejestru, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o PARP.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Ocena projektów będzie dokonywana w oparciu o kryteria wyboru projektów zatwierdzone przez Komitet Monitorujący FERS, do których zaliczamy:
- kryteria merytoryczne oceniane w systemie 0-1 (spełnia/nie spełnia),
- kryteria horyzontalne oceniane w systemie 0-1 (spełnia/nie spełnia),
- kryteria dostępu oceniane w systemie 0-1 (spełnia/nie spełnia),
- kryteria merytoryczne oceniane punktowo,
- kryterium premiujące,
zgodnie z załącznikiem nr 1a, 1b oraz 1 c do Regulaminu wyboru projektów.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi nie więcej niż 90% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Dostępna w ramach naboru alokacja to 37 500 000,00 zł, w tym kwota dofinansowania to 33 750 000,00 zł.
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Szczegółowe informacje na temat zasad wyboru projektów oraz przeprowadzania naboru znajdują się w Regulaminie wyboru projektów, dostępnym na stronie internetowej PARP dot. naboru w zakładce „dokumenty”.
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu oraz Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu dostępne są pod adresem https://sowa2021.efs.gov.pl/.
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy o dofinansowanie projektu stanowi załącznik nr 11 do Regulaminu wyboru projektów i jest dostępny na stronie internetowej PARP dot. naboru w zakładce „dokumenty”
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Informacje dotyczące procedury odwoławczej zawarte są w Rozdziale 9 Regulaminu wyboru projektów dostępnym na stronie internetowej PARP dot. naboru w zakładce „dokumenty”.
Pytania i odpowiedzi
Pytania można przesyłać za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, na adres poczty elektronicznej: info@parp.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii pod numerami telefonów: 801 332 202 oraz 22 574 07 07.
Linki
Strona działania: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/uslugi-rozwojowe-4-0